Vítej v mém světě plném písmenek!

Eragon- Christopher Paolini

17. listopadu 2009 v 2:39 | Yanny |  ♥ Přečteno
Takže… recenze o Eragonovi, o velkém mimořádném literárním dílu... to je velká zodpovědnost. Pokusím se toho úkolu zostit, co nejzodpovědněji, slibuji. :D
Eragon- už jenom to, že se toto jméno skloňuje na Dragon a word vám toto jméno tak opravdu opraví, už o něčem vypovídá.
Samozřejmě, že jsem o tomto díle hodně slyšela. Když se tolik kamarádím s jeho kolegy- Stmíváním a Harry Potterem, tak je samozřejmostí, že se jednou odhodlám i tuhle knihu přečíst.
Ale nebýt Lentilky, mé drahé přítelkyni :), tak bych tuhle knížku nesháněla tak dlouho. Lenka mě totiž přesvědčovala o tom, že Eragon je nejlepší kniha, jakou kdy četla a že je to kniha jejího srdce. Tak to jsem opravdu musela sama otestovat! :)
Sháněla jsem Eragona snad všude, ale nakonec jsem rezignovala, že ho snad nikdy nesplaším, když jsem si založila kartičku v naší Vinohradské knihovně a s nadšením zjistila, že ho tam opravdu mají!
Nechtěla jsem pokoušet osud, že bych ho snad zase příště nenašla a vykašlala se na Sesterstvo putovních kalhot, které jsem původně měla v úmyslu si zapůjčit a hmotnost nehmotnost, bylo mi jedno, že se mi to batohu nevejde a že se pěkně pronesu, prostě jsem ho musela mít.
No, řekněte si to upřímně… On je to vážně dobrej časák, co? :D
Jakmile jsem se dala do čtení, okamžitě jsem se seznámila s dějem a dokázala se dokonale orientovat v příběhu, ale nikdy mě doopravdy nevtáhl, že bych si rvala vlasy na hlavě, jaký to mělo neskutečný spád a hulákala nad tím, jak je to bombastické.První z věcí, kterých jsem si všimla a které mě začaly rozčilovat, bylo rozdělování přímé řeči s uvozovkami na samostatné odstavce. Viděli jste snad někdy v nějaké knize, aby nějaký výrok hrdiny příběhů byl ohraničený více, než dvěma uvozovkami? Je snad normální, že pokud je věta zakončená uvozovkami nahoře, jeho proslov končí a dál se mluví o něčem jiném, ne? Hodně často jsem si myslela, že už dávno mluví ten druhý v rozhovoru a on stále mluvil ten samý člověk… No, to je jenom taková technická. Je to pakárna a stejně nemá co dočinění s autorem, ale pouze s českým překladatem a vydatelem, ale stejně jsem nad tím často skřípala zuby.
Eragona, tedy hlavní postavu, jsem si oblíbila okamžitě, prostě byl děsně milý, otevřený a upřímný, teda takové jsou vlastně všechny hlavní postavy knih…
Ale na druhou stranu nikdy mi nějak nepřirostla k srdci Safira. Nemohla jsem si k ní prostě najít vztah, takže se nedá říct, že bych jí nějak vyloženě baštila. Ale hrozně se mi líbil vztah mezi Eragonem a Safirou, tedy s toho Eragonova pohledu. U Safiry mi vadily některé její příliš lidské vlastnosti a to, že byla hned tak rozumná a ta její přehnaná sebedůvěra…
Brom byl skvělý. :) Bez takovéhle postavy by byla kniha fádní a nudná. Nemohla jsem si pomoci, ale tak nějak jsem si hned Eragona s Bromem zaškatulkovala do vztahu podobnému toho Harryho s Brumbálem. Je samozřejmě naprostá pitomost, aby se snad Christopher opičil, ale na mě tyhle podobnosti, nepřestanou doléhat snad u žádné knihy.
Samozřejmě, že jsem od začátku počítala s tím, že Brom umře (stejně jako Brumbál, přirozeně…) a že je to starý jezdec. To však trkne každého.
Ani jedna smrt mě nijak nesebrala. Vlastně na mě nepůsobily nijak. Neměla jsem ani maličko na krajíčku, žádný pocit se u mě nevytvořil, prostě to se mnou nic nedělalo.
Zastávám názor, že ženy, jako autorky knih, mají v těchto ohledech patřičné výhody- dokáží snadněji vyvolat city. Na druhou stranu jsem mu vděčná, že na mě zase nekapal med jako v dílech Mayerové.
Ale opravdu hodněkrát jsem si uvědomovala, že autor byl mužského pohlaví. Jelikož jsem si nemohla žádnou postavu podrobněji představit z podkladů knihy. Chybělo mi to, že jsem si nemohla Eragona představit jako toho chrabrého sexy rytíře a nemohla jsem se vlastně do nikoho zamilovat, což mi vlastně nedodávalo tu potřebu po knížce sahat hned po probuzení.
Eragona jsem si rozhodně nepředstavovala jako toho blonďatého hezouna, který ho hraje ve filmu, ale neubránila jsem se fantazírování, že vypadá jako samotný spisovatel. :)
V celém příběhu je zbytečně moc stran dobra-nedobra a nadpřirozených postav. Často jsem se nedokázala plně orientovat v tom, kdo je na jaké straně. Chybělo mi v tom klasické dobro a zlo, které by v tom dělalo pořádek.
Celou dobu jsem se na to dívala jako na takovou pohádku pro dospělé a fantasy fanatiky. Nevím, ale nikdy mě draci tolik nenadchli, třeba jako čarodějové, nebo upíři, takže v tomto směru jsem měla trochu zabarvený osobitý vkus.

Byly tu věci, které mě opravdu potěšily, a se kterými jsem se snad ještě nesetkala. Jako například praktická mapa na obalu knihy, která mi pomáhala orientovat se, a bez níž bych byla ztracená. Poté rejstřík postav, výrazů a slovníček jazyků, na který jsem listovala hodně často.
Také opravdu důmyslně bylo zakotveno jádro příběhu při věštbě čarodějnice, což nakonec pomohlo k takovém to zapadávání do souvislostí, co mám tolik ráda.
Závěrečná bitva byla velkolepá, to mě příjemně překvapilo, poněvadž jsem se bála, že něco takového nakonec vůbec nepřijde.
Láska tam hrála roztomilou, milou a trochu i neohrabanou roli, protože bylo vidět, že s něčím takovým neměl autor moc zkušeností. :)
Bylo to moc pěkné oživení.
Abych to tak srhnula, nic mě na tomto příběhu nepopudilo, ale nenadchlo zároveň. Rozhodně z toho příběhu nejsem tolik odvázaná, že bych nedokázala mluvit o ničem jiném a nemohla myslet na nic dalšího a nadšení zase hodně rychle vyprchá… Ale mám dojem, jako kdyby se to všechno opravdu někdy stalo. :)
Jednoznačně se těším na to, až přečtu další díly. Kniha se mi opravdu hodně líbila, ale abych to celé musela číst víckrát, to se říct nedá.
Byla to taková moje příjemná literární povinnost. :)

O filmu:
Ze všech koutů jsem slyšela: "Ten film je otřesnej! Ani se na něj nedívej!" Jenomže já si na to prostě musela udělat vlastní názor. Miluju filmy, které jsou podle nějaké knihy. A neřekla bych, že to byl až zas takový skandál. Ten film se mi líbil. :) Sice je samozřejmostí, že je kniha určitě mnohem lepší, ale neřekla bych, že se film nepovedl. Je pravda, že toho hodně vynechali, ale nakonec to i tak dávalo smysl a byly tam ty nejdůležitější věci. Nemohli přece tak obrovský román shrnout se všemi detaily do 140 minut, to přece nejde. Jediné, co mi tam chybělo byl snad akorát ten Kočkodlak. Výběr herců na postavy byl skvělý. Jediné, co mi vadilo, byl ten náš český dabing.

Hodnocení: 3/5

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marťa Marťa | 18. listopadu 2009 v 21:25 | Reagovat

Moc hezká recenze,už se těším na další:)

2 Jakub Ch. Jakub Ch. | 28. prosince 2009 v 0:35 | Reagovat

Myslim, že jsi vyčerpávajícím stylem vypsala všechno co na týto knížce zaujme a nadchne a jediný co mě trošku ohledně této knihy mrzí, je ´´skandální´´ převedení na filmové plátno, které si u mnoha lidí získalo postoj : no film hrozný, to ta knížka bude horší a nestojí za přečtení a díky tomu ubylo spoustu čtenářů, který by si tuto fenomenální knihu přečetlo, ale nedá se holt nic dělat a ještě k tomu , že si tu knížku tak dlouho sháněla, stačilo mi říct, mam ji doma u asi rok a půl :)

3 Mish@ Mish@ | Web | 18. května 2011 v 13:08 | Reagovat

Eragon jako film sám o sobě nebyl špatnej, ale víc by se mi asi líbil, kdybych neznala knížku, protože proti ní je to strašně osekané. A filmová Aria mě strašně štve:D Ale jinak se samozřejmě strašně těším na 4. díl, až vyjde. Uáá:D Mimochodem, z toho Knižního Klubu ti odpověděli?

4 draconis draconis | Web | 31. března 2012 v 14:13 | Reagovat

Podle toho, kdy byla tahle recenze napsaná, počítám, že si si už přečetla i další díly :) Knižní triologie se Paolinimu moc povedla :) Ale k tomu filmu, ti co psali scénář si knihu ani nepřečetli a režisér ji možná jenom okrajově přelétl. Filmová Aria vůbec nesouhlasí s tou knižní v povaze a chování. A taky tam měli spoustu neodpustitelných chyb, typu Eragon má na začátku chvíli jeany, jeden urgal má na podrážce květinovaný vzor a režisér se to ani nesnažil zakrýt stejně ledek kterým dělali umělý kouř.

5 draconis draconis | Web | 31. března 2012 v 14:14 | Reagovat

*jako ledek

6 nel-ly nel-ly | Web | 21. dubna 2012 v 19:58 | Reagovat

myslím, že nikdo nemůže říct, že výběr herců na postavy byl skvělý, pokud knihu četl, a pak viděl nagelovanýho blonďáka a zrzavou elfku
nevím, pro mě byl film nekoukatelný a z kina bych odešla, nebýt na premieře a sedět uprostřed mezi masou lidí... líbily se mi dohromady dvě postavy a obě vedlejší, přide mi, že vzali jen jména a reálie (podobně jako třeba u Legend of the Seeker) a tím to tak skničlo

co se knihy týče, já ji četla, když jsem spíš začínala se čtením a hned po Pánu prstenů, takže jsem byla nadšená.. ale je fakt, že je to jednodušší příběh, hodně inspirovaný a spíš pro mladší ročníky, na druhou stranu autor to psal v patnáci, takže wow... pro mě to zůstane vždycky srdcovka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama