Vítej v mém světě plném písmenek!

Řbitov zviřátek- Stephen King

29. října 2010 v 2:28 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

yan-ny.blog.cz

Ne, opravdu nemám chybu v názvu, věřte mi. Takhle totiž děti v knize říkají hřbitovu, kam pochovávají své domácí mazlíčky. A musím říct, že gramatická chyba celému tomu místu ještě dodává na symbolice.

Měla bych se přiznat, že je to má prvotina, co se týče knihy od geniálního pera Stephena Kinga a také knižního hororu vůbec.
Do hororového žánru jsem se vždycky bála pustit, protože jsem od narození tak trochu strašpytel. Ale tahle kniha za to stála. Už jenom proto, že to není klasický horor, při kterém na každém rohu vybafne příšerka, ale je to psychologický román plný morálních otázek.
Doporučila mi ho sestra, která mi o něm básnila už pěknou řádku let a nemohla na něj zapomenout. Řekla mi, že pokud chci někdy začít číst Kinga, tohle je ideální příležitost, jak s tím začít. A měla pravdu. Opravdu mě to navnadilo, abych pátrala dál v jeho mysteriózních dílech. I když to bude pátrání opatrné, ale rozhodně dramatické až si budu trhat vlasy na hlavě nad jeho převratnými myšlenkami.

Příběh začíná naprosto obyčejně- průměrná rodinka se dvěma dětmi, krásnou manželkou, otcem doktorem a kocourem se stěhuje do nového domu na venkově. Seznámí se sousedem Jedem, který má nemocnou ženu trpící artritidou. Ten jim představí okolí jejich vesničky a zvyky, které všichni dodržují. Zavede je hřbitov, který mají nedaleko za domem a vypráví jim historii tohoto neobvyklého místa. O tom, která zvířátka zde leží a jaké měli osudy. Malá dcerka Ellie z toho má trauma a má pocit, že je najednou smrt všude kolem ní. Netuší ovšem, jakou má pravdu…
Jednoho dne omylem zajede jejího kocoura veliká cisterna, a aby z toho neutrpěla příliš velký šok, Jud objasní jejímu otci veliké tajemství. V ústraní hřbitova se nachází tajuplné místo z dob dávných indiánů, které Jud doporučí jako ideální místo na poslední kočičí pelíšek. Louis, tatínek holčičky, přejetého kocoura zde opravdu pochová a další den ho čeká obrovský šok- kocour se vrátí živý a zdravý. Je sice trochu divný, otupělý, jde z něj strach, ale je to skutečně on. A tak se Louis dozvídá strašlivé tajemství o místě, které navrací mrtvé k životu.
Je od Juda upozorněn, že kdyby tam někdy někdo pochoval člověka, mělo by to nedozírné následky… Ovšem, ubraňte se tomu, když máte možnost, přivést milovanou osobu zpět k životu…Od jak živa nesnáším cokoliv, co se týče smrti, duchů a všeho okolo tohoto tématu, a když z tohoto všeho měla fobii i manželka hlavního hrdiny a celé se to vlastně točilo okolo oživlých mrtvol, na náladě mi to zrovna nepřidalo, věřte mi. Ale překvapivě, děsivé to skoro nebylo, šlo spíše o lidskou psychiku a myšlení.

Tak teď si položte otázku:
Pokud by vám zemřel někdo opravdu blízký, přivedli byste ho zpět k životu, i když byste věděli, že by se vrátil jako něco temného a nepřirozeného? Někdo, koho byste opravdu milovali?

King perfektně popisuje všechny toky lidského myšlení. Dokáže literární iluzi vytvořit tak dokonalou, že máte opravdu pocit, jako byste stáli na půdě samotného hřbitova. Má také talent na to, působit na lidskou duši tak, že se přímo ztotožňujete s hrdinou. Mně se například stalo, že se mi zdálo o tom, že mám syna a příšerně jsem se o něj bála! King je prostě mistr svého umění.

Toto je opravdu důmyslně propracovaná knížka s postupnou gradací, která vyvrcholí do takové fáze, až ve vás hrkne. Není to pro čtenáře, kteří chtějí všechno od prvních stran. Atmosféra se totiž utváří pomalu, postupně a narůstá s každou další přečtenou stránkou.

Takže pokud máte odvahu na horor, v tomto případě by se dalo mluvit spíše o psychologickém dramatu, a chcete se vrhnout do práce obdivuhodného Stephena Kinga, tento román je pro vás ten pravý.

Já osobně ho ještě pěkně dlouho nedostanu z hlavy.

Hodnocení: 3/5

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milča Milča | Web | 29. října 2010 v 2:45 | Reagovat

A to má King i lepší knihy. Miluju ten pocit, když zavřeš knížku a ještě tejden o tom přemýšlíš. Hodně psychologická je od něj třeba Geraldova hra, nebo Cujo, Nezbytné věci taky stojí za to a jedna z mých favoritů je i Dlouhý pochod (napsané pod pseudonyem Richard Bachman). Neměli bychom zapomenout ani na Misery.
Dalo by se říct, že skoro každá jeho kniha je mistrovské dílo a justě se bude líbit i těm, kteří moc hororům neholdují. Rozhodně doporučuju si toho od Kinga přečíst víc, jeho knihy jsou opravdu různorodé.
p.s. Máš moc hezký blog, určitě sem ještě zavítám a pořádně si to tu pročtu. Nejlépe v době, kdy se mi nebudou únavou rozmazávat písmenka ;-)

2 named--ss named--ss | Web | 29. října 2010 v 12:54 | Reagovat

Ještě Carrieeee! =) Na tuhle knížku už se chystám pěkně dlouho...dík za připomenutí, že jsem ji chtěla vlastně číst =)

3 Milča Milča | Web | 29. října 2010 v 13:46 | Reagovat

Ahoj, díky za koment, i když bych si možná místo obdivu zasloužila svěrací kazajku a polstrovanej pokoj. Když lidi slyší s jak mizernou angličtinou chcu jet, tak snak každý reaguje větou "Ty jsi blázen!"
Jinak tvojí stránku už mám v oblíbených a určitě sem chodit budu, to jestli ty budeš chodit ke mně je jen na tobě. Nebudu nikoho nutit aby ke mně chodil. Pokud se ti u mě líbí a články tě zajímají, tak choď, čti, pokud tě nco zaujme nebo bude zajímat nech komentář, je to jen na tobě.
Nemám ráda to jak se tomu tu na blogu říká SB a povinné obíhání blogů s tím, že týdně musí napsat komentář, který ani nemusí dávat smysl-nic takového nechci.

4 Milča Milča | Web | 29. října 2010 v 13:50 | Reagovat

[2]: Jo Carreie je dobrá, ale je to prvotina, pak se King hodně zlepší.
Po psychologické stránce je ještě boží povídka Pitevní sál 4 vydaná ve sbírce Všechno je definitivní a kniha Holčička, která měla ráda Toma Gordona.

5 Stupid Girl Stupid Girl | Web | 31. října 2010 v 16:01 | Reagovat

Tyo, fuj :D Já nevím, četla jsem od Kinga knížku s názvem TO. Dostala jsem se asi k čtyřicátý stránce, a pak tu knížku odložila. Vůbec mě to nebavilo, ale kámoška říkala, že když bych se překousala přes ty první stránky, tak pak je to prej dost dobrý, ale už se mi k tomu nechtělo vracet... Ale tohle zní docela slibně ;-)

6 Amy.~ Amy.~ | Web | 31. října 2010 v 20:52 | Reagovat

No :) Ona to vlastně není ani tak knížka jako spíš taková menší brožurka s měkkou vazbou. Poohlížela jsem se po ní na internetu, ale marně. Proto v článku nemám náhled, což je škoda. :( :)
Čteš zrovna nějakou knihu? :) Já čtu Hostitel od S.Meyerové :)

7 Amy.~ Amy.~ | Web | 31. října 2010 v 21:07 | Reagovat

Ach tak :). Tak až to přečteš, určitě zase napiš, jaké to bylo! :) ♥. Ano Hostitel je ze začátku trochu nesrozumitelný, ale po pár kapitolách se to dá ostatně jako napřílad i u jiných knížek tohoto typu :). Ano, klidně si i u té knihy pobrečím, protože přece jen to s tou hlavní hrdinkou vždy prožívám a úplně mě to dostane :) ♥

8 Angelot Angelot | Web | 1. listopadu 2010 v 19:16 | Reagovat

Já od Kinga četla zatím akorát "Hodina děsu" a "To", které jsem bohužel ještě nedočetla, páč to má přes tisíc stránek a já si to půjčuju z knihovny a to můžu mít maximálně dva měsíce, což se svýma časovýma možnostma nezvládám, takže jsem tak v půlce ale miluju ho!

Teď čtu taky zelenou míly, kde jsem tak v půli a hodlám jí teď někdy dorazit - naprosto úžasně napsané :)

A tuhle knížku jsem si chtěla strašně dlouho přečíst, jen jsem si ji nemohla nikde půjčit, tak si o ni asi řeknu k Ježíškovi :)

Jinak, máš to jako vždycky krásně a jasně napsané :)

9 Ta Směšná Ta Směšná | Web | 1. listopadu 2010 v 22:18 | Reagovat

Ano, ano přesně na tuhle školu chodím ;). Je škoda že si tam nezačala chodit aspoň bych první den ve škole někoho znala ;). Moji rodičové taky nechtěli zbytečně platit soukromku ale nakonec to dopadlo jak to dopadlo a na téhle škole jsem opravdu šťastná :). Matika - dokonalá!! :D skoro se nemusim učit kromě úvodu do praxe, knihkupectví, dějinám knižní kultury a dějinám umění což jsou ty spešl předměty o kterých si chtěla vědět :))

10 Džejn Džejn | Web | 8. listopadu 2010 v 18:34 | Reagovat

Tak tuhle knížku jsem nečela, ale na táboře jsme koukali na filmový zpracování...a musim říct, že jsem měla dost časté moment,y kdy jsem koukala do polštáře se zacpanýma ušima:D teda hlavně protože jsem taky od narození vystrašená až to není hezký, ale stejně... bylo to dost děsivé. Jinak pěkná recenze:)))

11 Vendy Vendy | Web | 16. května 2011 v 18:03 | Reagovat

[5]: Zkus se dostat do stovky,nebo aspoň do sedmdesátky, já si pamatuju, že mě první stránky taky moc nenadchly, ale jak se překulila asi sedmdesátá, najednou to nabralo grády a zbytek knížky jsem dočetla za tři dny (a při její tloušťce to něco vypovídá, četla jsem každou chvilku, každou pauzu, každou čekačku na přestup, ve vlasku, v autobuse, v šalině, i doma. TO je vynikající.
K Řbitovu zvířátek - tahle knížka je taky velmi dobrá, i když po pravdě moc nechápu jednání toho člověka... beru to jako obětinu zápletce. Ale osobně, kdyby mi někdo umřel, ať sebevíc drahý, tímto způsobem bych ho nechtěla zpátky.
Připomíná mi to jedno rčení - nesnažte se něco si přát, mohlo by se vám to vyplnit!
Jedno Kingovi přiznávám a přiznávat budu - uměl psát a uměl chytnout pod krkem a svírat a nepustit. Věděl, kdy ubrat a kdy přitvrdit. Nebabral se se slovíčky a klidně napsal vulgární výraz tam, kde měl být. A myslím, že jeho romány jsou tak dobré proto, že jsou hlavně o lidech a o lidském strachu...
[4]: Carrie mi připadá jako jeden z nejlepších románů, i když to byla prvotina, a vlastně je to spíš novela, ale to je celkem fuk, prostě byla skvělá.

12 Vendy Vendy | Web | 16. května 2011 v 18:12 | Reagovat

P.S. ještě jsem chtěla říct, že není horor jako horor, a ne každý se čte dobře. I když Dracula od Stokera byl taky skvělý román, a povídky od E.A.Poea byly mrazivé, Lovecraft zase příšernovsky děsivý a Nekroskop od Lumleyho zase s originálním nápadem - komunikovat s mrtvými.
Asi nemám ráda takové ty horory se záplavou krys, mravenců, včel nebo much, to jsou spíš nechutnosti.
A kdo mi ještě nesedí, i když psát umí, je Barker - jeho romány jsou opravdu odpudivé. I když chápu, že někteří jsou jimi nadšeni.

13 Gabeta Gabeta | 15. února 2012 v 16:54 | Reagovat

Já teď zrovna čtu od Kinga Osvícení. Jsme na ňáké devadesáté stránce. A už se příběh rozvíjí.) Je to moje první knížka od Kinga, kterou čtu, ale už vím, že si přečtu rozhodně od něho ten Řbitov zviřátek a i jiné jeho romány. Mám ráda horory i hororové knížky. Ikdyž si myslím, že knížky jsou možná lepší, že tam se to víc procituješ a snad se možná i více bojíš a přemýšlíš o tom.

14 Michaella Michaella | Web | 1. listopadu 2012 v 20:46 | Reagovat

Právě jsem dočetla a plně s tebou souhlasím! :) Je to takový průměr, od Kinga jsem toho čekala trošku víc, musím se přiznat.. Pár kapitol je tam zcela nepotřebných, kdyby tam nebyly, vůbec by nijak neovlivnily děj, to mě na tom nebavilo. Ale ke konci jen akce, akce, a akce kam se podívám! Průměr 3/5 :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama