Vítej v mém světě plném písmenek!

Percy Jackson: Zloděj blesku – Rick Riordan

13. listopadu 2010 v 12:56 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno
yan-ny.blog.cz
Jeden z dalších fantasy příběhů, který dokázal pohnout s trhem dnešní doby a oblbnout nejednu pubertální mysl.
Musím se přiznat, že mě opravdu nadchl nápad vytvořit svět řeckých bohů. Ačkoliv to do této doby příliš nezapadá a vysvětlení toho, že nad námi vlastně celou dobu už od antického Řecka drží stráž různí bohové, akorát se přestěhovali z Evropy do Ameriky, v knize trochu pokulhávalo, stejně to je neokoukaný a originální nápad. A já nové nápady vítám s otevřenou náručí.
Kniha byla tak poutavě napsána, že bylo vidět, že je od zkušenějšího spisovatele, který jenom celou dobu čekal na to, až vystaví svou kůži na trh.

Percy je dvanáctiletý, trochu podprůměrný student, který chodí na internátní školu Yancy, do níž ho přihlásila jeho matka, aby nemusel žít pod jednou střechou s jejím přítelem, se kterým si vzájemně nemohou přijít na jméno.
Je dyslektik a byl vždycky trochu problémový, takže ho ze spousty škol vyrazili. Percy si je vědomý toho, jaké přidělává své milující matce problémy, ale nemůže si pomoci, ta hyperaktivita je tak nějak uvnitř něho.
Na své současné škole si najde kamaráda Grovera a oblíbeného profesora latiny, který v něho z nepochopitelných důvodů velice věří a také nenáviděnou profesorku matematiky, která na něho má spadeno.
Jenže nic není tak, jak se zdá.
Když na něho profesorka matematiky jednoho dne zaútočí, (a není to proto, že by neodevzdal domácí úkol ze zlomků, nebo po ní házel křídou, ale proto, že ho chce zabít a chce zpátky jakýsi mistrovský blesk) dozvídá se Percy záhadnou skutečnost.
Jeho nejlepší kamarád není tělesně hendikepovaný a vůbec nepotřebuje svou hůl, kterou se podpírá, ale má prostě jen kopyta a je satyr- napůl koza, napůl člověk.
Pan profesor latiny zase představí svou druhou stinnou stránku, když vystoupí z invalidního vozíku a ukáže svou koní zadnici. Je totiž kentaur.
A paní profesorka matiky není jenom hnusná protivná stará baba, ale ještě něco horšího- krvelačná příšera.
Grover a profesor latiny nebo kentur chcete-li, Percyho zachrání před příšerkou a konečně mu poví pravdu, kterou před ním jeho matka tak dlouhá léta tajila.
Vysvětlí mu, kdo je jeho otec.

Percy si samozřejmě chvilku myslí, že se všichni pomátli, když mu chtějí nabulíkovat, že jeho otec je řecký bůh, ve kterého vlastně ani nevěří.
Když ale později utíkají do tábora polokrevných, ve kterém žijí všichni polobohové, a přepadne je neobyčejný božský býk, je nucen připustit, že to bude nejspíš pravda.
Ovšem v táboře ho nikdo příliš nevítá, podezírají ho totiž z krádeže blesku, nejmocnější zbraně na světě, kterou měl údajně ukrást pro svého otce Poseidóna, boha moře.
A tak je Percy nucen vydat se na výpravu, aby zachránil svět a trochu si spřátelil ty všemocné příbuzné nahoře.
Společnost mu při tom dělá nejlepší kamarád Satyr, který je někdy trochu popleta a odvážná a nebojácná Annabeth- dcera Athény, bohyně moudrosti.

Jsou tak vystaveni spoustě zkoušek, léček, příšerám a nebezpečím. A dobrodružství je to opravdu působivé.
Zrovna teď jsem si přečetla článek na jedněch webových stránkách, kde hlásal titulek: "Percy Jackson je Harry Potter přes kopírku."
Nevím, zda se tomu mám smát, anebo nad tím hořce plakat, ale musím říct, že už jsou s tím všichni trochu trapní. Proč pořád všechno srovnávat? Tohle je přeci něco naprosto jiného!

A to, že má Percy také nadpřirozené schopnosti, kamaráda popletu a kamarádku chytrolínku, se kterými tvoří skvělou trojku, ještě neznamená, že je to snad nový Harry Potter! Ani náhodou! Je to něco tak rozdílného, že se mi až dělá špatně, při představě, že to bych to měla srovnávat.
Ale nemyslím to tak, že by jedno bylo skvělé a druhé ne. Obojí je skvělé, ale každé trochu jinak.
I Percy Jackson mě nadchl.
Sice byl napsaný pro trochu mladší publikum a já si toho jsem vědoma, ale já si proto také hlavní hrdiny nepředstavovala dvanáctileté, ale minimálně sedmnáctileté.
Ovšem kniha měla tak úžasný spád, že mi bylo až líto, když jsem jí dočetla.
Nečekejte nějakou převratnou novou myšlenku, ale spíše novou literární zkušenost. :)
Já sama si určitě ráda přečtu další díly. Řečtí bohové mě vážně okouzlili. :)

Film:
Tak tedy film…
No já vám ani nevím, jestli má ještě vůbec cenu se tím zaobírat.
Film vás jednoduše, skoro ve většině případů, zklame, pokud jste si předem přečetli knižní, obsáhlejší a zdařilejší předlohu.
A pokud je to ještě dobrodružný fantasy film s puberťáky v hlavní roli, nemůžete čekat nic jiného, než komerci, komerci a zase jen komerci.
Nacpali do toho slavné osobnosti, abychom si my, diváci, řekli: "Když tam hraje Uma Thurman nebo Pierce Brosnan, tak to asi nebude nějaká kravina." a zašli na to do kina.
Ale výběr postav nebyl tak špatný, byla jsem s ním v podstatě spokojená. :) Jenom z Luka udělali naprostého idiota závislého na počítačových hrách.
Také při boji na život a na smrt hrdinové s klidem vytáhli nejnovější notebook nebo I-phone 3G…
Ale co já bych se rozčilovala... :) Takhle už to v dnešní době chodí. A je pravda, že
kdyby se příběh opravdu odehrával v této době, vážně by takové věci měli u sebe.
Na druhou stranu počítačové efekty byly zdařilé a na celkový výsledek se nakonec dalo i koukat. :)
Jednoduše: Věřím tomu, že kdo nečetl knížku, tak bude z filmu odvázaný. A tečka.
Jako vždy.

Hodnocení: 3/5

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 13. listopadu 2010 v 18:45 | Reagovat

Film jsem viděla, a tebou jmenovaní herci plus řecká mytologie byl důvod, proč sem na něj šla. Navíc mě to donutilo k tomu, že sháním knihu, která je prý mnohem lepší.
No a s tím srovnáváním souhlasím, osobně nadávám pokaždé, když někdo začne srovnávat Pottera a Stmívání, vždyť to jsou dva úplně jiné světy, stejně jako toto dobdrodružství nemá s Potterem nic moc společného.

2 Kris* Kris* | Web | 19. listopadu 2010 v 19:43 | Reagovat

Knížku mám doma a i když asi není zrovna dospělá, bavila mě a baví mě doteď... a co se týče filmu, máš pravdu, Luka vážně dokopali :D

3 Kris* Kris* | Web | 19. listopadu 2010 v 22:47 | Reagovat

To jsme na tom podobně, Harry byl moje dětství.:) Na půlnoční premiéry nikdy nechodím, ale říkám si, že když už bude ten příští film poslední, mohla bych si na ni zajít... zcela výjimečně :-)
Jo, tohle mě taky strašně vytáčí... a nebo když jdu do kina s někým, kdo nezná předlohu a neustále mi do ucha vyřvává nejrůznější dotazy typu: "a co to jsou ty viteály? a co tady zas dělá tady ten, já myslela, že už umřel?" Na zabití, tohle. Já jsem hrozně netrpělivej člověk.:D
Není zač, Percy má mé čestné místo v knihovničce, jen kousek od Harryho Pottera :D
Taky se někdy stavím, užij si tu zítřejší podívanou ;)

4 Stupid Girl Stupid Girl | Web | 27. listopadu 2010 v 18:14 | Reagovat

Řečtí Bohové a krvelačná příšera...? To by mě asi moc nebralo :-)

5 Luc Luc | Web | 23. ledna 2011 v 18:16 | Reagovat

Mně je líto, že jsem si knížku nepřečetla dřív, než se kouknula na film, jelikož to bohužel vidím pořád jako kravinu (jo, ten iPhone mě taky donutil protočit oči :D). Všichni knížku chválí, tak to asi budu muset napravit a koupit si jí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama