Vítej v mém světě plném písmenek!

The social network aneb film o facebooku.

8. listopadu 2010 v 15:54 | Yanny.)) |  ♥ Recenze na filmy
yan-ny.blog.cz

Je to tady.
Řekla bych, že nepotrvá dlouho a bude se o tomhle filmu mluvit tak moc a všude, stejně tak jako o Avataru, který přišel do kin minulý rok přesně touhle dobou.
yan-ny.blog.cz
Už jenom o čem pojednává příběh. O největším fenoménu, který změnil život snad všem lidem na téhle planetě.
Ukažte mi na člověka, který dnes neslyšel o facebooku? Pokud to bude gramotný člověk, anebo to nebude důchodce či dítě, a bude mít doma počítač s internetem a trvalý kontakt s okolním světem, tak před vámi opravdu smeknu klobouk. Ale podle mého názoru takový člověk prostě není. Neznamená to, že hned musí vlastnit profil na tomto portálu, ale už o něm alespoň jednou slyšel nebo četl.
A jak je možné toho dosáhnout? Kdo to vlastně dokázal? Máte facebook? A znáte vůbec jméno jeho autorka? Že ne? A chcete ho znát? Chcete vědět, jak tato nejpopulárnější stránka na světě vznikla? No tak jděte na tenhle film. :)
Dozvíte se všechno dopodrobna. Podle ověřených faktů a souhlasu všech zúčastněných, že to tak opravdu bylo. Samozřejmě si na tom tvůrci přidali i pár amerických efektů, bez kterých by zřejmě film vzniknout nemohl a nemohou k tomu chybět ani krásné americké tváře, které lákají pozornost. Opravdu slavná osobnost je tam jenom jedna, ale zato pořádná- Justin Timberlake. Jinak řečeno: zaručená mucholapka na ženské. :D Ale mě osobně zaujal spíš židovský spoluzakladatel, který tam měl druhou hlavní roli. Celou dobu jsem z něj nemohla spustit oči. Měl nějaké to své kouzlo, které mě očarovalo. :)
Příběh o tom, jak sociální síť mohl vymyslet člověk značně asociální.
Ne nadarmo tento film nese motto: "Nemůžete získat 500 miliónů přátel, aniž byste nezískali pár nepřátel." A tak to skutečně je.
Pokud dosáhnete obrovského úspěchu, vždy se najde někdo, kdo si začne nárokovat právo na vaše peří. I když v tomto případě bych řekla, že to byl kolektivní nápad, který ovšem pak dokázal zrealizovat a vypracovat až samotný Mark Zuckerberg.


To je nadprůměrný student Harvardské univerzity, který je díky svému vysokému IQ tak nějak povznesený nad světem. Ovšem když svou příliš egoistickou povahou urazí svou přítelkyní a ta se s ním poté rozejde, potřebuje nějak vybít svou energii, a tak usedne k počítači, bloguje a programuje.
Je opravdu naštvaný, a tak si na blog napíše spoustu urážek na adresu své bývalé přítelkyně a vymyslí program, který známkuje fotky dívek, které jim ukradl z jejich soukromých složek (takzvaných facebooků). Program má obrovský úspěch a díky němu tak dokáže strhnout celou internetovou síť Harvardu. Tím na sebe přiláká pozornost a začne mít první problémy.
Všimnou si tak ho bohatá dvojčata, která mají nápad vytvořit novou stránku spojující lidi a nabídnou mu spolupráci. Mark souhlasí, ale vytvářet s nimi tento portál vlastně nikdy nezačne.
Osloví svého nejlepšího a zároveň snad jediného, kamaráda a poprosí ho o financování tohoto projektu s tím, že si případný úspěch rozdělí. Vytvoří tak spolu doménu zvanou thefacebook.com, která je přípustná všem studentům Harvardu a postupně i všem dalším prestižním univerzitám.
O jejich úspěchu se dozví i zakladatel Napsteru, (ruku na srdce, kdo z vás zná stránku napster.com, která umožňuje stahování hudby? Já tedy ne…) Sean Parker, a tak nastupuje na scénu Justin Timberlake. Holky, držte se! :D
Nabídne jim rady, jak vytvořit web známý po celém světě. A radí jim, aby na to šli pozvolně. A to je přesně ta správná cesta.
Stránka se postupně rozšiřuje i na univerzity dalších kontinentů už pod názvem facebook.com.
Ovšem takový obrovský úspěch nemohou vystát výše zmíněná dvojčata, která přišla za Markem s nápadem vytvořit takovou stránku. Mají dojem, že jim nápad ukradl. A chtějí se s ním soudit za každou cenu.
Pro Marka to ovšem není poslední dopis od advokáta pro předvolání k soudu. Dokáže totiž také společně s Seanem Parkerem (Justinem Timberlakem) opravdu nepěkně podrazit svého nejlepšího kamaráda (toho, tolik roztomilého, židovského krasavce, Adrewa Garfielda).
Film je o tom, jak se člověk může pěkně poprat s autorskými právy, pokud hodlá být populární po celém světě. A to se mu opravdu povedlo, no uznejte sami.
Ovšem tento příběh je také o tom, že i tak geniální a nadprůměrně inteligentní člověk, jako je Mark Zuckerberg se nedokáže zcela jasně orientovat v mezilidských vztazích a tak "prostá a jednoduchá" věc jako láska je pro něj mnohem komplikovanější než to, jak vydělat pár miliard dolarů. Zajímalo by mne, zda to tak bylo i ve skutečnosti…
Řekla bych, že tento příběh si rozhodně zaslouží vaší pozornost, protože je to něco tak neuvěřitelného a obdivuhodného, že jen žasnu nad tím, jaké obrovské peníze v takových projektech mohou létat. A přitom by nás před několika lety ani nenapadlo, že někdo může přijít ještě s něčím novým a neokoukaným.
No, asi se budeme hodně divit, až přijde další takový úspěch, který nás strhne, a my nebudeme schopni vydržet den bez toho, aniž bychom nekontrovali, zda nám někdo nenapsal komentář, nelajknul status, nebo zda se náš idol nedal s někým do vztahu.

I když upřímně, něco takového už člověk nevymyslí. :)
A pokud ano, stejně budeme asi s úsměvem na tváři vyprávět svým dětem a vnoučatům, jak jsme zažili začátek facebooku. :)
Řekla bych, že zajít na tenhle film do kina, nebo si ho alespoň stáhnout, je povinnost pro každého, kdo má svůj profil na téhle vážně skvělé stránce.
yan-ny.blog.cz
Trailer:

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milča Milča | Web | 8. listopadu 2010 v 19:35 | Reagovat

Jo, o tomhle filmu už jsem slyšela a asi se na něj jen tak pro zajímavost taky podívám. Profil na facebooku nemám a ani si ho nechci založit, spíš mi jde o to, že to může být zajímavý film.

2 Stupid Girl Stupid Girl | Web | 9. listopadu 2010 v 15:10 | Reagovat

Teda zezačátku článku jsem si říkala, dokument, nudaaaaa :-D Ale jak čtu dál, asi to není zrovna suchej dokument :-D

3 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 9. listopadu 2010 v 17:12 | Reagovat

Dokument to není, je to komedie! :D Věř mi, nebo ne, ale směješ se od začátku až dokonce. :D Naprosto skvělý hlášky :))

4 Angelot Angelot | Web | 15. listopadu 2010 v 19:36 | Reagovat

Viděla jsem! :) Dosti brutální film. Dostal mě, uplně! :)
A taky jsem z toho jeho kamaráda nějak nemohla spustit oči, kouzelnej :)
Dost dobrý film, i herecké obsazení :)

5 Amy.~ Amy.~ | Web | 17. listopadu 2010 v 20:21 | Reagovat

Tak na ten film se určitě podívám!! :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama