Vítej v mém světě plném písmenek!

PS: Miluju tě – Cecelia Ahernová

5. prosince 2010 v 0:38 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Je jen pár knih, které jsem shledala dokonalými.

Patří mezi ně pouze sága Harryho Pottera a román od Alice Seboldové Pevné pouto, na který jsem ještě nezvládla napsat recenzi, a neskutečně mě to mrzí. Nejspíš si tu knihu budu muset přečíst znovu, protože tohle dílo si to opravdu zaslouží a já už bohužel od prázdnin zapomněla všechny komentáře, které jsem k němu chtěla dodat. Ale někdy určitě, slibuji.

Ale dnes, mezi ně musím přidat i tenhle příběh, který mě málem zničil.

Cecelia Ahernová, autorka téhle knihy, ji napsala ve svých jednadvaceti letech a už v té době měla vytříbený vkus, schopnost vyjádření, působení na city a jistojistě i nějaké životní zkušenosti, protože jak jinak by dokázala tak nádherně popsat, co se honí v hlavě mladé ženě, které příliš brzy zemřel její jediný smysl života, milující a milovaný manžel?

Musím říct, že mě to naprosto strhlo. Román vypadá na první pohled velice rozsáhle, ale těch téměř 400 stránek je ještě příliš málo pro nás, nenapravitelné romantiky, kteří takové příběhy hltají a zbožňují ukázku toho, že pravá láska opravdu existuje.

Mám ráda, když mě nějaké dílo dokáže rozplakat, nebo rozesmát. Ruku na srdce, s mojí povahou to není zas tak těžké, ale… pokud ve vás nějaký příběh dokáže i po otočení poslední stránky zanechat spoustu otázek a myšlenky, které nedokážete zahnat, a roztřesou vám celé tělo, můžete si pak s klidným srdcem říct, že opravdu stálo za to, abyste se do něho pouštěli.

Pokud ve vás nějaká knížka dokáže vyvolat záchvaty pláče, že přímo uvnitř sebe cítíte ten žal, který prožíváte s hlavní hrdinkou, a následně vás na další stránce tak strhne perfektními dialogy a trapnými situacemi, že se musíme smíchy popadat za břicho… a pokud je obojí tak silné, že se jednoduše neudržíte a přes všechnu morálku a výchovu, kterou v sobě máte, se takto nahlas vyjadřujete i před přeplněným metrem v dopravní špičce, můžete si opravdu s klidným srdcem říct, že čtete mistrovské dílo.


Nedokážu pochopit, jak je možné, že tak mladá spisovatelka jako je tato Cecelia, dokázala přenést na papír tak dokonalý příběh, skvělé dialogy a vyjádření myšlenek a citů, jakoby po tomto světe chodila již 50 let a vším si sama prošla.
Ruku na srdce, každá z nás touží po panu dokonalém. Každá z nás touží po vášnivé, nehynoucí lásce, která dokáže hory přenášet.

Všechny si přejeme, abychom jednoho krásného dne, vyšly v dokonalých šatech před oltář, kde na nás bude čekat ON. Bude nás hltat pohledem, který bude říkat: "Budu tě milovat navždy." Ať už to bude blonďák, nebo černoch, bude to umělec bez koruny v kapse, anebo nejbohatší právník… každá jednoduše toužíme po lásce. A po lásce takové, která nám vydrží celý život.

Teď si představte, že byste takového konečně našly. Oddaly jste se mu celým svým životem, a protože víte, že rozvod s ním by byl nemožný, vaše jediná myšlenka by byla, jak s ním prožijete každičkou minutu v životě, dokud nezemřete ruku v ruce na manželské smrtelné posteli.

Ale osud je nevyzpytatelný. Říká se, že se bůh směje, když my plánujeme…
Dokud nás smrt nerozdělí.
A Holly s Gerrym rozdělila opravdu jedině smrt.

Gerry zemřel na nádor na mozku a zanechal po sobě krásnou, milující manželku, která má ještě celý život před sebou, ale ona po něm netouží, protože se v něm její muž již nevyskytuje.

A Gerry si je toho vědom. Ví, že se Holly tolik upla na svého miláčka, že nebyla schopná pomalu ani zaplatit účty, nebo si najít novou práci.

A tak jí vytvořit dopisy. 12 dopisů. Každý na jeden měsíc v roce, ve kterém se bude postupně vyrovnávat s jeho odchodem a začne znovu žít…

Skoro na každé stránce vyznívá beznaděj, kterou zažívá Holly, když jí zemře muž, o kterém si myslela, že s ním po boku zestárne.

Také z ní ovšem čiší smysl pro humor a radost ze života, kterou přináší její ztřeštěné kamarádky a obrovská mnohočlenná rodina. Je zde také vidět touha po opoře, přátelství a novém začátku.

Je trochu vtipné, jak jsem se ke knize dostala… typ na tuhle knížku jsem dostala v naprosto "neliterárním" prostředí. U kadeřnice. Bavila jsem se s ní o tom, co zrovna čtu, protože jsem jí samozřejmě vyprávěla o tom, jak moc mám ráda knihy a psaní. Mezi řečí se zmínila o tom, že právě přečetla P.S. Miluju tě a úplně jí to dostalo a stále u toho brečela. Nadchlo mě to, protože jsem před tím znala film a netušila jsem, že je podle nějaké knihy. Nebyla bych to já, kdybych se po ní hned nezačala pídit, a nakonec si jí opravdu nenašla! :) A jsem opravdu šťastná, že jsem na ní narazila, protože se okamžitě zařadila mezi ty, které bych mohla číst znovu a znovu.

Tato kniha není příliš komerční záležitost a nešíří se příliš často v recenzích na nejúspěšnější knihy sezóny, ale to je její výhoda! Tato kniha je skvělá pro ženy, které si rády předávají dobré typy. Protože pokud vám jí doporučí nějaká dobrá kamarádka, dáte na ní spíše a knihu si opravdu s radostí přečtete! A tak se s vámi, moji milí, s ní chci podělit také!

Je to vážně přenádherné dílo a zaslouží si, aby se dále šířilo! Takže co tu ještě sedíte? Zvedněte zadky a upalujte do knihoven, či knihkupectví! Nebudete litovat!

Mě osobně po přečtení opravdu moc chybí Holly a její úžasné kamarádky. Chtěla bych je mít doma všechny. :) A to překrásné Irsko, kde se děj odehrává? To musím také někdy navštívit! :)

O filmu:
Jak film, tak kniha jsou naprosto úchvatná díla!
Při čtení knihy jsem plakala snad při každé kapitole. U filmu jsem vzlykala snad každých deset minut.
Nedá se to srovnávat. Film udělali schválně odlišný od knihy, aby nadchl více diváků a čtenářům poskytl něco nového. Dali do toho trochu americký nádech, ale to jim nemůžeme mít za zlé. I tak byl výsledný dojem úžasný. A vybrali vážně schopné a přesně odpovídající herce.
Jsem ráda, když nějaké filmové zpracování má v sobě i něco nového, co zaujme i člověka, který četl jeho předlohu, aby se tolik nenudil, když už předem ví, jak všechno dopadne…
Ale zároveň to musí být takový "bonus", který přesně odpovídá příběhu, charakteru postav a celému stylu toho, jak je kniha postavená.
Tenhle film udělali trochu odlišný od knihy. A jsem za to ráda, protože tak přinesli i další příběh, nebo další variantu, jak to mohlo být.
Když jsem dřív viděla film, naprosto mě uchvátil a celý jsem ho probrečela. Pak když jsem si přečetla knížku a koukla na film znovu, byla jsem ještě překvapenější a ubrečenější, než normálně. Film jsem si pamatovala jenom tak zběžně, takže mě nadchl podruhé, a dokonce mě nezklamal, jako spoustu dalších lidí, kteří také četli knihu.

Každopádně- pokud se vám nechce číst kniha, tak si alespoň pusťte film!
To prostě MUSÍME! Jinak přijdete o neskutečný kulturní zážitek!!!

Hodnocení: 5/5

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Milča Milča | Web | 5. prosince 2010 v 1:13 | Reagovat

Ahojky, film jsem viděla a je opravdu super. Knížku si chci přečíst, ale v originále, tak hned jak se dostanu z toho zapadákova ve kterým teď jsem a dostanu se někam do civilizace, tak si tu knížku chci koupit.
Taky moc chválím design, je moc fajne .-)

2 Amy.~ Amy.~ | Web | 5. prosince 2010 v 21:21 | Reagovat

Obdivuji, jak se vždy dokážeš rozepsat o dané knize tak, že čtenáři mají hned sto chutí pro ni skočit do knihoven či knihkupectví! :) Také si jí skusím někde sehnat :) Určitě to podle tvého popisu stojí za to ♥

3 Milča Milča | Web | 6. prosince 2010 v 12:57 | Reagovat

Hele, všimla sis, že jsem ti to tu stihla okomentovat dřív, než jsi mě pozvala k přečtení toho článku na mým blogu?? Jinak moc dík za komentáře, jsi se teda pořádně rozjela, a stěžovat si rozhodně nehodlám :-D

4 Mishell Mishell | Web | 19. prosince 2010 v 17:26 | Reagovat

aký milý design :) v záhlaví si ty? :)

5 Yanny Yanny | Web | 20. prosince 2010 v 12:30 | Reagovat

Jojo, jsem to já. :)) Chtěla jsem nějakou fotku, která mě vystihuje. A obklopená knihami? To jsem celá já! :))

6 Stupid Girl Stupid Girl | Web | 23. prosince 2010 v 22:46 | Reagovat

Ahoj kočko,
Promin, že jsem se dlouho neozvala. Nestíhám. Chci Ti ale popřát krásné svátky, nádherné Vánoce, bohatého Ježicha... Ať Ti nadělí, co jsi si přála. Super Silvestr a šťastné vkročení do nového roku ;-)

7 Ta Směšná Ta Směšná | Web | 24. prosince 2010 v 14:39 | Reagovat

Ahoj Yan-ny promiň, že na ten Tvůj komentář reaguju takhle strašně moc pozdě, ale fakt nestíhám. Jinak na praxi jsem byla normálně v knihkupectví v DBK na budějovický - knižní klub, do nakladatelství a tak nás v prváku prý pustit nemůžou :-P. Taky jsem si řikala jéje zásilka pro Vepřekovou? To Tě určitě uvidim! :D Jenže jsem nevěděla jestli to jsou opravdu Tvoje knížky :). A můžu se zeptat dyžtak třídňase jestli by pro Tebe něco neměl kolikrát hledají lidi do nakladatelství přes něj :), a když už jsou dneska ty Vánoce tak přeju štědrýho ježíška, pohodový svátky, veselýho Silvestra a abys vykročila správnou nohou do Nového i nového roku ;) <3 Jinak tuhle knížku jsem právě prodala díky Tobě :), řekla jsem, že kamarádka z ní byla nadšená, že se ta knížka bude určitě líbit ;).

8 Zlatka Zlatka | Web | 1. ledna 2011 v 21:41 | Reagovat

Já to viděla jako film a probrečela jsem to od začátku do konce, bože i teď slzím, jen když si na to vzpomenu...

9 Luc Luc | Web | 23. ledna 2011 v 18:14 | Reagovat

S pevným poutem souhlasím! A P.S. I love you jsem viděla jen bohužel film, poněvadž když jsem se byla půjčit knížku, někdo jí měl zrovna zabranou :-/ ale i u filmu jsem brečela jak želva :D

10 Stupid Girl Stupid Girl | Web | 5. února 2011 v 14:04 | Reagovat

Ahoj, promin, že jsem se dlouho neozvala. Už mě ten blog nějak přestal abvit a ani čas na něj nemám... Jak se máš?
A ted k tomu, proč Ti píšu. Jsem ted nemocná, ležím a beru antibiotika, tak jsem se rozhodla, že začnu číst. Už poměrně dlouho se mi doma válela ještě neotevřená kniha Na větrné hůrce. Tak když jsem se tak nudila, otevřela jsem ji. Začetla jsem se a už ji mám za sebou. Musím Ti to prostě napsat, protože to je zase jedna kniha, poměrně za dlouhou dobu, do které jsem se dokázala začíst a neodhodila ji s tím, že je to nudná pitomost. A za to, že jsem se donutila jít do té knihovny a najít si ji tam, za to vděčím z velké části Tobě a Tvému blogu. Díky, byla fakt dost dobrá, i když mě zpočátku děsilo, že je to přeci jen už stará klasika... :) A víš, co? :) PS: Miluju Tě bude hned další ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama