Vítej v mém světě plném písmenek!

10 knih z dětství

4. června 2011 v 2:06 | Yanny.)) |  ♥ Projekty

1)Příběhy zaječí rodinky - Emanuel M. Mizia
Pamatuji si, že to byla první kniha, kterou jsem kdy dostala, byla jenom má a já si v ní měla sama číst. A také si pamatuji ty nervy, které jsem z toho měla. Ze začátku by mě nejspíš nenapadlo, že čtení se stane smyslem mého života, protože jsem nedokázala rozluštit i takovou jednoduchou věc, jako když je první písmeno každé kapitoly velké a zbytek malý. Nedávala jsem si to dohromady, a tak mi vždy to první slovo nedávalo vůbec smysl. A já se vztekala a vztekala, až mi to musela maminka vysvětlit. :D Takové jsem byla střevo. Ale zaječí rodinka o tom, jak si vozí mrkvičku na kárce za sebou, mě tenkrát neskutečně pohltila. Pamatuji si to jako dnes.

2) Děti z Bullerbynu - Astrid Lindgren Tohle je kniha, kterou četl snad každý. Čtou ji děti na prvním stupni jako první četbu a opravdu každého tenkrát bavila. A musím se přiznat, že bych si jí přečetla i dnes.
3) Paní LáryFáry - Betty McDonaldová
Tuhle paní jsem neskonale obdivovala. Byla to superžena, která dokázala vymyslet každý lék nebo radu na jakoukoliv dětskou nemoc. A že to byly nemoci opravdu zajímavé, třeba nimravka (dítě se nimralo ve všem jídle), žalobajda (žalovalo na všechno a všechny), mlátička (kdy děti bily své mladší sourozence), nebo ředkvičková nemoc (pro špindíry, které se nechtěly mýt.. dítě se nechalo hodně dlouho bez vody a ve spánku se mu do vrstvy špíny zasely semínka ředkviček.. jak se dítě potom rádo umylo, když na něm začala rašit zelenina :D). O Paní LáryFáry byly napsané tři knihy a je obrovská škoda, že jich nebylo ještě víc.
4) Nanynka a Málinka - Betty McDonaldová
Další krásné dílo od Betty MacDonaldové. Tentokrát o dvou sestřičkách, Nanynce a Málince, kterým zemřeli rodiče a ocitly se v péči nenáviděného strýce, který je nechal zavřít do děcáku. Odtud holčičky utíkají, protože domov vede nenávistná paní Pondělíčková.


5) Už čtu sám - Gill Daviesová
Úplně to první, na čem jsem snad spatřila písmenka… Předčítala mi to maminka a bylo to o rodině medvídků, které žijí ve čtyřech různých ročních obdobích a malý medvídek nemůže pochopit, že jinovatka není sníh. Psané samozřejmě OBRÓVSKÝMI písmeny.


6) Dvojčata v průšvihu - Jacqueline Wilsonová
Těch knih od Wilsonové byly opravdu stovky. Začínala jsem příběhy o Tracy Bakearové, která žila v dětském domově, chtěla být filmovou hvězdou a neustále hrála Vadí nevadí. Ale dvojčata v průšvihu se mi v mysli uchovaly lépe, ačkoliv nebyly těmi nejoblíbenějšími postavami, jako právě Tracy. Dvojčata, každá samozřejmě úplně jiná (jedna drzá, druhá šprtka), jedou na soutěž v reklamě pro dívky, dvojčata. Tajně utečou z domu a přijímací řízení samozřejmě úplně zkazí.7) Nejlepší přítelkyně - Mary Bard
Triologie o nejlepších kamarádkách, které mají své útočiště v domku na stromě a střádají plány na to, aby se jejich rodiče dali dohromady. Nakonec se z nich opravdu stanou nevlastní sestry. Četla jsem to vždycky o prázdninách a hádala se o to se sestrou. :D8) Pod vrabčí skálou - Božena Mačingová
Krásný příběh z dětského domova, který popisuje osudové příběhy spousty hrdinek a hrdinů. Do dnes si pamatuju, že mě to celé strašně fascinovalo, ale nikdy jsem nebyla šťastnější, že mám svojí milující rodinu a domov, kam se budu moct vždycky vracet. Je to překrásně napsané.


9) Dva Romeové a Julie - Henning Pawel
Příběh Ester, která se zamiluje do dvou kluků zároveň, když zkouší na novou divadelní hru v jejich městě. Na jedné straně okouzlující režisér hry, který je na ní příliš starý, ale zato zatraceně přitažlivý, anebo kluk, který jí od samého začátku zasypává komplimenty, ale touží po něm její nejlepší kamarádka Sophie… Tenhle románek mě tenkrát šíleně bavil, protože na mě byl v té době ještě hodně dospělý a mě to fascinovalo.
10) Růženka, ta má nápady - Christiane Nostlingerová
Tahle holka je naprosto šílená. Vymýšlí takové ptákoviy a její myšlenkové pochody opravdu nepochopíte, takže se musíme nahlas smát všem těm hláškám, co jsou kolem ní. :D Četla jsem to stále dokola, ale stále toho neměla dost. Bylo to prostě dobré! :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 SIMČA SIMČA | Web | 4. června 2011 v 2:11 | Reagovat

Výborné dětské knížky! Já ujížděla nejvíc na Děti z Bullerbynu!

2 SIMČA SIMČA | Web | 4. června 2011 v 2:27 | Reagovat

Výborné dětské knížky!Já ujížděla nejvíc na Děti z Bullerbynu!

3 Kačka Kačka | Web | 4. června 2011 v 10:35 | Reagovat

Jéé, Nejlepší přítelkyně! :) Tu knížku jsem dostala v 5.třídě za péči o krásu naší třídy za odměnu! :)) :D A Děti z Bullerbynu jsem milovala. Doufám, že mi tu knížku sestry nezničily a ještě pořád tady někde je.. :(

4 Milča Milča | Web | 4. června 2011 v 12:57 | Reagovat

No, tak se přidám k menšině lidí, kteří Děti z Bullerbynu nečetli. Pamatuju si, že jsem přečetla asi třetinu a vůbec mě to nebavilo a dneska si ani trochu nepamatuju, o čem že to vlastně bylo.
My, trochu dřívější ročníky, jsme vyrůstali na trochu jiných knížkách a nebudu lhát, když řeknu, že většinu z tebou uvedených knížek neznám.

5 Nikki^^ Nikki^^ | Web | 5. června 2011 v 19:15 | Reagovat

Děti z Bullerbynu jsem měla hodně ráda, mám ji v knihovničce, ale sestra si na ně začíná brousit zuby :D. Už čtu sám taky ještě někde doma máme a knížky od Wilsonové jsem přečetla snad všechny co jsem našla v knihovně :). A na Tracy Beakerovou si dobře pamatuju! :).

6 Vendy Vendy | Web | 5. června 2011 v 22:58 | Reagovat

Děti z Bullerbynu je snad jediná knížka, kterou znám, a taky jsem ji četla moc ráda a několikrát.
Z ostatních mi něco říká Paní Láryfáry, a to spíš jen podle názvu, nečetla jsem ji. Ale knížky vypadají zajímavě, jestli budu mít příležitost, docela ráda bych si je zkusila přečíst, i když nejsem už dítě. Ze zvědavosti...

7 Madde Madde | Web | 6. června 2011 v 19:44 | Reagovat

Děti z Bullerbynu - Astrid Lindgren jsem milovala. Ale když jsem byla fakt dítě asi do těch 11 jsem četla ještě čtyřlístek a barbánka a knihy od Jacqueline Wilsonové teprve minulý rok. Né nejsem tak zaostalý čtenář tu Jacqueline jsem dostala k narozeninám celou sadu byla akce :D Ale do světa opravdových knih a románu jsem se dostala asi ve 12-13 :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama