Vítej v mém světě plném písmenek!

Zápisník jedné lásky - Nicholas Sparks

27. července 2011 v 23:48 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno
Má nejoblíbenější romance. Bohužel jen ta filmová.

Kniha mě totiž tolik neoslovila.

Pamatuji si, jak jsem se cítila, když jsem poprvé viděla film… jak jsem usedavě plakala i potom, co naskočily závěrečné titulky, a jak jsem měla celé následující dny naprosto tímto příběhem ovlivněny.

Nic takového se u knížky nekonalo. Ani zdaleka. Dokonce jsem ani neplakala, nebo se příliš neroztesknila. Spíš jsem se akorát smála příliš přehnaným scénám.

Možná jsem na tuhle knížku měla jenom příliš vysoké nároky, protože jsem opravdu hezčí romantický film nikdy neviděla.

Kam se hrabou všechny ty romantické páry na Noaha a Allie? Nikdy jsem se v nikom tak nezhlédla a necítila spolu s nimi, jako právě s hrdiny Zápisníku.
Jack a Rose z Titanicu, Bella a Edward, Vivian a Edward z Pretty woman anebo dokonce i Romeo a Julie, ti všichni se mohou oproti nim se svým příběhem zahrabat.

Přesto mě ta kniha spíše naštvala, než okouzlila.Ale možná už jsem přišla na to proč. Přijde mi totiž, jako kdyby se Nicholas naučil opravdu dobře psát až několik posledních let.

Ano, příběhy vymyslel úžasné, ale s těmi staršími si opravdu dobře poradili až filmoví tvůrci - příkladem je tomu i Nezapomenutelná cesta.

Ale novější knihy jako Milý Johne, nebo Poslední píseň napsal nádherně! I tak to prostě budí dojem, že začal psát skvěle až potom, co podle jeho knih natočili tak nádherné filmy…

Ale vím, že teď Nicholasovi křivdím. Vím, že kdybych před tím nečetla ty jeho nejpovedenější díla, i z téhle knížky bych byla u vytržení. Ale bohužel mě rozmazlil příliš brzy a já už neskočím na žádný brak. :)

Ale přesto je to můj nejoblíbenější spisovatel a miláček a já věřím, že na celém světě nemůže být dokonalejší a ideálnější manžel.

I když by mě možná trochu štval tím přehnaným sentimentem.

Každá jeho kniha je přímo prošpekovaná samými krásnými dechberoucími západy slunce, prosluněnými rány, odrazy měsíce na hladině jezera… až je toho někdy trochu moc.

A také musím říct, že zrovna takhle kniha je jako klasická červená knihovna.

Jedna kapitola mi tam dokonce připomínala nějakou část knihy, kterou psala na svém laptopu ředitelka školy z 10 Důvodů, proč Tě nenávidím o zduřelé klobáse. :D

Jako tahle věta:
"Sáhla po zipu na jeho džínách, rozevřela ho a pozorovala, jak z nich vyklouzl."
mě až skoro donutila, abych knihu stydlivě zaklapla. :D

Sice mám ráda, když si spisovatelé trochu dovolí a nekončí milostnou scénu slovy:
"A pak jsme blaženě pokračovali do toho malého, ale dokonalého kousku naší věčnosti."
ale čeho je moc, toho je příliš.

Na druhou stranu, ale můžu být ráda, že jsem to četla zrovna na táboře. Alespoň se nám to postaralo o zábavu a bylo to snad ještě pikantnější, než články z časopisu Cosmopolitan. :D

Celá kniha začíná tím, že jistý nemocný osmdesátiletý stařec předčítá sklerotické babičce a vypráví jí tento příběh:
Noah a Allie jsou každý z jiného světa, jak už to tak bývá. Ona je bohatá, on se sotva uživí. Samozřejmě, že se do sebe o prázdninách bláznivě zamilují, když ona přijede do jejich rodinného letního sídla. Jenže prázdniny končí a ona musí odjet a nastoupit na univerzitu. Její rodiče jsou proti jejich vztahu, a tak ačkoliv Noah píše Allie každý den po celý rok dopisy, žádný se k ní nedostane, protože ho schová Allieina panovačná matka. I po čtrnácti letech odloučení na sebe vzájemně myslí, a přestože má Allie nového snoubence, kterého si co nevidět vezme za manžela, rozhodne se, že Noaha navštíví. A tak mezi těmito milenci znovu vzplane plamen vášně, který snad nikdy nezhasl.

Už ze začátku jsem byla dost zklamaná, protože v knize není vůbec moje nejoblíbenější část a to, jak se dali Noah s Allie dohromady, a jak se rodila jejich nezkrotná a nádherná láska.

To, jak po sobě toužili, zažívali spolu nové zážitky, vymýšleli nejrůznější alotrie jako třeba, když si lehli na křižovatku na silnici a pozorovali, jak se střídá červená, oranžová a zelená…

Takovéhle vášnivé a romantické příběhy miluju a chci přesně takový zažít!

Bohužel v knize máte jen část, kdy předčítá v domově důchodců a tu část, kdy se Allie vrací po čtrnácti letech za Noahem do jejich domu snů. A shrnutí jejich seznámení a začátku vztahu je zhruba na čtvrt stránky.

Díky tomu se do příběhu nemůžete ponořit a tu jejich neskonalou lásku s nimi prožívat.

Knížka má pouze 158 stránek. Nechápu, proč se Nicholas nerozepsal víc.

Ale jsem vděčná režisérovi Nicku Casavetesovi, že z toho udělal tak nezapomenutelný filmový zážitek.

Rozšířil to o mnoho věcí a příběh je díky tomu naprosto dokonalý a strhující.

Nemohu si pomoct, ale i když ten film vidím posté, stejně u něj hekám, vzlykám a proliju tisíce slz.

U knihy ani jednu jedinou. Ani jeden náznak emoce.

Tohle se protě Nicholasovi moc nepovedlo.

A já jsem vážně zklamaná. Doufala jsem totiž, že si přidám zrovna tohle Sparksovo dílo do oblíbených.

Ale stejně jsem ráda, že jsem to tak dlouho hledala a pak našla. A nebudu litovat té tučné pokuty v knihovně, co mi tam teď nabíhá. I tak za to ten příběh stojí.

Hodnocení filmu: 5/5

(Dala bych i milion, kdyby to jen šlo!)

Hodnocení knihy: 4/5

(Snad pouze za vymyšlení toho děje. A přece nemůžu dát 3, když tak hodnotím průměrné upírské šlágry… :D)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pixie <3 Pixie <3 | Web | 27. července 2011 v 23:54 | Reagovat

Film som videla .. Je  úžasný ! .. Určite by odomňa dostal 5/5 ! :)  
Inak máš krásny blog :) Páči sa mi ten layout :)

Btw , inak nevieš poradiť nejaké filmy  ? Podobné tomuto ?  .. alebo niečo iné ? :)

2 Renčá ♥ Renčá ♥ | Web | 27. července 2011 v 23:56 | Reagovat

jéj krásne zahlavie :)

3 Pixie <3 Pixie <3 | Web | 28. července 2011 v 0:09 | Reagovat

Ďakujem :) PS:I love you a Milý John som už videla a boli to úžasné filmy ! ;)Už si dávam hneď sťahovať 2 :) a potom stiahnem ostatné :)  
Inak teraz čítaš knihu Zápisník jedné lásky ? ja teraz čítam Risknem to s Punkerom ale už ju dočítavam .. a chystám saa ísť si kúpiť novú knihu , vedela by si mi aj s tým poradiť ? Pretože ja som už bez nápadov :D čítala som Punkovú princeznú , Džínsový denník 1,2 , škola noci , upírske denníky , Pád , Aféry Finny S. , Nech vojde ten pravý a už ani neviem :D:D

4 Barunie Barunie | Web | 28. července 2011 v 0:30 | Reagovat

Možná jsem ten příběh viděla jako film, ale červenou knihovnu nemám v lásce. Ale jestliže Poslední píseň a Milý Johne filmy jsou podle knih, tak si to musím přečíst.
Nemůžou být knihy, podle kterých je doopravdy dobré filmové zpracování, skvělé. Občas se prostě najde skvělý režisér, který podle (možná dobrého nápadu) knihy, která není rozepsaná, tak jak by si to režisér představoval, jež přidá ke spisovatelovým nápadům ty své a vznikne z toho něco jako tvůj Zápisník jedné lásky. :)
Mimochodem, portrét tam už máš :)http://bajunky.blog.cz/1107/yanny :))) doufám že se líbí!

5 Rozka Rozka | Web | 28. července 2011 v 11:04 | Reagovat

Ahoj Yanny :)Zápisník jedné lásky jsem viděla a ne jednou,už to znám skoro nazpamět',jak se říká, i od konce. Knihu jsem si bohužel(ale po Tvé recenzi si troufám říct,že i díkybohu) nečetla. Nicholase Sparkse mám hrozně ráda,knihy jako je Poslední písen,Milý Johne nebo Talisman,jsou něco neuvěřitelného a krásného. Obdivuji ho za to.
Jinak jsem si přečetla první komentář a i Tvou odpověd' a hnedka mi padlo do oka-PEVNÉ POUTO. Včera jsem dokoukala film a plakala u něj jak želva. A když jsem později zjistila,že film má knížní předlohu, musela jsem zaúkolovat tátu(protože já jsem nemocná.zase :/),aby mi knihu koupil a přinesl :)
Už se na ní těším,sice mám radši,když si nejdříve přečtu knížku a až později shléhnu film,ale co se dá dělat.Nejdříve mi padl do oka film. :)
Jinak jsem Tě chtěla poprosit,jelikož už mám všechny knihy,u kterých tu máš recenze,přečtené,nemám absolutně co číst a už mi z toho trochu i hrabe.Došla bych si do knihovny,ale ta má ted' inteligentně zavřeno :// Takže si musím knihy jen koupit a(už se dostávám k té prosbě :))nemohla bys mi nějaké knížky doporučit,prosím? Už jsem zoufalá. :)
A neznáš také ještě nějaké filmy podobné pevnému poutu,nebo naopak Zápisníku lásky,tedy krom Poslední písně,Milý Johne a Talismanu?
Promin za to, že Tě takhle otravuji,ale asi jsi už jediný člověk,který mi může nějak normálně a dobře poradit. :/ Když jsem se ptala ostatních,doporučili mi bud' knihy,které už mám dááávno přečtené,nebo knihy typu:dobrodružné knihy do 12 let,či naprosté holčičí romány,které nesou názvy:Dokud mi nebude šestnáct a takové...tohle moc nemusím. :)
Omlouvám se Ti :)
Rozka

6 B B | Web | 28. července 2011 v 11:05 | Reagovat

nevím jestli si to už neobjevila, ale  pro jistotu ... http://hungergamesmovie.org/1808/ew-first-look-at-the-men-of-the-hunger-games/

7 B B | Web | 28. července 2011 v 12:52 | Reagovat

Samozřejmě, že jsem jí četla (tu recenzi) a vím, že tam máš fotky těch dvou, ale fotky v "civilu" ... teď to jsou Hurikán a Peeta :D...sice jsem si je představovala jinak, ale tak je to vždycky...
jinak myslím, že se nezblázní jenom puberťačky (jsem toho živým důkazem :D )

8 Tee. Tee. | Web | 29. července 2011 v 21:46 | Reagovat

Povedená recenze :) dokonce jsem se i zasmála :D
Romantické filmy nemusím, ale tenhle si asi fakt stáhnu! Asi si narazila na ten vzácný úkaz, kdy je film lepší, než knížka.
Jinak jak jsi psala, že máš sklon lidi hodnotit podle toho, jakej mají pravopis, tak to mě asi vážně musíš nenávidět, protože někdy píšu fakt dost tragicky, nebo prostě spíš tak, jak mě napadne, ale toho pravopisu se snažím držet, někdy s tim mám větší problémy, ale jsem prostě spíš matematickej, než češtinářskej typ. Neuděláš nic. :D

9 Satiah Satiah | Web | 29. července 2011 v 23:05 | Reagovat

Tak teď jsi mě znejistila ohledně shlédnutí filmu. Obvykle první koukám na film, protože pak teprve zjistím, že je i kniha. Ale Sparkse mám ráda a chci přečíst všechny jeho knihy. Teď mám ale obavu, že když se na film podívám, objevím zápor na zatím dokonalých knihách Sparkse. Sakra, tohle nedělej :)

10 Barunie Barunie | Web | 30. července 2011 v 12:37 | Reagovat

Takže trochu to trvalo než jsem přišla jak tenhle počítač funguje (Google Chrome je totálně nepoužitelnej na blog) ale jsem tu :D Já měla trochu dilema k tomu, jestli by se Bonnie (moje smyšlená postava ve FF na Potterovic fakana :D) hodila spíše k Georgovi nebo Seamusovi :D budu moc ráda, jestli si to přečteš. Vlastně já četla všechny díly kromě prvního a třetího, protože v knihovně to tenkrát nějak měli vypůjčené...a moc lidí to doma nemělo, takže jsem vlastně zaostalá :D Ale to si spravím ted :) tedy až budou mít zase v knihovně otevřeno :)

11 Barunie Barunie | Web | 30. července 2011 v 16:36 | Reagovat

Tak mi to pošli na e-mail! :D mrs.bajunecqa@seznam.cz :D ráda se seznámím s tvou Jane Vopálkovou i jejím Fredem :) jinak vadí ti, že používám hlášky z filmů...:D fáájn vadit ti to může vid ale já to napsala takhle :P nic proti aby sis to nevzala k srdci ;) právě mám už dokonalý konec, ale na to si počkej. Tedy snad to dopíšu :D

12 B B | Web | 30. července 2011 v 20:23 | Reagovat

To už jsem viděla :) ....nehorázně se těším... už aby byl březen :D

13 Vendy Vendy | Web | 30. července 2011 v 20:47 | Reagovat

"Její rodiče jsou proti jejich vztahu, a tak ačkoliv Noah píše Allie každý den po celý rok dopisy, žádný se k ní nedostane, protože ho schová Allieina panovačná matka. " Nevěřila bys tomu, ale tohle se stalo mojí mámě. Sice se nesetkali po 14 letech, ale po roce, ale ty odchycené dopisy jsou skutečně ze života. Jen ty dopisy babička neschovávala, ale rovnou pálila.
Tyhle knížky by nemusely být špatné, některé snad i dobré! Určitě si je přidám k seznamu nepřečtených a na přečtení...

14 Vendy Vendy | Web | 31. července 2011 v 17:07 | Reagovat

P.S. - s babičkou se to spravilo po svatbě, mamka šla po svatbě z domu pryč, a pak to bylo celkem v normálu...

15 Sajü Sajü | Web | 1. srpna 2011 v 12:28 | Reagovat

Ahooj :-*
Naprosto s tebou musím souhlasit, hele ve všem, co jsi mi k článku napsala. To skočení z hradeb bylo zvláštní a ten boj, nic moc. V té knížce to bylo samozřejmě mhonem lepší, co si budeme vykládat, ale přesto je to naprosto geniální. Taky jsem se bála napsat ten článek, takový ten pocit, že je to definitivní, ale když už jsem se k tomu odhodlala... "Albusi Severusi Pottere" to se nelíbilo asi nikomu, jak tak koukám, no! :D
Včera jsem si akorát dostahovala filmy HP do PC a pustila jsem si rovnou 2 první díly a tak sem se u toho smála, jak snad nikdy! Ten Ronald mi bude stejně chybět. Ale k tomu poslednímu dílu se ještě zmínim tak, že Snape mě dostal maximálně. Zahrál to tak perfektně, že jsem u toho brečela jak malá :((
Každopádně, pořád si říkám, že knížky mám na poličce pořád, filmy budou pochodovat vždycky se mnou a když se budu chtít vrátit do doby mýho dětství, vždycky můžu, ale přesto vím, že to skončilo a já už nepůjdu na žádný další díl, že na pultech se skutečně o tom našem kouzelníkovy, neukáže žádná knížka a pomyslná klapka mého dětství je vážně zaklapnuta. Deset let, panečku. To je strašně dlouho, ale jsem ráda, že právě já mohla být tou generací Harryho Pottera a provázel mě základkou :))

A když jsi se zmínila o Twilight, taky souhlasím. Mě už se moc nelíbila ta dvojka - prostě první díl byl a bude pro mě nadpozemský - ale jsem zvědavá, jaká bude ta první část 4 dílu. Uvidíme.

16 Sajü Sajü | Web | 1. srpna 2011 v 12:30 | Reagovat

Mimochodem "Zápisník jedné lásky" je nádherný. Mě v knižní podobě taky moc nedostal, zato film je naprosto kouzelný. Já u něj sice nehekám, ani nevzlykám, jen mi steče jedna slžička, ale v tý knížce jsem nenašla to, co ve filmu. Ty emoce mi v tom chyběly, asi stejně, jako tobě... :-*

17 Michaela Michaela | Web | 1. srpna 2011 v 23:42 | Reagovat

Mám z toho podobné pocity. Přijde mi, že v knížce si to člověk nepředstaví tak dojemně a krásně, jako to vidí ve filmu a to se pak těžko brečí :-) U filmu jsem ztratila snad litry slz! Totálním favoritem u mě ale stejně zůstává A way to remember ve filmové adaptaci.. a pak taky Dear John. Musím mrknout do knihovny, jestli to tu nemají, i když teď zrovna nevím, kam dřív skočit a co dřív číst (bohužel knížky do školy..)

18 love-annie love-annie | E-mail | Web | 2. srpna 2011 v 8:22 | Reagovat

Děkuju za podporu, ale nic z toho nepomáhá... :(( Měj se pěkně.

19 Pistácie Pistácie | Web | 2. srpna 2011 v 21:33 | Reagovat

knihu jsem sice necetla, ale ani bych to uz nedala, jelikoz jsem videla nekolikrat film, a jakmile vidim film, tak vim, ze kniha uz me nebude bavit.
ale film se mi libi moc.:)
nejen super herecke obsazeni ale i skvele fakt skvele zahrane, a krasny pribeh :))
libi se mi jak Noe vypravi Ellie pribeh i kdyz sou stari a on se snazi aby si vzpomela na nej i na jejich lasku i kdyz je nemocna ... fakt moc krasne

20 Gauri Gauri | Web | 3. srpna 2011 v 11:24 | Reagovat

Včera jsem knížku viděla v  knihovně, ale vzpomněla jsem si na Tvou recenzi a rozhodla se, že si ji číst nebudu, že se radši podívám na film. Chystám se na něj dneska večer! :-)

21 Pauline Pauline | Web | 3. srpna 2011 v 23:05 | Reagovat

Tenhle film je uplně úžasný :)

22 rottwy rottwy | Web | 8. srpna 2011 v 11:55 | Reagovat

Ano, ojedinělý případ toho, že je film lepší než knížka. Což je zrovna u mého milovaného Sparkse veliká zvláštnost! Třeba takovej film Milý Johne byl pro mě jedno veliký zklamání. Knížkám se nedá rovnat!Ale tak je pravda, že to byla jedna z jeho prvních knih a i tak to není nic strašnýho! Jen jak píšeš, i já už jsem rozmazlená jeho dokonalými díly! :))

23 Madde Madde | Web | 19. srpna 2011 v 12:22 | Reagovat

To je zvláštní většinou to je to kniha, co osloví a film ne :D

24 Bey*li Bey*li | E-mail | Web | 7. prosince 2011 v 10:30 | Reagovat

Ahoj, už dlouho schánim tuto knihu, hrozně ráda bych si ji přečetla, ale boužel ji nemůžu nikde sehnat.
Chtěla bych se tě zeptat,kde si jí koupila nebo jestli nevíš kde ji prodávají. Hodně by to pro mě znamenalo. Moc děkuju :-)

25 Amylee Amylee | E-mail | 15. února 2012 v 0:15 | Reagovat

Ahoj, trochu troufalá otázka, ale tuto knihu sháním už dlouho a tak musím vyzkoušet opravdu cokoliv. Nebyla bys ochotná ji prodat, když se ti až tak nelíbila? :)

26 Clarkinamn Clarkinamn | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:55 | Reagovat

board of family medicine  <a href=http://stilnox.onlc.fr>acheter du stilnox sur internet</a>  cheap android tablet for kids

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama