Vítej v mém světě plném písmenek!

Krysař - Viktor Dyk

30. listopadu 2011 v 18:35 | Yanny.))

"Jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo - jsem krysař." Těmito slovy začíná legendární novela Viktora Dyka o mytické postavě, která dostala příležitost stát se alespoň na omezenou dobu člověkem - milujícím, pochybujícím a nakonec i selhávajícím.

Do města Hameln přijíždí krysař, tajuplný muž, jehož náplní práce je topit krysy. Má temný zjev, nosí dlouhý černý kabát s kapucí, ve kterém vypadá ještě hubeněji a v dlouhých hubených prstech svírá svou všudypřítomnou píšťalu. Seznámení se s mladou ženou Agnes, do které se zamiluje.

Ona je jediná z celého města, která na něj nevzhlíží s odporem a strachem. Jiní lidé ho nechápou, v hospodě si k němu ani nepřisednou a pomlouvají ho, kudy chodí. Ve městě jej vidí rádi, protože jim pomáhá z domů vyhnat nechtěné škůdce, ale ještě raději by ho viděli odcházet. On je nad tímto jejich chováním povznesen, protože ví, že kdyby chtěl, všechny by mohl jednoduše a bez námahy do jednoho zabít.
Jeho píšťala je totiž kouzelná, a pokud se rozhodne, že na ni zahraje z plna hrdla, může ovládat nejen krysy, ale i lidi.Jednoho dne se k tomu skutečně rozhodne, protože mu jeho milovaná Agnes oznámí, že je těhotná s jiným mužem a město mu není ochotno vyplatit peníze, jež mu za práci dluží.
Vezme svou píšťalu a celé město dovede na kraj vrcholu Koppel, odkud všichni spadnou do propasti a zemřou. Kromě neoblíbeného rybáře Seppa Jorgena a malého plačícího novorozeněte, kteří přežijí.

ZÁVĚREM:

Krysař je Dykovým vrcholovým dílem a se svými 75 stranami se čte jako po másle. Navazuje na starou německou pověst o krysaři, který na píšťalu vábil krysy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 30. listopadu 2011 v 20:23 | Reagovat

Sice jsem Krysaře nečetla, ale viděla jsem vydařený loutkový film (a žádná pohádka to věru nebyla!)
Bylo to vlastně beze slov, jen s hudbou a gestikulacemi, ale dokázali vyjádřit všechno - měšťané své pokrytectví a lakomství, Agnes svou lásku, a Krysař konečnou touhu po pomstě.
V této verzi trochu poupravili osud Agnes...

2 Barunie Barunie | Web | 2. prosince 2011 v 16:43 | Reagovat

Nee do notýsku ne :D Já to dělám tajňácky - vezmu si mobil a do poznámek :D No já tomu říkám, že mě pěkně ovládne Múza, ale zrovna při téhle básničce jsem se tak nudila, že jsem prostě začala psát :D
Krysaře jsem nečetla a vypadá to moc brutálně :D

3 V. V. | Web | 11. dubna 2013 v 20:00 | Reagovat

tato kniha pro mě byla vrcholem nudy, povinná školní četba no.. jinak hodnotím 0 body!:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama