Vítej v mém světě plném písmenek!

Oliver Twist - Charles Dickens

27. listopadu 2011 v 16:15 | Yanny.))


Slavný příběh chlapce, kterému po narození umírá matka a dostává se do obecního sirotčince. Odtud jeho cesty vedou do učení k hrobníkovi Sowerberrymu, který se ho ujme. Oliver však uteče do Londýna a přidá se ke skupině kapesních zlodějů. Při pokusu o vyloupení domu je postřelen a ujímají se ho dobří lidé.

Příběh pojednává o malém sirotkovi jménem Oliver Twist. Ten odmalička vyrůstá v sirotčinci, protože mu zemřela matka poté, co ho porodila.

Když je Oliverovi 10 let, je nucen k povinným pracím. Tam se seznámí s dalšími sirotky a jednoho dne si losují, který z nich vyjde z řady a požádá o více jídla. Los padle na Olivera. On se tak vydá poprosit vedení o trochu "nášupu". Tím si je velice znepřátelí a oni se rozhodnou, že by bylo dobré, kdyby se chlapce zbavili a prodali ho nějakému podnikateli na výpomoc.

Jako první se ozve kominík, který by se ho rád ujal. Ten se ale Oliverovi vůbec nezamlouvá a protestuje proti tomu, aby si jej odvedl. Kominík ho tedy nezíská, ale dostane ho jiný muž - hrobník. Odvede si jej domů a dá mu konečně trochu najíst a přenechá mu zbytky pro psa. Hrobník si jeho práci velice vychvaluje, a dokonce ho povýší, aby mu vypomáhal s pohřby.

Jenže malého Olivera trápí další chlapec, jenž žije u hrobníka a také mu vypomáhá, vychytralý Noe. Posmívá se mu, že jeho matka byla zrádná mrcha a že si nezasloužila nic jiného než zemřít. To Olivera velice pobouří a začne se s ním bít. Jenže vše uvidí manželka hrobníka, Olivera zavře do sklepa a řekne o něm, že je to pomatený a nebezpečný šílenec.

Poté co ho v domě seřežou, rozhodne se Oliver, že uteče. Když utíká z města, najde ceduli, na níž je napsáno, jak daleko je Londýn, hlavní město Anglie. To vidí Oliver jako příležitost, kde by mohl žít a vydá se tam.

Je to velice strastiplná cesta, ovšem po sedmi dnech tam opravdu celý vyčerpaný a hladový dorazí. Tam si ho celého zuboženého všimne mladý chlapec, který se mu později představí jako Ferina Lišák. Ten ho zavede do domu, kde je spousta mladých chlapců a dívek a seznámí ho s panem Faginem, který je jejich pánem. Ten mu dá najíst, dobře ho obleče a nabídne mu, že u nich může bydlet, pokud pro něj bude pracovat.Oliver to s vděčností přijme a začne se nevědomky učit loupežnickému řemeslu. Nejdříve páře iniciály z kapesníků, jež jeho spolubydlící ukradli. Pak s nimi ale jde centrem Londýna a oni uznají za vhodné, že by je měl Oliver konečně vidět v akci. Přímo před jeho očima okradou pana Brownlowa. Oliverovi konečně dojde, co jsou zač a je tím přímo šokován a chce utéct. Jenže to už ho vidí lidé, jak bere nohy na ramena, když pan Brownlow křičí "Chyťte zloděje!" a myslí si, že tím zlodějem je právě on.
Vydá se za ním půlka města a dopadnou ho. Oliver ale omdlí a dostane horečku, nakonec je zproštěn viny, protože pan Brownlow pozná, že to byl někdo jiný a vezme si ho domů, aby se uzdravil. Díky tomu si jej velice oblíbí a vychová ho lepším způsobům.

Jenže tlupa zlodějů si ho znovu najde, protože se bojí toho, aby je neprozradil. Ukradnou ho a odvedou si jej do jejich sídla. Jenže nepočítají s tím, že je zradí Nancy, mladá dívka, rovněž žijící u pana Fagina. Ta je u něho velice nešťastná, a tak vše prozradí panu Brownlowovi.
Pan Brownlow na ně pošle policii a svého milovaného Olivera získá do péče.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Madde Madde | Web | 28. listopadu 2011 v 19:23 | Reagovat

Dostanu od kamarádky k vánocům :D V knihkupectví jen Za 110 Kč, no neber to :D

2 Milča Milča | Web | 30. listopadu 2011 v 3:05 | Reagovat

Tak zrovna tahle knížka mě nijak moc nezaujala. Četla jsem to, ale dočetla jsem to jen se sebezapřením, prostě mě to nudilo. Ale lidem, kterým se to líbí to ze srdce přeju :-)

3 Zlatka Zlatka | Web | 1. prosince 2011 v 21:15 | Reagovat

Zrovna dneska jsme na to koukali v angličtině a nemohla jsem neuronit alespoň slzičku... Byl to krásný a dojemný příběh :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama