Vítej v mém světě plném písmenek!

Jana Eyrová – Charlote Brontëová

27. prosince 2011 v 16:16 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Nesmrtelná klasika, kterou rozhodně nesmíte opomenout, pokud se chcete pyšnit tím, že jste odborníkem na světovou literaturu.

Je o mě všeobecně známo, že jsem milovníkem anglické literatury z 19. století a že se přímo vyžívám v příbězích, jako je například Pýcha a předsudek nebo Na Větrné hůrce.

Možná bych si dokonce troufala tvrdit, že romány z této doby jsou mým nejoblíbenějším knižním tématem.

Dlouho jsem ale hledala tu svou úplně nejoblíbenější knihu z tohoto období. Myslela jsem si, že to je Rozum a cit, pak jsem po přečtení Anny Elliotové přemýšlela i o této kandidátce, ale až po přečtení Jany Eyrové mi došlo, že tohle je ona.

Celou dobu, co jsem tento román četla, byla jsem jak na trní. Úplně mě to pohltilo a každému jsem nadšeně vyprávěla vše, co se tam odehrávalo. Byla jsem jak má babička, která každému vždycky dokáže převyprávět nejnovější díl seriálu Tisíc a jedna noc. Jistě jsem měla v obličeji stejně unešený výraz.

Tahle knížka mě jednoduše naprosto strhla. Až mi bylo líto, že jsem jí dočetla. Že by to bylo tím, že se hlavní hrdinka jmenovala stejně jako já? Nebo tím, že láska mezi Janou a panem Rochesterem byla tak skutečná? Nebo prostě tím, jak bravurně to bylo napsané? Nevím, možná že všechny tyhle věci najednou. Ale to nic nemění na tom, že jsem hrozně ráda, že jí mám doma a můžu si jí kdykoliv přečíst znova.Jana Eyrová vyrůstá v rodině své nenáviděné tetičky paní Reedové v jejím přepychovém sídle. Není tam ale šťastná, protože jí jako sirotka nemá nikdo rád a berou jí pouze jako přítěž. Jan Reed, její bratranec, jí dokonce naprosto bez sebemenší známky ostychu šikanuje. Jenže to si Jana už nechce nechat líbit a jednou se proti němu oboří.

Zbytek lidí v domě to vidí, ale už neví, proč se Jana tolik rozčílila. Tetička Reedová jí prohlásí za šílenou a chce se jí zbavit. Poruší tak slib, který dala svému zemřelému manželovi, aby se o Janu postarala, ale na tom už jí nezáleží. Vybere Janě sirotčinec, kam odjede studovat.

Zde se Janě dostane dobrého vzdělání, ale lásky a náklonnosti ne. Panují tam tvrdá pravidla a nuzné podmínky. Ačkoliv byla Jana zvyklá na více pohodlí, tepla a jídla, je tam šťastnější, než kdyby zůstala u tety. Obává se jediného, a to že se po sirotčinci rozkřikne, že je lhářka, jak o ní ráda teta vykládala, ačkoliv to nebyla pravda. A i když se to opravdu v okolí rozšíří, i tak si najde dobrou kamarádku, Helenu.

Velice ji obdivuje, protože má naprosto neposkvrněnou a čistou povahu. A jak už to tak bývá, tak ti nejhodnější bývají do nebe povoláni nejdříve, takže Helenka umírá na nemoc zvanou tyf.

Jana je z toho nešťastná, ale i tak zůstává ve škole ještě dva roky navíc jako učitelka. Pak se ale rozhodne, že už je čas odejít, a tak si podá inzerát do novin. Hledá klidné místo jako vychovatelka nějakého dítěte. Ozve se jí jistá paní Fairfaxová, která stojí o to, aby přijela za ní a učila malou Adélku, která neumí moc dobře anglicky, ale za to moc ráda brebentí francouzsky. Jana místo přijme a odjede.

To ale netuší, že tam jí potkají nejdůležitější zvraty v jejím životě. Majitelem panství není paní Fairfaxová, jak si prve myslela, ale mladý pan Rochester, který má Adélku v opatrovnictví.

V celém domě se dějí divné věci… uprostřed noci se samy zapalují záclony, někdo napadá a bodá hosty a za dveřmi pokoje jedné služebné, paní Poolové, se ozývá šílený smích… Ale to nejdivnější, co se za těmito zdmi obrovského domu může stát? Že se tichá a ledová Jana zamiluje do bohatého a vysoce postaveného pana Rochestera… a také to, že on její city opětuje.

Může vůbec existovat láska mezi lidmi s naprosto odlišných poměrů? A může si jí opravdu pan Rochester vzít?

Musím se přiznat, že jsem z toho byla úplně na dně. Když pan Rochester požádal Janu o ruku, nemohla jsem zvednout hlavu od knihy (a že se mi také párkrát stalo, že jsem kvůli tomu přejela stanici v metru) a když ho Jana musela opustit? Usedavě jsem plakala, jako kdybych prožívala její zármutek s ní.

Ještě nikdy jsem snad tolik nepřála štěstí hlavní hrdince jako v tomhle případě. Janu jsem si totiž neskutečně oblíbila a naprosto jsem chápala, že se dokázala tak bezhlavě zamilovat.

Jediné co musím prozradit a doufám, že mi to nikdo nebude mít za zlé, že kniha dopadne dobře. Díky bohu! Musím se přiznat, že jsem si to sama musela předem zjistit, jinak bych totiž neusla.

Přišlo mi, jako kdybych sama v tomto příběhu hrála roli. Možná dokonce tu hlavní…

Hodnocení: 5/5


Touto cestou bych chtěla poděkovat nakladatelství Alpress za poskytnutí recenzního výtisku.

Pár slov k filmu:

Možná jste ho některá z vás viděla, protože ještě nedávno byl v kinech. I já jsem si ho po přečtení knihy stáhla a neskutečně si ho užila. Přestože kniha je povedenější (jak překvapivé…) a procítěnější, i tak se mi tohle filmové zpracování velice líbilo. Herce Jany a pana Rochestera vybrali naprosto bravurně. Mia je opravdu jako zrozená do takovýchto rolí. Stejně jako v Alence v říši divů, i tady mi neskutečně seděla.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 27. prosince 2011 v 16:43 | Reagovat

Na tuhle recenzi jsem se taky těšila, protože Jana Eyrová je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Pamatuji si, když jsem četla ten příběh poprvé, jak podobně emotivně jsem prožívala její osudy - šikanu a nepřízeň vlastní rodiny, otřesné poměry v sirotčinci, po kterých příznivé přijetí v Thornfieldu muselo být jako balzám. Zakázaná láska mezi vychovatelkou a pánem domu (zakázaná ve smyslu téměř nemožná, nereálná).Janiny naděje, její štěstí, Rochesterovo tajemství, jeho žízeň po normálním životě... a strašné tajemství Thornfieldu, které úplně znemožnilo další pobyt Jany. Úžasný příběh.
Poslední film jsem neviděla, ale v paměti mám dvě vydařené série - jedna z roku 1983 a druhá z roku 2066(ta byla asi nejlepší) - zkus se podívat na obě. Série jsou lepší v tom, že měli víc prostoru na rozpracování a charaktery osob i místa.

2 Vendy Vendy | Web | 27. prosince 2011 v 16:44 | Reagovat

(Ehm... druhá z roku 2006, opravuji)

3 Barunie Barunie | Web | 27. prosince 2011 v 18:41 | Reagovat

Viděla jsem jen film, ale i tak mě to naprosto pohltilo! Je to klasika, ale plná nečekaných zvratů. Jednoduše jsem v sále plném mých spolužáků umírala touhou vědět, jak to dopadne! Jaká je moje opakovaná fráze, když napíšeš recenzi? Kurňa, to si musím přečíst! A nejinak je to u téhle klasiky. I když trošku přemýšlím, jestli to není na čtení složité...? :))

4 Yanny Yanny | Web | 27. prosince 2011 v 19:25 | Reagovat

[3]: Vůbec to není na čtení složité! Je pravda, že je to napsané trochu jinak, než knihy dnešní doby, ale i tak jsem to hltala neskutečným způsobem. Čte se to samo! :)

5 Barunie Barunie | Web | 27. prosince 2011 v 23:15 | Reagovat

[4]: Pokusím se to někde vypůjčit :)

6 Sajü Sajü | Web | 28. prosince 2011 v 0:20 | Reagovat

Ahoj Jani, já ti taky přeju krásný Vánoce, i když jsou takřka pryč, ale díky tomu, že máme ještě prázdniny, Vánoce jsou pro mě pořád ^^ Já jsem ti chtěla psát zprávu na Štědrý den, ale pak jsem nějak zapomněla!>.< Znáš to, to stáří!:D
Ano, knížka byla... se mnou a knížkami je to těžké, jsem na ně až moc náročná a i tuhle jsem si vybírala sama! Chtěla jsem knížek ještě pár, ale Ježíšek se nějak pozapomněl, tak snad k narozeninám nadělí máma!:D:D

7 Catty Catty | Web | 28. prosince 2011 v 10:15 | Reagovat

Pri čítaní Jany Eyrovej som mala podobné pocity ako ty, proste som knihu nemohla pustiť z ruky a pán Rochester je jednou z mojich najobľúbenejších knižných hrdinov (lebo mám proste slabosť na mužov, ktorý sú trochu starší, nevrlý, temný alebo nejako zjazvený - či už na duši alebo na tele).

Súhlasím s Vendy a všetkými desiatimi ti odporúčam sfilmové spracovanie Jany Eyrovej z roku 2006 od BBC. Má to 4 časti a je to najlepší spracovanie Jany Eyrovej podľa mňa. A taktiež som pred rokom našla blog, ktorý je venovaný celý Jane Eyrovej, ak ho nepoznáš, tak tu je odkaz: http://ellinky.blog.cz :)

8 Vendy Vendy | Web | 29. prosince 2011 v 21:23 | Reagovat

[7]: Ellinky blog také znám a je úžasný.

9 Jiná Annie :P* Jiná Annie :P* | Web | 30. prosince 2011 v 13:37 | Reagovat

Ahojky, nevadilo by ti kdybych si tě přidala do affs? Tvůj blog sleduju hodně dlouho, možná si mě ještě pamatuješ z jiného blogu (love-annie) :)
tak se kdyžtak ozvy.
U mě právě probíhá pontrola affsek tak se můžeš zapsat! :P
MĚJ SE KRÁSNĚ ANNIE...

10 sayury sayury | Web | 30. prosince 2011 v 15:12 | Reagovat

Náhoda? V ty já nevěřím.
Před dvěma dny jsem zkoukla nejnovější Janu Eyrovou z roku 2011 a po dokončení jsem byla fyzicky naprosto vyčerpaná. Jako kdybych napnula všechny svaly v tělě a s posledním objetím pana Rochestera teprve povolila. Stáhla jsem si proto do iPadu knihu v originále a doufám, že to bude odbré a nebude moc problémů.
Také jsem před pár dny znovu asi po miliontáté koukala na Pýchu a Předsudek - já ten film prostě miluju!Miluju a miluju!
Větrnou hůrku jsem četla a měla na to referát - zamotaný a přitom tak dokonalý příběh.
K tomu co jsi mi psala u Sparkse - byla to má první kniha, předtím jsem viděla jen filmy (u kterých jsem brečela jak malé dítě, jak jinak.) - největší zásah byl pro mě Zápisník jedné lásky a "A walk to remember", u toho brečím permanentně. Nevím, jak je to psané v češtině, v angličtině to zní, tak jak to zní, ale v češtině se obávám, že to bude mít sklony k té červené knihovničce, ale kdo ví... Navzdory jeho květnatosti to vážně není tak složité ;) Neříkám, že jsem rozuměla všemu, ale jako ve větě to pochopíš, né že né ;)

11 rottwy rottwy | Web | 31. prosince 2011 v 19:26 | Reagovat

Jana Eyrová je nádherná!! Ano, taky miluji Anglii. Nádherný, dojemný příběh. A film se mi překvapivě také líbil, je opravdu málo filmů, které by se mi líbily i přesto, že jsem před nimi už četla knižní předlohu! Jsem ráda za tuhle krásnou vyjímku :))) a taky Ti přeji ať si pořádně užiješ Silvestr! ♥ a vkroč do toho nového roku pravou nohou! Ať je lepší než tento. :))

12 Madde Madde | Web | 2. ledna 2012 v 18:26 | Reagovat

Souhlasím máme na to stejný názor. Já miluji literaturu z toho to období a Jan Eyrová, je prostě úžasný příběh.. :)

13 Klaudia Klaudia | Web | 5. ledna 2012 v 9:06 | Reagovat

Keď Jane utiekla od Rochestra, hovorila som si- čo si to urobila? A potom, krátko pred koncom- ako si to mohla urobiť? Včera som ešte napríklad aj pred spánkom rozmýšľala nadtým, že keby bola hlavná postava Klaudia (rozumej- JA) a nie Jane, Klaudia by sa preobliekla do mužských šiat a spala niekde v lese a potom vytiahla Rochestra z ohňa a utiekla s ním... Ehm, do Írska?
Ale stred je úžasne dejový a ja proste ľúbim DEJ... tak si tú knihu prečítam znova- objednala som si ju, došla mi 30.decembra a už prvý deň roku 2012 bola prečítaná :)

14 myanmar myanmar | Web | 5. ledna 2012 v 10:26 | Reagovat

Jana Eyerová je skvělá :) Z těch "ženských" klasických románů se mi líbila asi nejvíc, i když Na větrné hůrce bylo taky moc pěkné :)
Víc než film jsem si oblíbila starý černobílý seriál. Filmová představitelka Jany byla ale úžasná, protože přibližně takhle jsem si jí po přečtení knihy představovala :)

15 sayury sayury | Web | 6. ledna 2012 v 23:53 | Reagovat

haha, myslím, že knihy, které ovlivňují život - no ty jsou jasné, na seznamu je harry potter :D ale toho si schovávám na později, HUNGER GAMESSSS ...! již brzy...!

16 Mish@ Mish@ | E-mail | Web | 8. ledna 2012 v 17:18 | Reagovat

Pokud se chceš do slečny božské zapojit, tak klidně můžeš. Kašli na pravidla. Znám to podle sebe. Sobota je jen den v kalendáři, klidně si to můžeš zveřejňovat naprosto nepravidelně:)

17 Sticky B. Sticky B. | Web | 10. ledna 2012 v 16:59 | Reagovat

Ahoj!
Baví tě psát? V tom případě pro tebe mám super příležitost - staň se redaktorkou nového webového magazínu, získej zpětnou vazbu od svých čtenárů a nasbírej zkušenosti. Pokud máš zájem nebo se chceš dozvědět více, napiš mi na pinkbubblegum@email.cz

Bubblegum =)

18 Barunie Barunie | Web | 11. ledna 2012 v 18:56 | Reagovat

Děkuju, ale zdá se mi, že ať už udělám cokoli, tak je to nedodělané :/:D

19 Barunie Barunie | Web | 14. ledna 2012 v 13:57 | Reagovat

Přesně :D Za prvé, mám vždycky, co dělat, za druhé, dlouhý spánek miluju, tak se unavím, co to jde, a za třetí, mě se líbí, jak je barák ztichlý a jen slyšíš klapání prstů na klávesnici :) Ponocování zbožňuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama