Vítej v mém světě plném písmenek!

Oškliví - Scott Westerfeld

4. prosince 2011 v 3:52 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Chtěli byste být dokonale krásní za předpokladu, že byste byli hloupější? Chtěli byste, aby celý svět byl plný nádherných lidí, kdyby to znamenalo, že všichni mají vypadat stejně?

Nacházíme se v budoucnosti, kde vládne zcela nový režim. Zhruba za tři sta let se podle Scotta Westerfelda svět ocitne pod další nadvládou utopické myšlenky, jak zařídit, aby si všichni byli rovni. Aby všichni byli krásní a nikdo nikoho nemohl diskriminovat kvůli tomu, jak vypadá.

Každý, kdo je starší šestnácti let, musí povinně podstoupit velice složitou, ale zato bezbolestnou plastickou operací, která z něho udělá společensky přijatelného jedince - krásného.

Naše hlavní hrdinka, Tally, už se nemůže dočkat toho, až jí konečně bude šestnáct, stane se neodolatelně krásnou a bude konečně moci být s těmi, které má ráda - se svými rodiči a se svým nejlepším přítelem Perisem, který je o několik měsíců starší a už operaci podstoupil.

Zatímco čeká tři měsíce na to, až bude mít šestnácté narozeniny, snaží si jako správný "Ošklivý" trochu užít svého končícího dětství a vyvádí nejrůznější vylomeniny, jelikož ví, že jakmile bude krásnou, čekají ji jen samé večírky, společenské šaty a vybrané chování.

V tom všem jí pomáhá nová kamarádka Shay, která je přímo ztělesněním rebelství a průšvihů. Ukáže Tally, kde se dají vyvádět perfektní neplechy a jak se dá utéct za město.

Společně létají na speciálně upravených létajících prknech, učí se skákat s bungee jumpingovými vestami a vytváří si pomocí počítačů své budoucí obličeje po operaci.

Jenže jak se zdá, Shay příliš nestojí o to, aby byla dokonale krásná, a spíše na tento systém neustále nadává. Tally to nemůže pochopit, protože co může být lepšího, než být nádherná, mít ty nejhezčí šaty, od rána až do večera pít alkohol, nemít žádné starosti a být jen šťastná? Jenže jak řekla Shay: "Dovedete si představit větší nudu, než být povinně šťastní?"

I přestože se Shay snaží všemožnými postoji Tally přesvědčit, že být krásná není všechno, Tally si to stále nemůže připustit a po dokonalosti zcela přirozeně stále touží. Pak se jí ale Shay svěří se svým tajemstvím…

Zná jistého Davida, který zastává v této oblasti stejný názor jako ona. Chce za ním utéct a žít s ním ve společnosti lidí, kteří se dobrovolně rozhodli, že nechtějí být krásní, ale chtějí být svobodní.

Seznámí s tímto nápadem Tally a navrhne jí, aby s ní utekla ještě před tím, že jim bude šestnáct a budou muset podstoupit operaci. Tally to samozřejmě odmítne, protože chce mít ten perfektní život, který jí všichni slibují, a chce být se svými nejbližšími. Shay to mrzí, ale i tak uteče do toho svého, pro ni dokonalého světa. Před odchodem ale ještě dá Tally zašifrovanou zprávu, jak by jí v případě, že si to rozmyslela, mohla najít.

Tally by této příležitosti nikdy nevyužila, kdyby…

Přes všechno tohle Shayno přemlouvání, jde Tally, když dospěje svého šestnástého roku, na operaci, která ji má kompletně změnit život. Jenže tam? Ji čeká nemilé překvapení.

Jistá doktorka Cableová, velitelka takzvaných speciálních případů krásných, kteří mají v Tallyině světě funkci něco jako policisté, Tally oznámí, že její operace není možná.

Nebo spíše k tomu nejsou ochotni přistoupit. Ví totiž o tom, že se její kamarádka Shay zbouřila, utekla z města a teď žije kdesi za hranicemi jako divoká ošklivá.

Dají Tally ultimátum. Pokud podle zašifrované zprávy Shay najde a přivede tam speciály, udělají z ní krásnou. A pokud ne? Pokud nebude ochotná zradit svou nejlepší kamarádku a zničit život stovkám lidí, kteří v Kouři, centru utečenců, žijí, nikdy se nedožije toho, že by byla dokonalá.

A tak je nucena započít dobrodružství proti své srsti. Se štěnicí na krku se vydá udělat něco, co se jí naprosto příčí. Lhát, podvádět, přetvářet se a nakonec nemilosrdně zradit své okolí a svou jedinou kamarádku.

Jenže po příchodu do Kouře zjišťuje celkem převratné názory na generaci krásných. Ne vše je totiž tak dokonalé, jak se na první pohled zdá. A tak Tally zjišťuje pravdu, jak se to vlastně má s bezstarostným životem krásných.Kniha Oškliví je opravdu bravurní spisovatelské dílo, které se vážně povedlo.

Má zajímavou myšlenku a přichází s ojedinělým a novým pohledem na to, jak by to tady jednou mohlo vypadat.

Ačkoliv myšlenka, že se jednou budeme muset všichni podrobit plastické operaci, protože rasové a vzhledové problémy už nebudou přípustné, není úplně tak reálná, ten nápad se mi líbil moc.

Ze začátku mi to trochu připomínalo Hunger Games, protože i zde byla budoucnost zcela pokročilá, ale přesto naprosto zoufalá.

Scott Westerfeld se, jak jsem se dočetla v jeho životopise, naučil skvěle vše o tom, jak má vypadat správná kniha.

Podle knihařské stránky to opravdu nemělo nic, co by tomu chybělo. Kniha je rozdělena na tři napínavé části, které vždy zajímavě končily. Kapitoly byly příjemně krátké, takže se to díky tomu dalo naprosto bezproblémově a rychle číst, a dokonce byly i pojmenované, což já v knihách oceňuji velice.

Po obsahové stránce tomu také nic nechybělo. Byla tam láska, zrada, lež, dobrodružství, bezmoc a zoufalství, revoluce, přátelství, žárlivost a nakonec i zajímavá akční scéna na konci. A končilo to tak, že jsem opravdu zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál. I když se některé věci dají docela dobře předpokládat a myslím si, že by se nic nestalo, kdybych v této sérii skončila u prvního dílu, stejně si tu dvojku přečíst chci!

Na druhou stranu tam ale také byly některé věci, které mi neseděly. Už jen první věta byla podle mě divná. Všichni ji jistě dobře znáte: "Byl začátek léta a nebe mělo barvu kočičích zvratků." Tahle věta ve mně evokovala pocit, že si dovedu představit, kdo tuhle knihu napsal. Takový ten novinář-kritik, který na všechno musí mít vlastní názor a nebojí se být i hrubý a nevychovaný. Ale přesto jsem četla dál a jsem tomu ráda, protože názor na Scotta jsem si nakonec udělala úplně jiný. A lepší.

Také to, že kniha je vyprávěna er formou, příběhu trochu na osobním vztahu mezi příběhem a čtenářem ubírala, ale na druhou stranu přidávala na záhadách. Rozhodně by ale neuškodilo, kdyby se autor nebál s některými věcmi z tohoto světa čtenáře seznámit. Nic mě totiž nerozčílí nic, než když se mluví o nečem, o čem nevím, co to je a nerozumím tomu. Nakonec ale všemu přijdete na kloub. Teda skoro. Do dneška nechápu, proč by pokoje, nebo dokonce i mosty měly mluvit…
A pak - romantika v téhle knize není také pojata bůhví jak "slz-schopně", je opravdu vidět, že to psal muž.

I tak ale si ale stojím za názorem, že tohle je jedna z neoriginálnějších knih, kterou jsem v poslední době četla a přichází s naprosto novým a originálním pohledem na věc.

Proto také udávám 4 hvězdičky, protože hlavní nápad celého příběhu a nového světa je zkrátka zdařilý.

Hodnocení: 4/5

(Mediálním partnerem je portál Topzine.cz)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Milča Milča | Web | 4. prosince 2011 v 6:01 | Reagovat

Páni, to vypadá hodně dobře. Podívám se po tom na netu a když to najdu někde ke stažení, nebo jako e-book, tak si to s chutí přečtu.
I když teď mám rozečtení Inheritance od Paoliniho, tak mu pár týdnů zabere, než to přelouskám a budu se moct pustit do něčeho jinýho.
Každopádně díky za tip, vím že knížky které zaujaly tebe s největší pravděpodobností zaujmou i mě, na dost věcí máme podobný názor.

2 sayury sayury | Web | 4. prosince 2011 v 14:28 | Reagovat

Jó jó, tuhle knihu už mám víc jak měsíc a půl rozečtenou, zní to dobře,ale asi na mě ještě nepřišla ta správná nálada.
K tomu Erebosu - JE TO FAKT PECKA!!! Já teď zažádala o lovkyni snů, mám pocit, tak jsem na to dost zvědavá :))

3 Nora Nora | Web | 4. prosince 2011 v 14:47 | Reagovat

Od Scotta jsem četla Leviatana, který se mi velmi líbil a Ošklivé mám v hledáčku už dlouho. Obálka, anotace i názory na knihu jsou dobré, avšak první věta mne opravdu... odrazuje. Rozhodně si chci knihu v brzké době přečíst :)

4 Willinda Willinda | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 14:51 | Reagovat

Na Ošklivé se taky chystám, už je mám doma, tak snad co nejdříve. ;)
Křídla jsem ještě nečetla, takže nedokážu posoudit zda by se dobře četly v originále, ale Chvíle před koncem (Before I Fall) je psáno takovou tou obyčejnou mluvenou angličtinou, takže pokud sleduješ třeba některé seriály, tak asi víš o čem mluvím. A tahle forma je dost srozumitelná a čte se dobře. Nádherné bytosti jsou i v překladě psané skoro až slangem, hodně zkrácených tvarů a pod.
Můžeš si ale někde přečíst ukázku ze všech knih, mohla by být na Goodreads, nebo na Amazonu je určitě a podle toho se rozhodnout. Za sebe ale doporučuju Before I Fall. ;) Je totiž úžasná skoro až poetická knížka a čte se vážně dobře.
Pak dej když tak vědět, jak si se rozhodla! :))

5 Willinda Willinda | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 16:46 | Reagovat

Máš pravdu, že to emotivní bylo docela dost a vážně jsem si to užila a trochu jsem si i pobrečela. Tak za zkoušku nic nedáš...;))

6 džejn džejn | Web | 5. prosince 2011 v 18:11 | Reagovat

Povedená recenze, která mě doslova vtáhla a navnadila na knížku:) takže díky za tip! až si zas konečně najdu nějaký čas na čtení, určitě bude jednou z knih na seznamu :)

7 Rozka Rozka | Web | 8. prosince 2011 v 16:21 | Reagovat

Vypadá zajímavé.
Možna si ji poridim :))

8 Azy Azy | Web | 20. prosince 2011 v 19:44 | Reagovat

Tuhle knihu jsem četla asi před půl rokem ještě v angličtině a musím říct, že mě nadchla. Milovala jsem ten příběh.
Bohužel nemůžu říct, že další díly by byly také tak zdařilé, alespoň pro mě to tak nebylo.
Dvojka pro mě byla mírným zklamáním a u trojky jsem se na příběh už ani nemohla soustředit. Nevím, co to způsobilo, ale už jsem se do toho nedokázala ponořit tak, jako u tohoto prvního dílu. Čtvrtý díl jsem nečetla, protože se bojím, že by to bylo ještě větší zklamání.
Celkově bych celou tuhle sérii ohodnotila jako takový trošičku lepší průměr. Ale první díl určitě za přečtení stojí.
Jinak jsem si nejvíc ze všech postav zamilovala Davida a Shay (i když ta je někdy otravná až hrůza - a bude hůř, to mi věř ;) :D).
Jinak souhlasím, že z hlediska emocí to bylo zvládnuté skvěle a nápad je opravdu ojedinělý.

9 Dý | Web | 5. ledna 2012 v 20:40 | Reagovat

Mě se Oškliví hodně, vážně hodně líbili. :) Čekala jsem dost, a to jsem také dostala. :) Takže jsem úplně spokojená, ale nemůžu se dokopat k přečtení druhého dílu. :(

10 Rodaw Rodaw | Web | 24. května 2012 v 12:45 | Reagovat

Tuto knihu si chci hrozně moc koupit! Ta první věta je fakt divná, ale i tak mě knížka strašně moc láká :) V poslední době opravdu hodně miluju dystopie :D
Pokusím se knížku co nejdřív sehnat. Myslím, že rozhodně stojí za to!!

11 Lýnka Lýnka | 20. července 2012 v 17:27 | Reagovat

Ta první věta je doopravdy zvláštní, zprvu mne prvních pár odstavců úplně odradilo od čtení dál. Naštěstí jsem se ale přemluvila a dočetla ji, což bylo jenom dobře. Tato kniha je fakt super, zrovna jsem dočetla druhý díl a nemůžu nikde sehnat třetí.. :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama