Vítej v mém světě plném písmenek!

Petr a Lucie – Romain Rolland

6. prosince 2011 v 18:22 | Yanny.))


Romain Rolland získal v roce 1915 Nobelovu cenu za literaturu a tato krátká milostná novela o dvou měsících dvou mladých lidí, kteří zcela tragicky a zbytečně zahynuli, je jasným vysvětlením, proč zrovna on.


Mladík jménem Petr, který pochází z vcelku dobře finančně zajištěné rodiny, musí nastoupit do války. Stále ještě studuje a má pocit, že před nástupem do boje s Němci musí ještě zakusit radosti života. Rozjímá nad tím, že to opravdu krásné stále ještě neprožil a jeho jediným přáním je, aby ty poslední dva měsíce, kdy může ještě chodit jako svobodný člověk po Paříži, prožil s někým speciálním.

A pak ji potká. Rozkošnou Lucii, která ho přímo okouzlí na první pohled. Potkají se na cestě podzemní dráhou a Petr z ní nemůže spustit oči. Ačkoliv má pocit, že ona si ho nevšimla, i ona o něm velice dobře věděla.

Už si myslí, že se znovu nepotkají, ale pak ji zahlédne znovu, když spěchá na tramvaj. A tam ji poprvé osloví.

Lucie je nejdřív trochu zdrženlivá, protože si v oblastech lásky není stejně jistá stejně jako Petr, ale i ona pak podlehne jeho kouzlu osobnosti.Z čekání na tramvaj a pojídáním svačiny se stane rituál, který spolu pravidelně prožívají a mezitím se vzájemně poznávají.

Lucie se Petrovi vyznává se svými problémy - žije s matkou, která už dávno zapomněla, že pro ni kdysi mateřská láska byla na prvním místě a našla si nového milence, se kterým čeká dalšího potomka. Jsou chudí, a tak, aby se uživili, musí značně nevzdělaná Lucie využít jediný svůj talent a kreslí a napodobuje známé obrazy, které potom prodává bohatým obchodníkům.

Lucie ale nemá o svém umění příliš valné mínění a spíše než jako malířka se označuje jako "chatrná kýčařka" a svým obrazům říká "mazanice". Petr ji podporuje, a dokonce chce, aby mu nakreslila jeho vlastní podobiznu, protože ji chce dopřát nové botičky, ale ví, že jinak než zaslouženou prací si Lucie peníze nevezme.

Prožívají spolu neskutečně štěstí a Petr je velice zamilovaný a zasněný. Všímají si toho také lidé v jeho okolí, například jeho starší bratr Filip, který je již vojákem ve válce a domů jezdí na dovolené a promlouvá Petrovi do duše. Nebo jeho 4 kamarádi, se kterými vždy filozofoval nad životem, válkou a společností, Jakub Sée, Antonín Naudé, Bernard Saisset a Claude Puget, ho už nechápou a on nerozumí jim.

Měl teď jiné priority a rozhodně neschvaloval válku jako oni, protože oni v ní viděli jediné možné řešení, jak vyjít ze sporů mezi evropskými zeměmi, ale on viděl jen trápení, smrt a zbytečně zmařené životy.

Petr sní jen o tom, aby mohl prožít další jaro po boku své milované Lucie a aby nemusel do války. Společně s Lucií přemýšlí o tom, jaký by byl jejich život, kdyby v něm nestála válka.

A tak si slíbí zasnoubení a chtějí se skromně oddat před Bohem, ačkoliv nikdy nebyli velkými věřícími.

Jelikož ale už několik dní nesledují dění okolo celé války a mají oči jen pro sebe, netuší, že na Paříž je plánováno bombardování.

V den Velkého pátku, kdy byl kdysi ukřižován Ježíš Kristus, přichází do kostela, aby zde uctili jeho smrt a sobě se oddali. Ale stejně jako Ježíš Kristus, i oni v tento den nachází svou smrt.

Zřítí se na ně silný pilíř a oni umírají v objetí v kostele sv. Gervasia.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bey*li Bey*li | Web | 7. prosince 2011 v 18:58 | Reagovat

Moc děkuju za odepsání :-) Jinak knihu jsem si před chvíly objednala. Není to sece jen zápisník jeddné lásky, ale je to kolekce nejlepších světových knich a mezi mimi byl i zápisník a ještě k tomu to stálo jen 40 Kč, ale stejně děkuji za odepsání :-)

2 Sue Sue | Web | 9. prosince 2011 v 19:04 | Reagovat

dakujem velmi pekne za komentár a že si sa zapojila do giveaway :) prebehla som tvoj blog a velmi sa mi páči :) veľmi rada sem budem chodiť častejšie :) pridám si ta medzi odporúčané blogy :)

3 sayury sayury | Web | 10. prosince 2011 v 2:11 | Reagovat

To jsou přesně ty typy příběhů, nad kterými brečím jak želva - dojemný příběh mladého páru, který pak končí tragédií. Ach.
Mimochodem, právě jsem dokoukala "The Jane Austen Book club" - opravdu kouzelný film, jestli máš ráda Jane Austen, tak se na to rozhodně podívej :)

A abych nezapomněla, taky si myslím, že "Bůh s Vámi" je opravdu bezva!!! :D No co, musim se pochválit, nikdo jiný to za mě neudělá! :D

4 laurdes laurdes | Web | 13. února 2012 v 21:21 | Reagovat

Jeden z nejkrásnějších příběhů, který jsem četla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama