Vítej v mém světě plném písmenek!

"Za jeden článek dostaneš knihu!" Nejatraktivnější nabídka ve světě blogerů...

13. prosince 2011 v 22:20 | Yanny.)) |  ♥ Myslánka


Je pravda, že se v poslední době roztrhl pytel s blogy o knihách? Že je spousta lidí, kteří si založí blog jenom proto, aby dostali knihu zadarmo? Ano, pravda to je. A je to vůbec správné? To nevím, ale já k této skupině rozhodně nepatřím…


Ačkoliv můj blog není úplně takovým tím klasickým knižním blogem, který je teď všude, stejně se řadím do té sféry, který se zaměřuje na knihy.


Píšu i jiné věci, například vlastní myšlenky a názory, zážitky anebo i recenze na filmy či koncerty. Nejvíc je toho ale samozřejmě o knihách, protože ty mě baví nejvíce a miluju je.

Blog jsem si zakládala 31. srpna 2009 a to už nějaký pátek je. :D Pamatuju si to přesně, protože jsem druhý den nastupovala do prváku na střední. A už tenkrát jsem zakládala blog s úmyslem, abych psala recenze.

Měla jsem totiž dřív, ještě jako úplné škvrně, takový ten pravý holčičí blog. Pokud se chcete podívat, tak klidně můžete: www.janciky.blog.cz :D ale nejsem na to nějak extra pyšná, protože jsem v té době byla opravdu taková ta klasická slečinka, co na blog vkládala pixelky a colorfullky. :D

Pak mě ale napadlo vytvořit rubriku s články na mé oblíbené filmy... a aniž bych si to uvědomovala, tak jsem začala psát první, šíleně kostrbaté a amatérské recenze. Chytlo mě to.

Vždycky jsem ráda psala a už snad od 7 let jsem popsala nespočet sešítků se svými vymyšlenými příběhy.

A pak mi to najednou došlo... chtěla bych v budoucnu psát recenze pro různé časopisy!

V té době byl můj nejoblíbenější časopis Premiere a já už tenkrát někdy ve 13-14 letech snila o tom, že tam jednou budu pracovat. Vždycky jsem ráda četla. Ale v té době jsem to prostě tolik neřešila.

Ano, milovala jsem Harryho Pottera a četla ho stále dokola. Ano, psala jsem o něm svou fan-fiction povídku na www.potterofilka.blog.cz a ano, bez rozečtené knihy jsem nemohla dýchat. Ale bylo to stále dokola. Od prvního dílu po ten poslední.

Ano, měla jsem svou nejoblíbenější dětskou spisovatelku Jacqueline Wilsonovou, u níž se vážně můžu chlubit tím, že jsem četla všechny její díla (a že jich je snad 40).

Ale že bych třeba nějak s určitostí sledovala nejnovější knihy v knihkupectví? Ano, často jsem se tam stavovala. Třeba když jsem si vybírala dárek k narozeninám nebo k Vánocům, protože co mi paměť sahá, nikdy mi žádná kniha jako dárek nechyběla... Ale ten opravdový boom, ten zlom opravdu přišel až se Stmíváním.

Ano, vím, že ho hodně lidí nemá rádo, ale myslím si, že velká většina z nás, těch knižních blogerek, se Stmíváním také začínalo. To nás opravdu přimělo číst. A ne že ne.

Když jsme dočetly Robřesk, cítily jsme prázdno, a tak jsme začaly vyhledávat další, jiné knihy o upírech. A tak se podle mě zrodilo to šílenství po fantasy knihách! Od té doby všechny urputně zkoušíme nové a nové série s nadpřirozenými bytostmi.

Má první recenze byla na knihu Hostitel, což je samozřejmě úžasný debut od S. Meyerové. A v té době, kdy jsem zveřejnila první recenzi? Že bych snad před těmi třemi roky pomýšlela na to, že jednou někdo bude posílat knihy za to, že pro ně budu psát? Ani omylem. To by byl až moc velký sen.Upřímně se přiznám, že s recenzními výtisky jsem začala nedávno. Někdy v květnu ještě před prázdninami. Vůbec jsem nevěděla jak na to, protože tenkrát mělo recenzní výtisky opravdu pár jen těch nejlepších. Třeba Abyss, se kterou jsem opravdu spřátelená od samého začátku a hodně mě inspirovala, to nepopírám. :)

No, nedalo mi to a pár nakladatelství jsem oběhla. Hodně jich mě odmítlo. Pak ale odepsal miláček Fragment a já byla štěstím bez sebe. Když mi poslali první recenzní výtisky, myslela jsem si, že jsem snad musela být strašně hodná, protože za knihu zadarmo jsem vážně byla neskutečně vděčná.

Postupně jsem začala psát i pro jiné nakladatelství. Ale do toho pravého blogového knižního světa jsem se nikdy úplně nepřipojila. Záměrně. Protože přece jenom chci, aby ty moje recenze byly jiné.

Chci se tím totiž jako snad jediná z mála (možná dokonce jediná, teď nevím, nechci nikomu křivdit) živit. A tak nechci plnit blog různými memy o prvních větách v knížce, ačkoliv se mi to líbí. :) Ale prostě každé to stisknutí na tlačítko "zveřejnit" u článku si podrobně promýšlím.

Mám totiž takový plán. Chtěla bych se svým blogem někdy prezentovat třeba na vysokou školu. A nevím, mám pocit, že to takhle bohatě stačí. Dělám si to prostě po svém. :)

I když vím, že je stále co zlepšovat, ale nemám tolik času... Řekla bych, že asi čtu pomaleji než všechny moje spřízněné duše, ale mě je to jedno. :)

Jsem ráda za to, že se s blogy o knihách roztrhl pytel. Poznala jsem takhle spoustu lidí, kteří mají stejnou úchylku jako já a nepřipadám si úplně blbě v okolí lidí, kteří snad pořádnou knihu ani neotevřeli.

Ale na druhou stranu přirozeně trochu žárlím. Myslela jsem si, že budu jedinečná a originální v tomhle co dělám. A přitom jsem dost tuctová a dokonce hodně pozadu za všemi. Ale co :)

Knihy patří všem, kdo o ně požádá... :) Jsem nadšená, že se zase čte! Tohle totiž dává naději budoucím spisovatelkám… kterou bych třeba, snad, možná taky někdy v budoucnu chtěla být i já. :D

A to, že je teď spousta blogů, jenž si lidé zakládají jenom kvůli knihám zadarmo.. jó, to je pravda.

Dokonce jsem slyšela i od pár svých známých větu: "Cože? Ty dostáváš knihy zadarmo jenom za to, že sesmolíš nějakej článek? Já chci taky, jak se to dá udělat? Založim si kvůli tomu snad blog!"

Haha, no jasně. Tak tady bych naprosto kysele nejradši odpověděla: "Jen to zkus... ale ono to není tak lehké, jak si myslíš." Ona totiž není recenze jako recenze. :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sajü Sajü | Web | 13. prosince 2011 v 23:00 | Reagovat

Upřímně, když jsi psala poprvé, že budeš psát recenze na knihy a dostávat je zadarmo, trošku jsem ti záviděla, ale jen trošku!:D Já jsem strašně náročná, co se výběru knihy týče. Jestliže se mi nelíbí pár prvních stránek, nebo styl psaní, okamžitě knihu zavírám a nechci ji dál vidět, ani o ní slyšet. Miluju čtení, stejně jako miluju knihy a mrzí mě, že v téhle době, komukoliv řekneš, že čteš knížky, kouká na tebe, jestli jsi na hlavu. Přitom je to něco naprosto úžasného, uvolňujícího. Já čtu tedy knihy hrozně rychle. Jsem schopna knihu přečíst za pouhý den. Nečtu každou recenzi, kterou napíšeš, to říkám upřímně, ale kdykoli se to nahromadí, já nad to pak sednu a přelouskám to, protože u tebe beru inspirace. Hrozně se mi líbí styl tvýho psaní, takže doufám, že jednou vydáš tu knihu, která bude tak pěkně napsaná, že od ní nebudu moci odtrhnout pohled :P

2 Nora Nora | E-mail | Web | 14. prosince 2011 v 14:39 | Reagovat

:D Ty brďo... V tom komentáři to nevypadalo, že je to tak dlouhé... :D Rozhodně s tebou ve spoustě věcech souhlasím a líbí se mi, že chceš mít blog prostě po svém... tak by to měl mít každý :)Ať se ti podaří dělát to, co tě baví :)

3 Madde Madde | Web | 15. prosince 2011 v 15:49 | Reagovat

Už se nějakou dobu chystám, že začnu psát pořádné recenze a to nejen kvůli knihám zadarmo. Ráda píšu názor na knihu a hodnotím dobré i špatné vlastnosti té knihy. Stejně asi nejdřív napíšu pár recenzí a potom až napíšu do nakladatelství, protože pochybuji že ze začátku ty recenze budou dobré, ale čas ukáže. Mimo jiné jsme se hodně tady u tebe inspirovala. :)

4 Vendy Vendy | Web | 16. prosince 2011 v 0:33 | Reagovat

Souhlasím s tvou poslední větičkou, není recenze jako recenze...
A není tak jednoduché recenze psát, jo, když se jedná o knihu, která zaujme, to se píše jedna radost - ale chytneš knihu, která ti připadá nudná - a máš o ní napsat recenzi zvíci článku? To už je kumšt.
Já zkoušela zatím jen jednu recenzi, takovou polooficiální. Jinak na svém blogu píšu o knihách, které mě zaujaly - i když jich mám jen několik - ve skutečnosti, kdybych měla psát o každé, která se mi líbila, počet recenzí by vzrostl na několik set.
No, možná za pár let se k nim dopracuji.
Co ti závidím, je, že získáš knihy zadarmo. V dnešní době je to docela drahý koníček...

5 Vendy Vendy | Web | 16. prosince 2011 v 1:08 | Reagovat

P.S. jestli ráda píšeš, můžeš si zkusit vytvořit osobní knihu. Fantastickou ukázku a návod jsem viděla u Lucie - odkaz:
http://va-no-ce.blog.cz/1112/vul
Ta holka má nápady! A je vidět, že ji to moc baví...

6 Barunie Barunie | Web | 16. prosince 2011 v 14:18 | Reagovat

Blog jsem si před čtyřmi lety (nebo pěti?) zakládala, protože ho měla sestřenka :D prostě to byl ten trend, mít blog. Ale jak šel čas, nepsala jsem ty hlody, sestřenka i sestra bolog opustily, jen já zůstala. I když, pauzy byly. A před rokem mě napadlo, že bych mohla sesmolit nějakou tu povídku. Jsem až ohromená, že to někoho zaujalo.
Nikdy nebudu psát recenze, jednoduše na to jsi ty! Takže jestli nějakou vydám, napíšeš mi recenzi? :D
A pravda - Není recenzce jako recenze :)

7 sayury sayury | Web | 19. prosince 2011 v 22:30 | Reagovat

Dobrý čánek..! Né že né! Ano, tak nějak podobně jsem se dopracovala tam, kde jsem dnes, snad jen s výjimkou, že Harry Potter byl vždycky mou srdcovkou a nebyl blog, který bych nezaložila s tímto zaměřením. Pak se ve mě něco zlomilo a já se dozvěděla o recenzích a napadlo mě, proč se nepřipojit, vždycky jsem hledala lidi na blogu, kteří myslí stejně jako já a dělají to, co se prý dnes "nesluší" - čtou.
Díky tomu jsem poznala spoustu knihomolů, milovníků a bezvadných lidí a rozšířila si obzory a jsem za to ráda :)

8 rottwy rottwy | Web | 21. prosince 2011 v 20:00 | Reagovat

Já jsem z tebe naprosto nadšená od tý chvíle jsou jsem nějak náhodou narazila na tvůj blog.Jen jsem si přečetla ten tvůj profil o tobě, pár článků, pak jsem uviděl ČLÁNEK O KLUSOVI! A nemohla jsem uvěřit, že jsem narazila na někoho, kdo je mi tak moc blízký! A to, že jsi souhlasila s tím dobrovolně navštěvovat i můj blog bylo pro mě takovým malým vítězstvím :D :)) protože já tě velmi obdivuji! A mám stejné sny jako ty .. Pro mě je tvůj blog rozhodně jedinečný! Stejně jako ty a chodím sem skoro denně a velmi, velmi ráda! Knížku miluju, miluju psaní a tady jsem se přímo našla!  Někdy mám úplně pocit, že to snad ani není možný, že s tebou v každý větě musím souhlasit ;D

9 Barunie Barunie | Web | 24. prosince 2011 v 20:29 | Reagovat

Chápu, že to moc nesouvisí s článkem, ale chtěla jsem ti popřát šťastné a veselé, Jančiko :) Doufám, že pořád budeš psát ty úžasné recenze jako doteď a třeba i lepší, ale jsi skvělá :)

10 Madde Madde | Web | 2. ledna 2012 v 20:52 | Reagovat

Mám dotaz.. Už jsem s tím hrozná já vím a omlouvám se :D Chci se zptat jak jsi psala různým nakladatelstvím o recenzní výtisky tak jestli jsi psala i Academii? Viděla jsem na jejich stránkách speciální email pro recenzní výtisky a jsme rozhodnutá to zkusit, ale trochu mě zaráží, že u ostatních recenzentů jsem toho nakladatelství ještě neviděla a bojím se že stojí jen o zkušené recenzenty. Academia je totiž jedno z mých nej nakladatelství má skvělé knihy.. No tak mě napadalo jestli s tím náhodou nemáš zkušenost. Dík :)

11 Madde Madde | Web | 5. ledna 2012 v 20:51 | Reagovat

[10]: Jo a ještě psala si egmontu ? :)

12 WolfJanell31 WolfJanell31 | E-mail | Web | 31. července 2012 v 21:16 | Reagovat

I opine that to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loan</a> from creditors you should present a great motivation. But, one time I've got a small business loan, just because I was willing to buy a building.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama