Vítej v mém světě plném písmenek!

Dcery lamače kostí – Ted Dekker

28. ledna 2012 v 2:05 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Velice zdařilé rodinné drama, které pokládá otázku: "Kam daleko byste zašli, abyste zachránili své dítě? Dokázali byste umučit nevinného?" Kniha, která kdyby byla zfilmována, jistě by si zasloužila nejedno prestižní ocenění.

Nemám ráda příběhy tohoto typu. Vždy na mě díky nim padne deprese a to temno, kterým jsou takovíto hrdinové opředeni. Nerada se dívám například i na různé kriminální seriály, které se točí okolo psychopatických vrahů, kteří ničí životy nadějným mladým dívkám.

Ale v tomhle případě to na mě naštěstí nepůsobilo tímto pochmurným dojmem. Možná dokonce naopak - přimělo mě to se nad takovýmto problémem znovu zamyslet a často jsem se přistihla, jak svůj program upravuji jen tak, abych mohla číst. Důkazem je tomu také to, že jsem ji četla pouhý týden, ačkoliv jsem si myslela, že knížku se 400 stránkami a takovýmto tématem budu číst mnohem déle.

Začátek mohl být trochu matoucí, ale na druhou stranu také trochu osvěžující. Pohledy na příběh se totiž střídají od čtyř hlavních postav: Ryana, otce od šestnáctileté dcery, válečného zpravodaje v Pentagonu, na kterém bude celý příběh záviset, Bethany, Ryanovy dceři, která chce začít kariéru modelky v New Yorku, Ricki Valentineové, agentky FBI, která řeší případ brutálního vraha, kterému říkají Lamač Kostí, a pak muže, který si říká Alvin Finch, a který láme kosti dívkám, ze kterých chce udělat své dcery. A právě tenhle poslední pohled je nejzajímavější.

Pro lidi jako jsem já, je jistě příjemným překvapením, že se v takové detektivce vyskytuje i téma, které je přitažlivé pro nás náctileté, a to Bethanina kariéra modelky. Ačkoliv nejsem úplně tenhle "modelkám-fandící" typ, byla jsem ráda, že je tam vidět také trochu ten středoškolský život a ty trable, které má většina dívek v Bethanině věku.

Děj:

Ryan Evans je na jedné z jeho četných vojenských misí v Arábii, když ho unesou zajatci. Drží ho v nelidských podmínkách v nějakém temném sklepě a mučí ho. Ale nikoliv fyzicky, ale psychicky. Chálid, arabský terorista, Ryana obviňuje ze všeho zla, které spáchala válka na jeho zemi. Nenávidí Američany a nesmyslnost války, protože mu zabila jeho dvě děti a ženu. Jistá bomba, vypuštěná americkým vojákem, měla na svědomí zřícení domu, který potom rozdrtil jeho tři nejmilovanější na prach.

Jako odplatu a zároveň takové poselství do světa, chce před Ryanem zavraždit 7 nevinných dětí, aby tomu musel přihlížet a pochopit, co to znamená rozdrcení kostí. Celou tuhle záležitost chce natáčet na videokameru a pak vypustit do společnosti, aby se lidé mohli dívat na to, jak trpí člověk, který se musí dívat na takového zhýralosti. Chálid dá Ryanovi na vybranou: buďto všechny tyto děti přivede k smrti, nebo prozradí Chálidovi adresu, kde žije je vlastní dcera a manželka, aby pochopil, co je to skutečná bolest, přijít o blízké.

Ryan se svou manželkou nemá už vůbec pravý láskyplný vztah a na výchově dceři se nikdy příliš nepodílel, ale jakmile ho jeho jednotka vysvobodí z tohoto žaláře, změní se jeho pohled na svět a rodinný život.

Odjede zpět do Ameriky a je přesvědčen o tom, že napraví vše, co mu za posledních pár let proklouzávalo mezi prsty. Uvědomí si svou lásku k dceři a chce jí být skvělým otcem, kterým nikdy nebyl. Pomyšlení na smrt své malé dcerušky ho totiž usvědčilo v tom, jak moc ji miluje.

Jenže když přijede domů, nikdo ho tam s otevřenou náručí nečeká. Dcera ho dávno zavrhla, protože ji jako otec opustil a žena si už dávno našla novou známost- soudního prokurátora Burta Welshe.

Ryan se zmítá v zoufalství. Nemůže pochopit, jak je možné, že o svou milovanou rodinu přišel, aniž by dal Chálidovi svolení, aby je vyhledal.

Je naprosto zničený, protože ho nikdo nechce vyslechnout, jaký má důvod k tomu, proč se tak změnil.

Historku o muži, který láme kosti, nikdo nechce poslouchat, až na mladou agentku FBI, která vyšetřuje případ masového vraha, takzvaného Lamače kostí, který v minulosti podobným způsobem zavraždil sedm dívek. Policie zatkla muže, o kterém si mysleli, že je vrahem, ale pro nepřesvědčivý důkaz ho museli propustit na svobodu.

A tím na sebe upoutává větší pozornost Ryan, protože Burta Welshe, milence jeho manželky, napadne a v záchvatu vzteku přirovná vězení, které zakusil v Arábii, k činům samotného Lamače kostí.

Zpráva o tomto prohlášení se okamžitě objeví v novinách, a té si všimne skutečný Lamač kostí, Alvin Finch, který dva roky čekal na to, až muže, kterého uvěznili za jeho vraždy propustí, aby policii neupozornil na to, že mají ve vězení nesprávného muže.

Jakmile se doslechne o Ryanovi, zlomeném otci šestnáctileté dívky, rozhodne se, že bude nejlepší, když Bethany bude dcerou raději pro někoho jiného… pro něho samotného…

Názor:

Musím říct, že to byl opravdový nervák. Přímo jsem šílela, když jsem musela sledovat, jak se Ryan vypravil zachránit svou dceru ze spárů psychopatického a masochistického vraha.

Ačkoliv se to nezdálo, tento příběh byl velice citově náročný. Vážně jsem soucítila s Ryanem, který mi z těch všech lidí tam přišel nejnormálnější.

A co vás možná trochu uklidní? Pokud byste se snad báli příliš podrobných a detailních popisů zabíjení, ničeho takového se tu nedočkáte. O Dekkerovi je všeobecně známo, že vraždy vždy popisuje do nejmenšího detailu, jako kdyby se v nich snad sám vyžíval… ale v tomhle případě tomu tak nebylo.

A možná i právě proto se mi ta kniha tak líbila.Když jsem knihu četla, zamýšlela jsem se také nad tím, jaké herce bych vybírala, kdybych snad já sama osobně tenhle film chtěla zrežírovat. Měla jsem jasnou představu, jak by všechny hlavní postavy měly vypadat, a tak jsem usedla k internetu a našla fotky herců, které bych si u daných postav představovala:
Ryan:

Odvážný a statečný kapitán válečného námořnictva. Trochu citově nepřípustný, ale nakonec velice milující a citlivý otec i člověk. Nemohla jsem si pomoci, ale při jeho popisu a s tímto jménem, mi prostě v mysli vytanul obličej tohoto herce. Několikrát jsem si během knížky zanaříkala, jaká je Celine nána, že tohohle muže podváděla s jinými. Na druhou stranu se nedivím Ryanovi, že před Celine utekl raději do Arábie. :D

Celine:

Bohatá panička a matka Bethany, kterou tlačí do kariéry modelky. Klasický příklad ženy znuděné svým vlastním životem. Nemohla jsem si pomoci, ale tuhle ženskou jsem fakt nemohla nějak cítit. Jak může někdo vyhodit někoho, kdo se vrátí z války, stojí na prahu svého vlastního domu a chce mu něco důležitého vysvětlit? Proč mu nedala alespoň příležitost promluvit?Burt Welsh:

Krysa. S velice dobrou pozicí zaútočit. I když to možná ani tak nemyslí a Celine opravdu miluje a Bethany by mohl být dobrým náhradním otcem, v té nejtěžší situaci couvne a raději se jich obou vzdá, jen aby vyvázl bez újmy. A proto je to pro mě krysa.
Ricki Valentineová:

Agentka FBI, která je z toho všeho velice zmatená. Chce vše správně pochopit, soucítit s každým aktérem celého incidentu a hlavně dopadnout skutečného vraha… Ach, jak moc jsem doufala, že by se třeba mohla dát s Ryanem dohromady, když ho tolik obdivovala...


Alvin Finch:

S každým se dokážete tak nějak trochu ztotožnit. Pochopit jeho jednání… ale činy, které spáchal tento odporný člověk? Nikdy. Nedokážu pochopit, jak je možné, že na světě chodí lidé, jako je on… kteří zabíjejí pro vlastní potěšení. A třeba se dokážou i nazývat Satanem. FUJ. Jeho dětství bylo nejspíše strašné. Měl hroznou matku, která byla všeho příčinou. Otce, který tu pro něho nebyl…a tak se Alvin snažil být otcem dalším dívkám… Jenže ani jedním procentem nedokážu pochopit chování člověka, který miluje sterilní čistotu,dokonale umyté vlastní tělo a má úchylku na vůni nějakého krému... a přitom zabíjí krásné dívky s nadějnou budoucností. Přesný obraz tohohle vraha jsem znala už tak po pár stránkách knihy. A vy ho teď vidíte na obrázku.
Bethany:

Dokonalost sama. Znáte to, ten jasný prototyp dokonalé dcerušky. Chytrá, úspěšná, krásná, oblíbená. Jednoduše královna ročníku. Velitelka roztleskávaček. Budoucí topmodelka. A k tomu všemu rozmazlená až na půdu. Ale také na druhou stranu citově otřesená… její otec jí totiž opustil. A tak si pokládáte otázku: Má právo se k Ryanovi takhle chovat? A co ke své matce, která má nového milence? Je normální, že se tahle po všech stránkách dokonalá holka, chce sebepoškozovat, aby na sebe upoutala ještě větší pozornost, než kterou má? Anebo je vysvětlení jejího chování někde úplně jinde? Třeba rovnou v jejích kořenech? Jejích pravých kořenech?

...

Uvidíte sami, pokud si knihu přečtete.

Hodnocení: 4/5

(Dávám 4 hvězdičky, protože některé dialogy, které měla Bethany se svou matkou mi přišly naprosto nereálné.)

Touto cestou bych chtěla poděkovat nakladatelství Metafora za poskytnutí recenzního výtisku.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rodaw :-) Rodaw :-) | Web | 29. ledna 2012 v 11:34 | Reagovat

Tyhle knížky máme doma. Ještě to mám myslím druhý nebo první díl. Tak nebo tak :-D Já chci přečíst tolik moc knížek, že nevím kde začít!! Každopádně skvělá recenze. Těšila jsem se na ni celý týden :-))
Co budeš číst jako další knihu?

2 Madde Madde | Web | 3. února 2012 v 16:21 | Reagovat

Hmmm, hmmm :) Už dlouho přemýšlím zkusit štěstí u metafory, tak že bych se odhodlala :) ? Tvá recenze mě naladila.

3 Jéčko Jéčko | E-mail | Web | 4. února 2012 v 11:42 | Reagovat

Přiznávám, že tomuhle typu knížek zrovna dvakrát neholduji, ale tvá recenze mě dost zaujala:). Trošku mě ale naopak zklamalo, že v knize chybí detailní popisy některých surovějších scén, přiznávám, že v tomhle jsem trochu možná "ujetá" a třeba v takovém díle jako je Na západní frontě klid (jestliže nemáš takové scény v oblibě, číst tuhle knihu nedoporučuji:)) jsem si v těchto scénách přímo libovala. Zvlášť je to škoda když říkáš, že Dekker se obvykle těmhle popisům nevyhýbá. Mohlo by to trochu ubrat na zajímavosti knížky... Ale jinak velice pěkně napsaná recenze;)

4 Jiná Annie ヅ Jiná Annie ヅ | Web | 7. února 2012 v 20:50 | Reagovat

Ahoj:))
Přepiš si mě na Jiná Any. více na blogu!...:)*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama