Vítej v mém světě plném písmenek!

Hladová přání – Tereza Matoušková

4. března 2012 v 17:58 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Je přímo obdivuhodné, když se někomu podaří dokončit nějaké svoje dílo a ve svých dvaceti letech ho již vydá do nakladatelství. A ještě víc pozoruhodné je to, když se něco takového stane v Čechách, autorce temné fantasy.

Terezu Matouškovou můžete znát také pod blogovou přezdívkou Temnářka, která píše na svých stránkách: www.temnarka.blog.cz, a kde se také vyvinul celý její smyšlený svět Podmoří.

O jejích blogových počinech jsem bohužel před přečtením knihy nevěděla, takže jsem byla poměrně hodně překvapená, když jsem se seznámila s jejím stylem psaní a prostředím, které popisuje.

Velkým problémem, přes který jsem se bohužel jako čtenář nepřenesla, i kdybych se rozkrájela, tak to je odlišný vkus autora a čtenáře. Bohužel nejsem zastáncem temna a takového, někdy drsného humoru.

Jsem naopak naprosto romantický typ člověka, který čte knihy typu P.S. Miluji tě anebo Pevné pouto. V každé knize čekám příběhy o lásce, ať už ty mezi mužem a ženou, nebo tu k rodině i k přátelům. V téhle knize byla láska vyobrazena ze zcela jiného pohledu, a to spíše z té zvířecí touhy po druhém člověku…

Nevadí mi, když jsou v knize podrobné detaily nějakého intimního styku, ale mám raději, když je to napsané spíše vkusně, než podrobně.

Věc, kterou jsem nemohla pochopit, bylo to, pro jaký okruh čtenářů je tahle kniha napsaná. Anotace zněla spíše jako hezká pohádka pro děti a i obálka s kresbami uvnitř tomu také tak nasvědčovala. Dokonce rozsah stránek vypadal spíše jako začínající čtenáře- kniha má pouze 98 stránek.

Ale hned po první stránce knihy jsem usoudila, že kdybych tohle dala přečíst nějakému dítěti, okamžitě by mi to hodil na hlavu. Protože dokonce i má dvaadvacetiletá sestra to po rozečtení vzdala, jelikož si naprosto nemohla zvyknout na styl psaní a výrazy, které spisovatelka uváděla.

Ale jakmile jsem se prokousala přes výrazy jako "zacinkání postroje nebo šustivá kletba větvičky", uvědomila jsem si, že tohle není pohádka pro děti ani náhodou.


Ačkoliv je zde opravdu hezký pohádkový motiv, kdy malé holčičce plní jakékoliv přání malé chapadlaté strašidýlko, kterému říká Cukrátko, s pohádkou to nemá nic společného. I když se mi původní nápad, kdy se Cukrátko pomalu ale jistě zmocňuje dívčiny mysli, velice zamlouvalo, nemohla jsem se do knížky začíst, ačkoliv jsem se opravdu usilovně snažila.

Čtenáři, kteří nezačali číst knihu se znalostí, co to ten magický svět Podmoří vlastně je, musejí být naprosto zmatení, kde a v jaké době se to vlastně nacházejí. Já sama jsem měla obrovský problém s tím, jít s krokem slečny spisovatelky a představit si to, co ona popisovala.

Shrnula bych to tím, že mě velice mrzí, že se mi zrovna kniha nadějné mladé české spisovatelky příliš nelíbila… ale tak už to chodí. Každá knížka si najde své fanoušky i své odpůrce. Osobně naprosto chápu, že číst kritiku je naprosto hrozné. Sama to jako člověk, který publikuje své vlastní tvůrčí psaní, nesnáším, ale do psaní už musí člověk jít s vědomím, že se nemůže zavděčit každému a vždy se najde někdo, kterému se vaše dílo líbit moc nebude…

Přestože Temnářku neskonale obdivuji, protože vydat knihu už při studiích je neuvěřitelný úspěch a povede se to málokomu, v téhle knize jsem našla tolik ale… že bych byla sama proti sobě, kdybych knihu ohodnotila více než dvěma hvězdičkami.

Pokud ale jste zastánci temného prostředí, sarkastického humoru a všeho, co si nebere příliš velké servítky, je tohle něco pro vás! :) Jsou lidé, kteří tuhle knihu řadí mezi svou nejoblíbenější, a já se tomu nedivím, protože ve svém žánru je jistě více než podařená. Jen to není ten pravý citlivý románek pro mou naivní duši… :P

Hodnocení: 2/5


Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Krigl za poskytnutí recenzního výtisku. Děkuji!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Barunie Barunie | Web | 4. března 2012 v 18:05 | Reagovat

Ano, na tuhle knížku se vrhnu hned po tom, co mi ji jako Samaru předáš :D Uvidíme, co to udělá s mou romantickou naivní duší :D

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 5. března 2012 v 10:20 | Reagovat

Děkuji za recenzi. Jsem ráda, že sis přesto, že se ti knížka moc nelíbila, zachovala nadhled.

Ono to skutečně pro citlivé romantické dušičky není, já sama přistupuji k lásce tak, jak je v knížce zobrazeno, takže těžko napíšu něco odlišného. :-)

Ta anotace a obálka skutečně velmi klame tělem, zjistila jsem to bohužel ale až poté co knížka vyšla a zařadili mi ji do čtiva do 8 let. :-(

3 draconis draconis | Web | 31. března 2012 v 14:19 | Reagovat

Mně se ta knížka celkem líbila, všechno až na tu "lásku" mi sedlo jako ulitý. Jinak souhlasím s komentářem autorky a tebou, vážně by to neměli vydávat jako knížku pro děti.

4 Skye Skye | Web | 12. června 2012 v 11:42 | Reagovat

pravda, knížka je temnější, drsnější a živočišnější, výrazy jsou často neobvyklé, ale je to styl psaní, a záleží na čtenáři, jestli se s ním ztotožní, nebo ne. Já třeba v sobě chovám i sarkastickou stránku a stejně jako Temnářka mám vztah k biologii, takže jsem se teď do knížky začetla docela s chutí. I když, je pravda, že mám taky trochu problém se světem, o kterém jsem nic předchozího nečetla, ale snažím se s tím vypořádat ;)
jinak, taky chválím zachování nadhledu ;)

5 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | E-mail | Web | 21. září 2012 v 9:43 | Reagovat

S recenzí vcelku souhlasím. Kniha má velmi dobrá místa, ale i taková, která nesnese každý. Mně ta tělesná touha taky úplně nesedla, stejně jako se mi na druhou stranu líbila myšlenka Cukrátka a malé nevinné holčičky. Kdyby tě zajímal příběh, kde je víc té pocitové lásky a méně živočišné, zvu tě na svůj blog. Je sice v začátcích, ale něco málo informací už tam najdeš :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama