Vítej v mém světě plném písmenek!

Elantris – Brandon Sanderson

14. června 2012 v 18:27 | Yanny.)) |  ♥ PřečtenoTato, na první pohled jasná fantasy kniha, je naší červencovou knížkou v Českém čtenářském klubu: Cup of literature. Její výběr má na svědomí Barunie, která o ní neustále básní a naprosto jasně jí označuje jako svou nejoblíbenější. Prý jí čte každý rok a po každé tam najde něco zcela nového.

Byla jsem na ní vážně zvědavá, protože jsem jí do té doby pochopitelně neznala, a tak jsem se hned přihlásila, aby mi jí půjčila jako první.

Trochu jsem se toho bála, protože ty typické fantasy-ovky už nějak zvlášť nemusím.

Ale byla jsem překvapená, když jsem po rozečtení zjistila, že tady se jedná o knihu, která má něco málo z více žánrů, ne jen z toho fantasy.

Najdete zde romantickou, pohádkovou, úvahovou, filosofickou, tragickou, dobrodružnou a i komediální část.

A je jen na vás, kterou si oblíbíte nejvíc.

Mně se naprosto upřímně nejvíce líbilo to, že to není taková ta tradiční nadpřirozená slátanina všeho, ale má zcela jasnou zápletku a drží se svého tématu.

Také bych ráda vyzdvihla to, že je to takový typický i netypický pohádkový příběh, do kterého se jako přerostlá holčička, co se vždy toužila stát princeznou, velmi dobře ponoříte.

Ocenila jsem taky filosofickou a úvahovou část, kdy se princ Roland smiřoval se smrtí a bolestí, až dokázal vyplodit některá životní moudra, která jsem měla chuť si v některých situacích podtrhnout nebo přepsat…

Jenže je tu také spousta ale…


Princezna Saren přijíždí do sousedního království, ve kterém se má vdát za prince Raodena, místního oblíbence. Jenže jaké je její překvapení, když zjistí, že princ ještě před tím, než dorazila, raději zemřel? Je z toho ve velkém šoku, protože se tak kvůli smlouvě, kterou podepsala při zasnoubení, stává automaticky vdovou, aniž by svého muže někdy osobně poznala.

Jenže princ Raoden není tak úplně mrtvý - jen velmi vážně onemocněl. Takzvaným Shaonem, což je nemoc, kvůli které se musíte odebrat do města Elantris. Shaon se projevuje vypadáním vlasů a obočí, černými skvrnami na těle, nebijícím srdcem, neustálým hladem a bolestí, která neustupuje. Takže když si například zlomíte nohu, už se vám nikdy nezahojí.

Příběh je popisován z pohledu tří postav - princezny Sarene, prince Raodena a kněze Hrathena.

Kněz Hrathen mě opravdu celou knihu rozčiloval…

Musím vám doporučit něco, bez čeho se podle mě tahle knížka nedá přečíst… ačkoliv mě Barunie zabije. Myslím, že vůbec neuškodí, když první kapitoly tohohle, vážně k smrti nudného, kněze přeskočíte… vůbec o nic nepřijdete. Jen na závěr už ty jeho kapitoly začnou být mnohem kratší a jsou docela důležité.

Kniha je sice dlouhá, má 551 stran, a kdyby byla o půlku kratší, vůbec nic by se nestalo, ale čte se poměrně dobře díky velmi dobré paperbackové vazbě.

Nejvíce mě samozřejmě bavil příběh Sarene a byla mi dost sympatická. Se svou vůdčí povahou, inteligencí, smyslem pro módu a nešťastnými myšlenkami ohledně mužů.

Raoden byl pravý hrdina, jaký má být. Chlap, do kterého se "platonicky zamilujete", ačkoliv má mít podle popisu holou hlavu a fleky po těle. :D

Ale mým naprostým favoritem, byl miláček Ash. Sarenin malý kulatý létající sluha, který uměl všechno… Byl něco jako nejlepší a nejroztomilejší elektronická věcička na světě… byl vážně totálně k sežrání se svým: "Ano, paní." :D

Průběžné zvraty mě vždycky dokázaly úplně vykolejit a vážně jsem zírala… ale závěr až zas tak překvapivý nebyl.

Ale upřímně jsem byla ráda, že jsem to po té dlouhé době, co jsem to louskala, konečně dočetla… Znovu bych do toho asi nešla, ale myslím, že fantasy článek tohohle světa je to více než slušný.

Jsem zvědavá, co budou říkat ostatní slečny z klubu :)

Hodnocení: 3/5

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Barunie. Barunie. | Web | 14. června 2012 v 18:54 | Reagovat

Ne každému se líbí stejné knihy. :D Dobrá, nebudu lhát - jsem strašně ráda, že jsi to konečně přelouskala. Věř mi - mě Hrathen taky vadil. :D Ale už jsem si na toho ctižádostivého staříka zvykla. :D Že je Brandon vážně skvělý autor? Dobrá, můžu být asi ráda za ty tři hvězdičky. :D
Ash... to je největší miláček, připomíná mi tvůj mobil. :D
(Je fakt, že na Malých ženách jsem neměla co vytknout...-_-)

2 Storycollector Storycollector | Web | 14. června 2012 v 19:26 | Reagovat

Sandersona žeru. Mistborn mě úplně odzbrojil a to je co říct, hlavně když se mu to podařilo těsně potom, co jsem dočetla další skvost Jeho temné esence. Takže si Elantris přečtu. Už ho mám dokonce doma z knihovny, ale ještě se do něj začíst. Vyjednavač a Stormlight Archive budou následovat. :)

3 Skye Skye | E-mail | Web | 8. září 2012 v 21:51 | Reagovat

mě osobně zaujala obálka, ta je nádherná! počet stran mě od čtení dost odrazuje, ale princezna vypadá přesně, jako můj typ, (připomíná mi jednu z důležitých postav mé druhé knihy)a princ se přes svůj vzhled zdá být taky přitažlivý :) ;)

4 papája papája | Web | 21. února 2015 v 14:14 | Reagovat

Čím tlustější knížka, tím lepší. A u Sandersona to platí dvojnásob, protože on dokáže napsat poutavý příběh plný napětí, emocí a hlubokých myšlenek, kde si každý najde svoje. Elantris je jeho prvotina a je pravda, že má trochu delší úvod, ale pořád je to jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Jo a Hrathen není "stařík"..je mu 40, to je pořád střední a prodUktivní věk :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama