Vítej v mém světě plném písmenek!

Nové povídky – Zdeněk Svěrák

16. června 2012 v 14:33 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Zdeňka Svěráka pokládám bez debat za největšího Čecha, kterého náš národ má. Už jen to, že jeho smyšlený (né, on ještě žije) Jára Cimrman, tuto anketu opravdu vyhrál na celé čáře. Ale hlavně proto, že je autorem všech nesmrtelných českých filmů a hlášek, bez něhož by česká kultura byla naprosto nudná a chabá.

Jako muž a umělec působí opravdu jako dokonalý vzor, ze kterého by si měli vzít příklad snad všichni muži.

Vždy jsem ho obdivovala, se svou sestrou ho dokonce přirovnáváme i k našemu tatínkovi, protože je mu dost podobný… jen je o pár let starší.

V poslední době ale mám možnost jeho tvorbu sledovat pozorněji - díky své kamarádce mám přístup k naprosto nedostatkovým lístkům do divadla Járy Cimrmana, ačkoliv tyto hry už tak znám zpaměti a díky nakladatelství Fragment jsem mohla také získat jeho nejnovější literární senzaci, Nové povídky, a nechat si je podepsat i s věnováním.

Už když jsem rozečítala první povídku, bylo mi jasné, za jakým účelem Zdeněk tyto povídky píše - myslím, že se s nimi chce začlenit do povinné četby stejně jako Neruda či Čapek. A jak jinak se zavděčit studentům, než krátkými příběhy?

Ale možná mu teď křivdím, protože sama moc dobře znám ten pocit, když máte v hlavě spoustu námětů na příběhy, až z toho vzniknou jen takové malé útržky. Navíc, je obecně velmi dobře známo, že napsat povídku, je ze všech literárních útvarů to nejtěžší.

A že se to Zdeňkovi opravdu podařilo. Dokonce tak, že každá povídka v nás zanechala nějaký pocit a i za těch pár stránek, co jsme s dotyčnou postavou měli čest být ve styku, jsme se dokázali dobře přenést do jejího života.1. Betlémské světlo

Zdeněk Svěrák otevírá svou knihu povídek příběhem o retardovaném náctiletém chlapci Petrovi, který slaví se svými věřícími rodiči Vánoce. Díky svému postižení je Petr asi tak stejně dojemný a vtipný jako Forrest Gump, ačkoliv je v trochu počeštěné podobě.

Hodnocení: 4/5

2. Sraz naší třídy

Další povídkou, kdy vypráví o srazu bývalého maturitního ročníku gymnázia, myslím dobře ukazuje své osobní zkušenosti. Děj se odehrává okolo starého profesora Koláčka, se kterým se stále na každém srazu všichni scházejí, ačkoliv od ukončení školy už uběhlo neskutečných padesát let. Vzpomínají na staré historky, hlášky, i na slečny, po kterých prahli…

Hodnocení: 3/5

3. Nákup

Nákup je povídkou, která mě opravdu uvrtlala do celého Svěrákova psaní a já díky ní věděla, že ty povídky jsou prostě boží. Jsou totiž realistické, a právě proto tak vtipné! Jak jsem se bavila, když jsem četla o starším páru, který spolu šel nakupovat potraviny do supermarketu a očividně si po tolika letech společného soužití hrozně lezl na nervy. Úplně jsem viděla mé rodiče, když se oslovovali: "Babko" nebo "dědku". Jenže v případě mých zploditelů jde pouze o legraci… :D Hádka, které kuřecí prsíčka si koupit, když jedny jsou po třech a stojí 80,00 Kč a druhé po čtyřech za 79,90Kč, vážně dokáže nezúčastněnému vykouzlit úsměv na tváři. :D A závěrem je celá absurdita krásně podtržena. :D

Hodnocení: 5/5

4. O slušném taxikáři

Může být vůbec slušný taxikář? Který mluví vybranými a spisovnými českými výrazy a nikdy se při rozčilení neuchýlí k vulgarismům? Má k tomu vůbec někdo, s takovým povoláním v centru Prahy, možnost? Jednoho takového zřejmě Zdeněk poznal, anebo si ho vymyslel skvěle.

Hodnocení: 4/5

5. Ve vlaku

Čtyři cestující - vypravěč situace, matka se synem, který se učí číst a Vietnamka, která si procvičuje češtinu na křížovkách. Co v takovém okamžiku může nastat za trapnost? No, asi byste se divili… zvlášť, když dítě čte každý nápis, který najde kdekoliv na zdi…

Hodnocení: 2/5

6. Lázně Mokřady

V Lázních se seznámíte se zajímavými lidmi. Zvláště pak s panem a paní Hokrovými, kteří do lázní jezdí pravidelně. Pan Hokr je totiž slepý… jenže by to nebyl Svěrák, kdyby si nevymyslel jakési latinské cosi s latinským cosi a celé to nějak kulantně nevyřešil…

Hodnocení: 3/5

7. Dubnová povídka

Tahle mě ze všech uvedených povídek opravdu pobavila nejvíce, ačkoliv to tak ze začátku vůbec nevypadalo… do psychiatrické léčebny přijde muž, který začne lékaři vysvětlovat, že každého 20. dubna utíká hrobníkovi z lopaty. Vždy nějakým zázrakem unikne smrti. A jak si to vysvětluje? 20. dubna se narodil Hitler a on sám se jmenuje křestním jménem Adolf… a jak je známo, Hitler unikl řadě atentátů… Co se může stát ještě v blázinci? No, přeci cokoliv. Třeba přijde i Hitler! :D

Hodnocení 5/5

8. Ujetá láska

Nejromantičtější příběh ze všech. Líbil se mi hlavně proto, že byl velmi současný, o mladých lidech a hlavně o prostředí, které důvěrně znám - Národní třída v Praze… Také se vám už jistě stalo, že jste v hromadné dopravě potkali člověka, který vám padl do oka na první pohled… jenže jste ho už nikdy nepotkali…. Ale co až ho opravdu potkáte?

Hodnocení: 5/5

9. Dvojí vidění

Nejrozsáhlejší. To je nej, kterým se může chlubit devátá v pořadí. Pojednává o muži, muzikantovi, kterému se zásadně zhoršil zrak. Jeho dva obrazy se přestaly překrývat, takže vše viděl dvakrát. Pak ale narazil na hraběnku, která byla ochotná ho zaměstnat ve svém sídle ve Švýcarsku…

Hodnocení: 3/5

Povídky jsem si moc užila a dají se opravdu přečíst za jeden den. Pro mě byly zvlášť hřejivé, protože jakákoliv tvorba Zdeňka Svěráka ve mně evokuje domov a příjemné teplo.

Je to prostě pan umělec.


Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku! Děkuji!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nevylecitelnaoptimistka nevylecitelnaoptimistka | Web | 16. června 2012 v 23:07 | Reagovat

Děkuju za připomenutí téhle knížky :-) Věnovala jsem ji manželovi k Vánocům, protože oba na Svěrákovi ujíždíme a díky Cimrmanovi jsme se do sebe zamilovali :-) Ale při stěhování se nám někam zatoulala, tak se po ní budu muset podívat a také si ji konečně přečíst :-)
Mimochodem, moc příjemný blog. Ačkoliv v poslední době s dětmi není moc času na čtení, ještě nedávno jsem hltala knížky i pod lavicí a prostřednictvím tvého blogu se ráda vracím ke svým oblíbeným, ale i neznámým titulům.

2 Vendy Vendy | Web | 24. června 2012 v 12:53 | Reagovat

To vypadá moc dobře a asi to bude příjemné počteníčko.
Není to něco ve stylu Fulghuma?

3 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 25. června 2012 v 10:44 | Reagovat

Hm, nepoznám ho. Divím sa, ale naozaj. Zrejme to bude tým, že poznám viac slovenských autorov, ale väčšinou sa ich tvorbe vyhýbam. Poviedky čítam iba málokedy. Obvykle čítam romány :) Ale Čapek mi niečo hovorí - povinné čítanie, R.U.R., prvý ktorý vymyslel čo je robot zač. Asi by som si to aj prečítala. Ukážky sa mi vždy páčili, ale ešte som sa k tomu nedostala :(.

4 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 23. července 2012 v 12:35 | Reagovat

Prečo už nič nepridávaš? :(

5 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 23. července 2012 v 14:31 | Reagovat

[4]: Protože jsou prázdniny a já toho zatím moc nepřečetla.. :D ale přidám, slibuji :)

6 dorette dorette | Web | 18. června 2015 v 16:07 | Reagovat

i credit půjčka :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama