Vítej v mém světě plném písmenek!

Erebos – Ursula Poznanski

29. července 2012 v 2:03 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Máte rádi počítačové hry? Stalo se vám někdy, že jste byli na některé závislí? Že jste přišli domů ze školy a první na co jste pomysleli, byla vaše postavička, kterou jste chtěli dostat do další úrovně? Začaly se vám díky tomu kazit známky? Hádali jste se s rodiči? Přestali jste mít kamarády? Jistě si říkáte, že takhle daleko jste nikdy nedošli… jenže to jste nikdy nehráli Erebos, hru, která myslí. A také zabíjí.

Je to závislost, posedlost… a mění lidské charaktery. Nick o tom ví své - jeho nejlepší kamarád Colin se najednou změnil k nepoznání. Přestal chodit na basketbalové tréninky, nebral mu telefony, na školu začal kašlat a bavil se se spolužáky, kterým se dříve spíš smál.

Nick nemůže změnu jeho chování pochopit, jenže pak si všimne, že všichni jeho spolužáci se najednou chovají, jako kdyby měli něco velice tajného, co je spojovalo.

Pak zjistí, že si mezi sebou předávají jakési cédéčko…

Netrvá dlouho a Brynne, Nickova spolužačka, mu cédéčko okopíruje a daruje, aniž by si o to řekl…

A tak začne šílenství, které se nedá lehce zastavit. Už jen když hru nainstaluje, strhne ho to neuvěřitelným způsobem - dokonalá grafika a posel, který mu uděluje úkoly, s ním komunikuje a reaguje na každou jeho otázku.

Jenže největší zbraní Erebosu je to, že hra zasahuje i do reality. Za splněné úkoly mu předává dárečky, vypracovává úkoly do školy… Zní to ideálně?

Jenže pozor, úkoly, které má Nick v realitě splnit nejsou vůbec žádná sranda…

Ze začátku by udělal pro postoupení do další úrovně cokoliv, takže mu nepřijde divné, když musí někoho sledovat, nebo přenášet krabice, o nichž netuší, co v nich je…

Ale pak přijde úkol, který není schopen splnit… jenže jeho závislost na hře je velmi silná….Musím říct, že jsem tomu v některých částech propadla úplně stejně jako Nick… Sice mi ze začátku dělalo menší potíže, než jsem se opravdu pořádně začetla, ale pak jsem prohlásila:

"Jestli to bude mít otevřenej konec, tak se zabiju!" Sestra ze mě potom nefalšovaně vyprskla smíchy. :D

Říkala jsem si, že je nefér, že mě kniha začne vždy opravdu hodně bavit až na samém jejím konci. A že jsem posledních 100 stránek přímo hltala.

Musím říct, že mi příběh opravdu vzal dech, protože mě velmi překvapil svou originálností. Až mě překvapilo, jak to vlastně bylo prosté a přitom geniální…

Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem si v hlavě spřádala své vlastní teorie o tom, kdo hru stvořil a kdo jí má na svědomí… ale ani ve snu by mě nenapadlo to, co se z toho vyklubalo.

Sice jsem čekala trochu dramatičtější závěr, kdy bych vydechla: "Ou, shit!" ale nakonec jsem byla i tak celkem spokojená.

Protože tak toto rozuzlení útočilo trochu více na city, až jsem z toho měla zase na krajíčku…

Reálné to po čistě technické stránce nebylo, ale to bychom spisovatelce neměli mít za zlé. Jen mi vadilo to, že jsem měla dojem, že i samotná Ursula se až na konci rozhodla, jak to vlastně všechno vysvětlí… A to mě trochu přivádí k tomu, abych odebrala jednu hvězdičku.

Ale i tak to bylo opravdu něco velice zdařilého, co se zase hodně dlouho neobjeví. Velice ráda tuhle knihu doporučuji dál, protože si to skutečně zaslouží.

Mně osobně se líbila mnohem více než velká většina dalších YA, protože jsem si zažila pravé dobrodružství, ale přitom můj hrdina seděl v bezpečí svého pokojíčku a já tak nemusela mít strach o jeho zdraví i život… :)

A to bylo to, co mi opravdu vyhovovalo. :)

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku. Děkuji!

Hodnocení: 4/5

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | Web | 29. července 2012 v 12:12 | Reagovat

Erebos jsem taky četl a opravdu se mi líbil.

2 Barunie Barunie | Web | 3. srpna 2012 v 11:04 | Reagovat

Kdy mi to půjčíš? Kdy mi to půjčíš? :D

3 Vendy Vendy | Web | 11. srpna 2012 v 18:17 | Reagovat

Na tuhle knížku se taky chystám. Kruci, já snad vyloupím banku, abych na ně měla.
Nebo rovnou knihkupectví. :-)

4 AranisLea AranisLea | 31. května 2013 v 19:01 | Reagovat

Erebos jsem četla, dočetla do poloviny a pak jsem si řekla, že neni nutný, abych trávila čas nad takovou kravinou :D Njn, sci-fi je muj šálek kafete, tohle byl omyl. Ale každému co jeho jest a jestli se ti kniha líbila, je to jen dobře :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama