Vítej v mém světě plném písmenek!

Deník ctihodné prostitutky – Chrysa Dimoulidou

31. srpna 2012 v 0:56 | Yanny.)) |  ♥ PřečtenoKniha o tom, jak tím nejstarším řemeslem přijdete k neobyčejnému bohatství. A také o tom, že i prostitutky touží po lásce…

Po téhle knize bych nejspíš jen tak nesáhla a také bych o ní neměla nejmenší tušení, kdyby nám jí nedoporučila Sayury na posledním srazu Čtenářského klubu.

A musím říct, že jsem jí velmi vděčná, že to udělala, stejně jako za to musí být rády i má maminka se sestrou, které mi to nekompromisně sebraly a přes prázdniny přečetly. Dokonce se o tom chodily přede mnou bavit a neustále drbaly, jak se to skvěle čte. To by nebylo špatné, ale horší bylo to, že jsem je musela nejednou doslova vystrnadit z pokoje, aby mi neprozradily nějaké spoilery!

Nakonec jsem si ale uši zacpala dostatečně, takže jsem se do čtení mohla pustit, aniž bych utrpěla příliš velkou újmou. Musím říct, že jsem od knihy čekala velmi příjemnou oddechovku, nad kterou možná budu trochu kulit oči.

Netušila jsem ale, že něco takového, co má tak v podstatě lechtivé téma, může být i velmi vážné a citlivé. Chrysa na mě s knížkou přenesla velké břímě života, až jsem opravdu valila oči, kolik si její hrdinka musela prožít trápení.A musím vás také uklidnit, že o žádnou červenou knihovnu rozhodně nejde. Žádné podrobné popisy zde nenajdete. Což ale možná, bude některé mrzet. Že, Barunie? :D

Ze začátku jsem si celkem naivně myslela, že příběh je podle skutečných událostí (kdo by se mi divil, když jsem se podívala na fotku spisovatelky… tím jí ovšem nechci urazit:D prostě mě to napadlo), pak ale přišla situace, kdy hrdinka nechala někde větší obnos peněž, když odněkud utíkala a došlo mi, že to pravdivé být nemůže. To by totiž ve skutečném světě neudělal snad nikdo.

Ale nic to neměnilo na tom, že příběh byl tak promyšlený a detailně popsaný, že působil neskutečně reálně.

Evženie se narodila v chudé řecké rodině a měla čtyři sourozence, o které ale díky postupující bídě a hladu skoro přišla. Když jim zemřel tatínek, jejich nešťastná maminka se nemohla dívat na to, jak hladoví a postupně je dala do adoptivních rodin všude po světě, aby se měli lépe a mohli vystudovat.

Evženku takové štěstí ale nečekalo, protože v době, kdy musela opustit domov, už byla dost velká na to, aby mohla nastoupit do práce třeba jako děvečka v domácnosti, a tak díky rodinné známosti našla místo…

Jenže jak vám už název knihy napovídá, u téhle profese rozhodně nezůstalo… a co se stalo, že se z dobře vychované Evženky stala "Slečna pro všechno"?

Je to jednoduché dámy, za vším hledejte lásku…

Vážně jsem valila oči, co všechno si musela Evženie, nebo také Dženy, za svůj život prožít… Samozřejmě jí neminula druhá světová válka, ale to nebyla jediná válka, kterou musela podstoupit.

Hlavní, s čím celý svůj život bojovala, byl stud a svědomí. Nemohla přenést přes srdce, že se stala tím, čím byla… a svou minulost zákonitě tajila.

Až mi někdy přišlo, jako kdyby to všechno, co se jí stalo, byla jen odpověď Boha na to, jaké hříšné povolání vykonávala… i sama Evženie to někdy zmiňovala. Ne nadarmo má kniha originální název "Slzy Boha".

Musím jednoduše říct, že mě kniha naprosto překvapila a nevěřila bych, že bude tak… kvalitní. Na konci byla i velmi citlivá a dojemná, možná trochu přeslazená, což by někomu mohlo vadit. Mně ovšem ne.

I prostředí, centrum Řecka, Athény, se perfektně hodilo na prázdninové čtení. Myslím, že je to skvělá kniha k moři!

Četlo se to tak zatraceně dobře, že prostě musím dát plný počet hvězdiček. Ani si nedovedu představit, že bych to neudělala.

Hodnocení: 5/5

Ještě jednou děkuji Sayury za půjčení knihy... a fakt mě to mrzí. Ty víš co. :( ♥
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sayury sayury | Web | 31. srpna 2012 v 1:55 | Reagovat

Krásná recenze .) Taky jsem byla z knihy úplně vedle a vážnějsem až do konce věřila, že je pravdivý :D I tak je ale natolik věruhodný, že se do toho člověk úplně ponoří a ztratí se ve víru Athén a veškerého dění v něm. Hodně dobrý příběh, no co si budeme nalhávat.
A jak jsem už jednou řekla, nelam si s tím hlavu, už to nevrátíme ani jedna, co se stalo, stalo se (kdo ví, třeba na tohle byl mířen název - Slzy Boha! :D:D) . Ale i tak jsi na black listu, panenko.
:DD

2 nel-ly nel-ly | Web | 9. září 2012 v 21:21 | Reagovat

Mám ráda příběhy ze života a pokud je to vymyšlen příběh, který tak má působit a vážně působí - no, tka proč ne. Autorka má šanci víc fantazírovat, i když ty "opravdové" příběhy nejspíš budou přeci jen údernější.
S tímhle tématem jsem dlouho čekala na knihu z knihovny, která se mi konečně dostala do ruky a tam naopak jsou popisy všechny, chvílema je to děsivé a člověk nechápe, čeho jsou lidé schopní...

Zaujalo mě i tohle, takže jsem zvědavá, co o tom budete v knižním klubu říkat, a pak se ke knize snad nějak dostanu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama