Vítej v mém světě plném písmenek!

Pravidla moštárny – John Irving

11. října 2012 v 19:48 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Už se vám někdy stalo, že jste slyšeli o knize a už tenkrát jste tušili, že se vám bude líbit? Ačkoliv jste neměli sebemenší tušení, o čem příběh bude, už podle názvu a spisovatele (od kterého jste ale před tím nikdy nic nečetli), jste tušili, že to bude něco pro vás?

Takové pocity jsem měla já ještě, než jsem seznámila s knihou Pravidla moštárny.

Když se objevily plakáty na film Milý Johne, reklama nesla heslo: od režiséra filmu Pravidla moštárny.

Ačkoliv jsem o tomhle filmu a knize před tím nikdy neslyšela, už tenkrát jsem si říkala: s tímhle se také musím seznámit!

Neměla jsem sebemenší ponětí o tématu celé knihy, když jsem si knihu sehnala…

Jakmile jsem zjistila, že kniha je natolik důležitá, že jí máme zařazenou i v povinné četbě k maturitě, okamžitě jsem si ji vybrala a začala se po ní pídit.

Byla jsem naprosto nadšená, když se mi povedla spolupráce s nakladatelstvím Odeon, které Moštárnu vydává.

Když mi na mou žádost Moštárnu poslali, byla jsem nadšená…

A pak přišlo velké překvapení.

Čekala jsem romantickou slaďárnu jako od Sparkse…

A najednou jsem zjistila, že celá kniha se vlastně točí hlavně okolo potratů a jablek.

Homer Wells je sirotek, který se narodí v sirotčinci v jistém městě St. Cloud's, kde rodí děti a dělá potraty, lékař Wilbur Larch.

Na potratech v dnešní době není nic neobvyklého, ale v době před 2. světovou válkou, to bylo téma naprosto nepředstavitelné. A právě v této době se odehrává náš román.

Díky tomuto tématu (které bylo jistě ve své době dost průlomové a zcela nové), je tento román tolik slavný a Irving také získal Oskara za scénář k filmovému zpracování.Homer si prošel třemi rodinami, které si ho adoptovali, než přišel na to, že domov si hledat nemusí. Doma je v sirotčini v St. Cloud's.

Zatímco objevoval své tělesné tužby s dívkou, která se jmenovala Melody a byla pro něho zajímavá hlavně proto, že byla na svůj věk velmi vyspělá, oblíbil si ho Dr. Larch.

Viděl v něm svého následovníka a pomalu a jistě ho začal zasvěcovat do tajů lékařské práce a vše argumentovat slovy, že pokud chce Homer v sirotčinci zůstat, musí být nějak užitečný.

Pro Homera bylo velkým překvapením, když zjistil, že se v sirotčinci dělají potraty… a postupně si na to vytvořil vlastní, opačný názor.

Jakmile se o sirotčinci dozví mladý pár Wally a Candy, že je to jediné místo široko daleko, kde se dělají spolehlivě a bezplatně potraty, vyrazí tam. Tam se setkají s Homerem a ten to vidí jako únikovou cestu ze sirotčince, aby také poznal svět před tím, než se z něho doktor Larch rozhodne udělat definitivně lékaře.

Odjede tedy s nimi do Ocean View, kde Wallyho rodiče vlastní firmu na spotřebu jablek - moštárnu.

Tam si položí otázku, zda je kariéra lékaře opravdu to, co ho láká nejvíce…

A zde také započne zajímavý trojúhelník mezi krásnou Candy, Homerem a Wallym, který odjede do války…

Myslím, že tohle není kniha pro každého.

Ale věřím, že jakmile se do ní člověk začte, nechce, aby to někdy skončilo.

Myslím, že se člověk musí v podstatě narodit proto, aby se mu kniha líbila…

Má velmi kontroverzní téma a někteří lidé potraty dost odsuzují… Popisy jsou zde hlavně dost podrobné - jak po té zdravotní i erotické stránce.

Mám dokonce kamarádku, která knihu odmítla číst, protože je věřící a toto téma jí vážně silně vadí.

Já proti potratům nic nemám a myslím si, že v některých případech jsou naopak žádané a nevyhnutelné.

Myslím si, že je škoda, že nedošla v knize dále, kde je ta romantická část… mně se tedy líbila moc.

Je zde hodně postav a dějových zápletek, takže je vidět, že je to opravdu propracovaný román se vším všudy.

Jen mě trochu mrzí, že kniha na mě nezapůsobila trochu více po citové stránce, protože jinak bych jí rozhodně dala celých pět hvězdiček.

Těším se, až si knihu přečte má sestra, která studuje na porodní asistentku a kniha jí bude jistě také velkým užitkem.

Také se těším, až jednou budu moci hrdě prohlásit, že jsem tuto knihu od Irvinga četla a až si přečtu mnoho dalších z jeho zdařilých děl.

Je to opravdu velice kvalitní autor.

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Odeon za poskytnutí recenzního výtisku. Děkuji!

Hodnocení: 4/5

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | E-mail | Web | 11. října 2012 v 21:20 | Reagovat

Naprosto souhlasím :-)
Pravidla jsou úžasná kniha. Jedna z těch, co jsem četla dvakrát. A až budou z dětí puberťáci, kteří budou raději, když si jich nebudu všímat, určitě si ji přečtu znovu :-)
Navíc jsem díky Pravidlům objevila Janu Eyrovou, taktéž čtenou dvakrát a viděnou snad ve všech dostupných adaptacích :-)

2 Martheen Martheen | Web | 16. října 2012 v 16:11 | Reagovat

Pravidla moštárny miluju... Jeden čas jsem nečetla nic jiného, než Irvinga, trochu si od něj teď dávám "oraz", ale brzo se vrhnu na jeho další knížky.

3 Adéla Adéla | E-mail | 17. října 2012 v 17:23 | Reagovat

Ahoj,
dočetla jsem se, že jsi pracovala v knihkupectví. Ráda bych se tě zeptala na bližší informace ohledně této brigády. Napiš mi, prosím, mail.
Díky, A.

4 Sajü Sajü | Web | 17. října 2012 v 17:48 | Reagovat

Ahoj Janiii, jsem ráda za tvůj komentář u mě na blogu!:-* Já jsem tě minule viděla v metru, ale byla jsi tak zabraná do čtení knížky, že jsem neměla to srdce tě od ní odtrhnout!^^ Taky jsem si už říkala, že se musíme nějak sejít a vidět se, ať pokecáme!:-* Chtělo by to, jen musíme najít dobrej termín, aby nám to vyhovovalo. Mimochodem, anooo, lístky už jsou od včera v prodeji, ale jelikož jsem v plesovém výboru, byla jsem si pro ně v předstihu už minulý týden a řeknu ti, je to pěkný pocit je držet v ruce, i když se to pěkne blíží a mě se bude asi stýskat. Jsem zvědavá na tvoje šaty, doufám, že tě v nich uvidim někde!:D ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama