Vítej v mém světě plném písmenek!

Bílý kůň – Alex Adams

27. prosince 2012 v 2:12 | Yanny.)) |  ♥ PřečtenoPsala jsem již hodně složitých recenzí, ale ještě nikdy v životě se mi nestalo, že bych nevěděla, jak začít. Nyní ten okamžik nastal…

Co se týče této knihy, která nese název Bílý kůň, tak do teď nevím, co si o ní mám myslet.

Možná proto mi trvalo tak dlouho, než jsem se vůbec pustila do recenze, protože jsem si po dočtení musela nechat pár dní odstup, abych si vše promyslela a opravdu objektivně posoudila.

Kdybych totiž napsala recenzi hned po přečtení, nejspíš bych se příliš nechala unést svými pocity a názory. Samozřejmě, že se s nimi s vámi podělím i tak, ale už trochu s chladnější hlavou.

Bílý kůň je kniha, kterou momentálně najdete v oddělení novinek, a v některých knihkupectvích dokonce v neprodávanějších titulech.

Já jsem na tuto knihu poprvé narazila, když jsem s její reklamou jezdila skoro každý den do školy v metru.

Obálka je vážně okouzlující a s popiskem: "Dříve byl její život nudnou samozřejmostí. Teď nechce nic než přežít.", vám opravdu naskočí husí kůže.

Myslím, že reklamu má opravdu zdařilou. A věřím, že ji letos našlo pod stromečkem hodně lidí…

Pro mě ovšem byla trochu větším oříškem a musím říct, že jsem s ní možná i trochu bojovala…

Stále doufám, že mé prosby opravdu budou vyslyšeny a na obaly knih se začnou psát upozornění typu: "Nic pro slabé povahy." nebo "Žádnou romantiku nečekejte." Myslím, že bych pak více zvážila, zda se do dané knihy pustím.

Ale na druhou stranu je osvěžující si přečíst někdy něco jiného a tohle opravdu jiné je.
Bílý kůň se zabývá tématem postapokalyptického světa, kdy si vlastně řeknete, že všechny naděje na dobrý život jsou zmařeny…

Příběh je vyprávěn z dvou časových rovin, před katastrofou a po katastrofě. To je opravdové plus knihy, protože si tak můžete udělat představu o životě hlavní hrdinky, která totiž jinak o sobě skoro vůbec nemluví.


Zoe je konec konců opravdu záhadná osoba, v minulosti totiž chodila k psychologovi a stále s ním mluvila o nějaké záhadné nádobě…

Ale myslím, že i když je zde vše tak nějak tajemné, postavy jsou vyobrazeny docela zdařile, takže si je dokážete i oblíbit.

To, co se opravdu musí Alex Adams nechat je to, jakým způsobem popisuje všechny události. Jakmile se v knize objeví nějaká trochu více drsná scéna, Alex to dokáže popsat tak, že máte skoro pocit, jako by se vám to dělo přímo v pokojíčku u nohou postele…

Jenže to, co nejspíš hodně lidí zarazí je celý styl, jakým je kniha napsaná. Alex je totiž pořád tak nějak o krok napřed a vy máte pocit, že snad nikdy nepochopíte, co některými přirovnáními a výrazy chtěla vlastně říct.

I přesto ale máte stále zájem číst a číst, dokud konečně nepřijdete na to, co se stalo s tou záhadnou nádobou a jak je možné, že je celý svět v takové příšerné katastrofě.

I když si potenciální konec světa představuji trochu jinak, i tak mě z toho vážně mrazilo…

Svět, ve kterém se dějí takové zrůdnosti, že milující otec znásilňuje svou vlastní dceru, mě opravdu šokoval…

Když to ale vezmu z hlediska recenzenta a ne čtenáře, musím říct, že kniha opravdu má potenciál ukázat literární tvorbě novou stránku věcí.

A člověk, který má odvahu stvořit takto detailní dílo, má opravdu mou poklonu.

A samotný konec knihy vás vážně rozhodí natolik, že ještě celý další den přemýšlíte nad tím, jak se to stalo, že vám Alex tolik pomotala hlavu…

Myslím, že to není kniha pro všechny ale má to něco, co spoustě lidem jistě umí učarovat a věřím, že vznikne skupina lidí, co na toto dílo nedají dopustit a budou s nedočkavostí očekávat příchod druhé dílu, s názvem Rudý kůň, který vyjde u nás už na podzim roku 2013!

Hodnocení: 3/5

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Domino za poskytnutí recenzního výtisku. Děkuji!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Barunie Barunie | Web | 27. prosince 2012 v 2:47 | Reagovat

Takhle recenze rozhodně svědčí o tom, že to bude zajímavá kniha, kterou bych si ráda přečetla. Vážně, od té doby, co jsi mi řekla, že by se mi to mohlo líbit, nemůžu se dočkat, až mi kniha padne do rukou.
Máš pravdu, takhle kniha rozhodně svou reklamu má. I já na ni vídala reklamy v metru a byla jsem zvědavá. Ale doufala jsem, že si to přečte někdo přede mnou, abych věděla, jestli je dobrý nápad si ji sehnat. A jak vidím, tak jestli je to opravdu tak poutavě napsané, tak nebudu váhat. :)

2 Barunie Barunie | Web | 27. prosince 2012 v 2:47 | Reagovat

Takhle recenze rozhodně svědčí o tom, že to bude zajímavá kniha, kterou bych si ráda přečetla. Vážně, od té doby, co jsi mi řekla, že by se mi to mohlo líbit, nemůžu se dočkat, až mi kniha padne do rukou.
Máš pravdu, takhle kniha rozhodně svou reklamu má. I já na ni vídala reklamy v metru a byla jsem zvědavá. Ale doufala jsem, že si to přečte někdo přede mnou, abych věděla, jestli je dobrý nápad si ji sehnat. A jak vidím, tak jestli je to opravdu tak poutavě napsané, tak nebudu váhat. :)

3 Nells Nells | Web | 1. ledna 2013 v 21:02 | Reagovat

Knihu jsem dostala k Vánocům a včera se do ní pustila, ještě nejsem tak daleko, abych mohla říci, že mě baví nebo ne. Jinak super recenze :-)

4 Anie Anie | Web | 2. ledna 2013 v 18:12 | Reagovat

Kniha vypadá opravdu zajímavě. Jestli na ni někdy narazím, ráda si ji přečtu

5 pompin pompin | Web | 5. ledna 2013 v 10:29 | Reagovat

Ahojky, máš moc pěkný blog a ještě lepší články.
Pokud vedeš, ráda bych byla tvým affs, nebo OS.

Můj blog se zaměřuje na knihy a mám ho již asi rok, ale plně rozjet se ho chystám až teď :).

Pokud nemáš OS, nebo affs. Byla bych ráda jen za vzájemné komentování článku tipu: "já okomentuji článek, ty klikneš na můj web a okomentuješ článek u mě" a tak pořád dokola :)...

Jestli máš chvilku času koukni prosím na můj blog, udělá mi to obrovskou radost. :)

6 Bastera Bastera | Web | 7. ledna 2013 v 21:48 | Reagovat

Moc hezky napsaná recenze :) O Bílém koni jsem toho už hodně slyšela a vesměs taky takové rozporuplné pocity, budu si jí muset přečíst :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama