Vítej v mém světě plném písmenek!

Únor 2013

Bezpečný přístav (Safe haven) – Nicholas Sparks

14. února 2013 v 0:14 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Kniha Safe haven, která je do češtiny přeložená jako Bezpečný přístav, je pro mě velice důležitým dílem, kterým teď žiji už mnohem delší dobu. Je to totiž moje první kniha, kterou jsem si přečetla v angličtině.

Jak začít číst v originále?

Pro mnoho lidí je to naprosto normální jev. Znám opravdu spoustu kamarádek, které čtou knihy v originále úplně stejně a bez problémů jako ty v češtině. Pro mě to byl ale trochu problém. Neměla jsem na to zkrátka odvahu a trpělivost.

Pak ale přišly mé osmnácté narozeniny a já od své skvělé kamarádky Terezky dostala knížku od milovaného spisovatele. A v angličtině!

Pamatuji si, že jsem se nad ní rozplývala už tenkrát, když jsem pracovala v knihkupectví v Luxoru, dokonce jsem se o tom zmínila i před Terkou a víte co? Ona jí prý už tenkrát měla objednanou? No, není úžasná?

Měla jsem z toho opravdu radost, protože jsem věděla, že pokud se mi někdy povede přečíst nějakou knihu, tak to musí být něco, co u nás ještě nevyšlo a já si budu hrozně přát to mít! A co může být lepšího než nový román od Nicholase?

Pokud váháte, čím máte začít, tak vám rozhodně doporučuji tohle, protože je to opravdu snadné…

Ze začátku jsem trochu váhala a nemohla si zvyknout, že nepřečtu stránku za minutu, jako jsem byla zvyklá, ale trvalo to mnohem déle… ale nakonec jsem se do toho tak dostala, že mi vůbec nepřišlo, jako bych četla v cizím jazyce. Příběh se mi před očima vyvíjel tak jasně, že mi vůbec nevadilo, že nerozumím úplně každému slovu.

Ještě než umřu – Jenny Downham

11. února 2013 v 23:58 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Jedna z těch knih, která vás totálně zničí a která vás přinutí přemýšlet nad tím, jak žijete a zda do všeho jdete naplno. Takový ten žánr, co miluji, i když si vždycky uvzlykám oči a nadávám si, že jsem se nechala zase takhle dobrovolně na celý den zničit.

Tesse je šestnáct let a má už čtyři roky leukémii. Jenže její nemoc se jí v těle rozšířila natolik, že už jí chemoterapie není schopná pomoci… Má rok života a pocit, že v životě ještě nic nezažila.
Co všechno byste chtěli udělat, kdybyste zjistili, že zemřete? Jaký byste si složili seznam? Tessa si totiž seznam napsala a rozhodla se ho splnit. Hezky bod po bodu.

Píše si ho na zeď ve svém pokoji a společně se svou divočejší kamarádkou Zoey začnou všechno realizovat.

Nejdříve jdou na párty, tam sbalí dva kluky,…

Jak byste se chovali, kdybyste věděli, že ať se chováte jakkoliv nezodpovědně, vám to příliš uškodit nemůže, protože stejně za chvíli umřete, tak proč nedělat nebezpečné věci jako zkusit drogy, odejít s neznámým klukem domů, ukrást tátovi auto, odjet na výlet a utratit všechny peníze z kreditky?

Myslím, že každému by v takovém případě trochu přeskočilo a chtěl dohnat všechno, co měl do teď zakázané, anebo doufal, že někdy udělá, ale čas se mu nemilosrdně ztenčil…

Není tedy divu, že se Tessa občas chová pěkně protivně. Ruku na srdce, kdo není trochu víc agresivní na své okolí, když ho něco trápí nebo dokonce bolí?