Vítej v mém světě plném písmenek!

Duben 2013

Povídky z jedné kapsy – Karel Čapek

7. dubna 2013 v 14:42 | Yanny.))Karel Čapek jistě patří mezi největší Čechy, které jsme kdy měli.

Důkazem jsou jeho geniální díla jako Bílá nemoc, Válka s mloky a R.U.R., kde zcela předčil svou dobu a společně se svým bratrem Josefem, vymysleli slovo robot, které je dnes naprosto celosvětové a univerzální.

Karla Čapka možná znáte od dětství jako autora Dášenky. Josefa zase jako toho, kdo napsal Povídání o pejskovi a kočičce (pozor, dost se to plete, kdo napsal jakou z těch pohádek…), ale víte jistě i o tom, že Karel napsal nějaké povídky.

Jeden soubor, který se jmenuje Povídky z jedné kapsy, a pokračování-Povídky z druhé kapsy.

Tato kniha je zařazovaná do povinné četby a do knih, ze kterých vás budou zkoušet u maturity…

Tak si pojďme jednotlivé povídky trochu rozebrat, abyste případně u maturity nebyli překvapení, když se vás zeptají na nějakou podrobnost.

Kniha má 22 povídek, které se vám pokusím rozebrat a vydolovat z hlavy, co si o nich vše pamatuji. Jsou všechny totiž dost podobné, takže hlavní, co musíte vědět, je to, že jsou to detektivní příběhy a tento článek neslouží jako recenze, ale spíše jako čtenářský deník.

Takže: POZOR NA SPOILERY! Je možné, že vám prozradím podstatu celého kriminálního případu v jednotlivých povídkách.

Případ dr. Mejzlíka

Policejní úředník dr. Mejzlík jde pro radu za starým kouzelníkem, panem Dastychem, aby mu vysvětlit, jak je možné, že se souhrou náhod povedlo, aby Mejzlík chytil obávaného kasaře, Rosenbauma, který vykradl kasu v jednom Židovském dobročinném spolku. Postupně vysvětluje panu Dastychovi, jak přišel na to, že našel viníka. Šel ten den z noční služby domů, ale místo, aby se odebral starou známou cestou domů, nějakým instinktem se odebral do Dlážděné ulice, kde se známý lokál U tří panen, kde se zdržují podezřelé osoby. Pak si všiml podezřelé osoby a začal si jí prohlížet. A všiml si, že ten muž, má na botách popel. Pak mu nějakým způsobem došlo, že popel vypadl z ocelového plátu, když se vloupal do domu. Tak ho šel zkontrolovat, zavolal své kolegy a našli u něho hasáky a uloupené peníze. Doteď ale nemohl pan dr. Mejzlík přijít na to, jak na ten případ vlastně přišel. Pan Dastych mu řekl, že to byla šťastná náhoda, ale pan Mejzlík z toho byl nešťastný, celá stanice si teď myslí, že je to geniální detektiv a přijde na jakýkoliv případ…