Vítej v mém světě plném písmenek!

Jak se připravit na maturitu a přijímačky na VŠ? Hlavně se nezbláznit a koupit si ty správné knihy...

12. června 2013 v 11:24 | Yanny.)) |  ♥ Projekty
Období čtvrtého ročníku je nejobávanější z celé doby docházky na střední školu.
Já osobně z toho měla takovou hrůzu, že se mi o tom zdálo dokonce už ve třeťáku.
Čtvrtý ročník není jenom maturita, je to i rozhodnutí, jakým směrem se bude ubírat váš život.
Už na začátku čtvrtého ročníku se musíme umět správně rozhodnout, které předměty si vyberete k maturitní zkoušce, protože od toho se bude odvíjet i to, jakou přihlášku si na vysokou školu podáte.

Když se například budete chtít hlásit na fakultu sociální- měli byste si dát základy společenských věd, protože jsou souborem všeobecného přehledu. Pokud budete chtít jít na ekonomickou školu, je dobré maturovat z matematiky, pokud budete skládat nějakou zkoušku z cizího jazyka, je dobré se pro něj rozhodnout i k maturitě… Protože je přeci lepší "zabít dvě mouchy jednou ranou", že?

Vzhledem k tomu, že jsem úspěšně přežila tohle příšerné období a měla jsem z toho opravdu obrovské "bobky", chci se s vámi podělit s něčím, co mi samotné pomohlo.

Jak víte (je to také velice patrné z celého mého blogu), jsem zastáncem jen a jen věcí tištěných a skutečných.
Jakmile mám na výběr mezi elektronickou nebo tištěnou podobou, okamžitě vyhrává ta možnost, která mi umožňuje držet předmět studia nebo zábavy v rukou.
A tak jsem hledala nějaké knihy, které by mi mohly pomoci k dopracování se k mým cílům - tedy složit maturitní zkoušku a následně i přijímací zkoušky.


Když jsem se rozhodovala, jaké maturitní předměty si vyberu, bylo to snažší než se zdá - český a anglický jazyk byl jasnou volbou. Nejen, že je český jazyk povinný pro každého, ale pro mě to také byl jediný předmět, ze kterého jsem neměla strach a na takové zkoušky jsem se dokonce i těšila. Kdy jindy jsem mohla uplatnit to, co vlastně celý život ráda dělám? A to, že čtu? Přečíst 20 knih k maturitě pro mě nebylo nic obtížného, i když naprosto chápu, že to někomu problémy dělat mohlo. V takovém případě bych doporučila knihu "Odmaturuj z českého jazyka" od nakladatelství Didaktis, kde najdete vše, co potřebujete.


Co se týče anglického jazyka, mé sebevědomí už tak vysoké nebylo. Vzhledem k tomu, že úroveň naší angličtiny na střední škole nikdy nebyla nějak valná, a dokonce jsme si vždy během hodin spíše povídali, než abychom se skutečně učili (a to česky, prosím pěkně!), tak jsem měla trochu obavy.
Z toho důvody jsem požádala drahocenné knihkupectví Fragment, zda by nebyli tak hodní a neposlali mi Přípravu ke státní maturitě k recenzi. Tímto bych jim chtěla poděkovat!
Musím říct, že mi to skutečně pomohlo a mým vzorem šly i další mé spolužačky ze třídy, které si učebnici ve škole prohlédly a pak hned utíkaly do knihkupectví. Knížka totiž není drahá, ale má skutečně hodnotu zlata. Témata k maturitní zkoušce jsou zde tak jednoduše a srozumitelně zpracovány, že jsem kolikrát nemusela ani nic měnit, když jsem se k angličtině učila.
Všichni jistě dobře znáte - učíte se na angličtinu, chcete najít nějaký dobrý článek například o Williamu Shakespearovi, ale na všech webových stránkách je vše napsáno příliš složitě. Takové věty a formulace byste v životě nepoužili a akorát by vám dělalo potíže, kdybyste se to měli učit nazpaměť. Angličtina o tomhle rozhodně není, a proto byste měli najít něco, co odpovídá vašim jazykovým schopnostem. A právě takovou učebnicí je právě Příprava ke státní maturitě od nakladatelství Fragment. Mohu jenom doporučit.
Když jsem se rozhodovala dále, jaké další dva předměty si vyberu, stále jsem neměla příliš na výběr.
Vzhledem k tomu, že jsem studovala ekonomické lyceum, měla jsem ekonomickou část v mé maturitní zkoušce povinnou.
Pokud šlo o účetnictví, bála jsem se toho jako čert kříže. Vzhledem k tomu, že jsem vždycky byla spíš humanitně zaměřený člověk, nemohla jsem pochopit nikdy nic jako je matematika, fyzika, chemie a tyto předměty, kde se jen občas objevily čísla. Pak ale přišlo účetnictví a byla jsem v koncích. Upřímně jsem se opravdu velmi bála, že praktickou zkoušku z účetnictví, která se skládala z 30 stran A4 a psala se 4 hodiny, nezvládnu.
Nakonec jsem ale naštěstí odhodila stud a přiznala se své profesorce, že bych potřebovala doučování. Ta mi naštěstí pomohla, protože byla ráda, že mám zájem se sebou něco dělat. Dohodila mi svou bývalou studentku, která u ní maturovala před dvěma lety. Samozřejmě, že jsem měla strach i nadále, i když jsem chodila každý týden na doučování, ale mé sebevědomí v oblasti účetnictví den ode dne rostlo, a nakonec jsem to zvládla! Byly to sice největší nervy z celého maturitního období, ale mohu říct, že jsem bojovala statečně. :D
Ekonomie, která byla povinná jako ústní zkouška, jsem se bála hlavně v prvních ročnících na střední. Neměla jsem totiž vůbec ponětí o čem profesorka vykládá a její předmět mě vážně vůbec nebavil. Musím se přiznat, že jsem všechny testy psala vždy s tahákem a jen se děsila toho, kdy přijde maturita a já se budu muset učit všechny pojmy za čtyři roky od začátku. Nakonec ale její příprava byla jedna z nejlepších a jako jediná profesorka na škole s námi opravdu poctivě probírala každou otázku dopodrobna a psala na ně s námi testy a zkoušela. Takže jsme zas takový strach neměli. I tak jsem se ale pojistila učebnicí, která mi v některých případech, kdy jsem svým selským rozumem naprosto nechápala nějaké ekonomické definice, pomohla.
Jako obchodní akademie bychom správně měli mít ještě ústní zkoušku ze účetnictví, ale vzhledem k tomu, že náš obor byl takový - napůl gymnázium napůl obchodka, mohli jsme si jako čtvrtý předmět vybrat podle svého uvážení. Ti šťastlivci, kteří vynikají v matematice i angličtině, si vybrali obojí a měli hotovo. Lidé, kteří se hlásili například na zemědělku nebo medicínu si vybrali biologii…
A pak jsme tam byli my - takoví ti, co jim jdou spíše předměty, kde se naučí něco zajímavého, ale zároveň do sebe nemusí hustit několikery kosti v těle každého živočicha.
Odjakživa jsem měla ráda dějepis a měla v plánu si ho také vybrat, ale nakonec zvítězily základy společenských věd, protože jsem již od šesté třídy na základní škole toužila po tom, studovat Karlovu univerzitu - obor žurnalistika a pro takové přijímací zkoušky bylo "zsv" naprostou samozřejmostí.
Vzhledem k tomu ale, že jsme měli takzvané "socky", jak jsme jim rádi říkali, jen dva roky, byla jsem skutečně vděčná něčemu jako je tahle kniha, kde je opravdu všechno.
Není to jen učebnice pro střední školy, myslím, že je to soubor všeho, co by průměrně vzdělaný člověk měl vědět. Samozřejmě, že některé věci jako filozofie nejsou dnes již tak důležité, ale otázky týkající se politiky, práva, psychologie osobnosti a socializace ve společnosti, by měl znát každý.
Jakmile jsem odmaturovala a opravdu mi spadl kámen ze srdce s obrovským: "BUCH!", věděla jsem, že všechno ještě není u konce.
Přišly na řadu přijímací zkoušky.
Jenže ne jen tak ledajaké, zkoušky na Karlovu univerzitu, do toho jednoho z nejatraktivnějších oborů, co vůbec může být - ŽURNALISTIKA.
Vždy to byl můj sen, ale říkala jsem si, na takovou školu se hlásí jen ti nejlepší…
Jak ale docílit toho, abyste se dostali na školu, která je pro vás jediná myslitelná? Jak jim dokázat, že jste hodni toho studovat jejich univerzitu?
Co se týče uchazečů a přijatých, jsou to dvě neslučitelné číslice. Počet přihlášených bylo něco přes 700 a přijatých pouhých 70.
Teď si položte otázku, jakou možnost máte? 10%?
Chtěla jsem pro to udělat něco víc, a tak jsem požádala rodiče, zda by mi nemohli zaplatit přípravné kurzy. Takových je v dnešní době hodně a řekla bych, že se skutečně vyplatí.
Já se přihlásila do Tutoru a chodila tam každou druhou sobotu. Byly to hodiny příjemné, protože jsme tam dělaly to, co mě skutečně baví.
Když jsem se učila ten týden, který jsem měla vyhrazený pro přijímací zkoušky (protože jsem maturovala 29.května a přijímačky měla 6.června), velice mi pomohla kniha, kterou jsem si stejně jako Přípravy na státní maturitní zkoušku z angličtiny, nechala poslat od Fragmentu.
Jsou to testy k Všeobecného přehledu a přijímací zkoušky na vysokou školu. A najdete zde opravdu vše, co potřebujete - historii, politologii, mezinárodní organizace, literaturu, divadlo…
Musím dokonce říct, že díky této knize jsem věděla dvě odpovědi při mých přijímacích zkouškách!
I tak ale musím bohužel říct, že mi přijímačky utekly o pár bodů… Trochu to zamrzelo, ale pak jsem si řekla - "Vždyť jsem v to stejně ani nedoufala…"
Byl to opravdu zázrak, kdybych se dostala hned napoprvé.
Ale já nesmutním, stále mám připravená zadní vrátka, budu se hlásit na www.vosp.cz, což je Vyšší odborná škola publicistiky. Mohu tak žurnalistiku studovat i tak, sice za peníze, ale získám tak cenné zkušenosti a mohu se více připravit na další přijímačky v akademickém roce 2014/2015.
Všem, kteří mají maturitu a přijímačky na vysoké školy ještě před sebou, držím palce! Nebojte, není to nakonec tak hrozné, jako všichni profesoři tvrdí. Nejhorší na tom vše je, nepodcenit to a hlavně nezmatkovat. Pokud se jedná o nějakou zkoušku dospělosti, tak je to jen zkouška z vlastních nervů…
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 12. června 2013 v 21:55 | Reagovat

jsem ráda, že jsem nemusela dělat přijímačky z všeobecnýho přehledu, fakt moc :D
matika a angličtina sice byly záhul (hlavně, když matiku, která se dělala, jsme na střední neměli a s angličtinou to bylo podobný :D), ale nemusela jsem se učit na zpaměť... to mi fakt nejde (což dokazuju o zkouškovym O_O)

2 Simča Simča | Web | 7. května 2014 v 19:37 | Reagovat

Já se na maturitu učila z tohoto webu: http://insin.tk/ a to mi úplně stačilo, vše je tam velmi jednoduše vysvětlené.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama