Vítej v mém světě plném písmenek!

Kurz tvůrčího psaní – Jincy Willetová

9. června 2013 v 14:04 | Yanny.)) |  ♥ PřečtenoKurz tvůrčího psaní už jen svým názvem láká všechny knihomoly a pisálky. Opravdu se nebojím prohlásit, že každou duši, která ráda píše, název této knihy zaujme.
Z nějakého důvodu název a obálka působí dojmem, že jde o učebnici nebo příručku pro začínající spisovatele, ale naštěstí k tomu je připsán i přídomek - "detektivní román", takže máme všichni hned jasno.

Poprvé jsem na knihu narazila u KristianyAlex, která na ní také psala recenzi a mě úplně nadchla. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych na ní mohla narazit v Levných knihách jen za pár korun! Už předtím jsem totiž byla přesvědčená, že si ji musím sehnat, ať to stojí, co to stojí.

Přijde mi zvláštní, že knihu zařadily do Levných knih a o tolik ji zlevnili, protože jsem tak zvyklá spíše u knih, o které příliš není zájem a ne u tak kvalitních a originálních knížek jako je Kurz tvůrčího psaní.

Věřím, že ne všechny možná může styl, kterým je kniha napsaná, zaujmout, ale o to je ještě víc zajímavá.

Kniha se celou dobu vlastně zabývá stylem psaní účastníků kurzu, a tak mi přišlo velmi odvážné, že hlavní hrdinka, Amy, dokáže tak dobře kritizovat ukázky ostatních.

A o to víc u mě stoupla v ceně spisovatelka, která si dokázala tak pohrát se stylem, že zvládla napsat i hodně špatnou ukázku povídky, aby bylo vidět, že ne všichni umí psát. A tím dělala příběh reálnější.

Samotná Amy, hlavní hrdinka knihy, která vede kurz tvůrčího psaní, je taková velká záhada knihy. A to ještě ani nemluvím o celé detektivní záplatce.

Amy je velký samotář. Žije sama se svým psem, na svém kontě má několik vydaných knih a dvě manželství… ale stejně jako je Amy uzavřená před všemi lidmi ze svého okolí i nám se odkrývá velice postupně.

Největší přínos, který mi rozhodně tahle kniha přinesla, je to, že i přes velice zajímavou zápletku, příběh, zábavnou a příjemnou formu vyprávění, je to také hlavně kniha dost poučná pro začínající spisovatele.

Najdete zde mnoho rad pro pisálky, ale velice nenásilnou formou. Pokud budete chtít, můžete se z toho sami poučit a pokud ne, můžete to brát pouze jako součást příběhu a rady od učitelky svým žákům.Já osobně měla chuť si některé výroky založit, protože měly opravdu hloubku. A věřím tomu, že i samotná spisovatelka vycházela ze svých zkušeností, jak napsat dobrou knihu. A já ji to skutečně věřila, protože ona dobrou knihu napsat dokázala.

Samozřejmě zde bylo i pár nedostatků - a to velký počet postav a má neschopnost se orientovat ve jménech.

Kdybych opravdu byla schopná si přiřadit postavy k jménům v třetině knihy, byla bych skutečně dobrá a musela si k tomu asi napsat vlastní "tahák" na zvláštní papír.

A listovat zpátky na první stránky vždy, když někoho Jincy zmínila, tak z toho bych se vážně zbláznila.

Ano, samozřejmě, že zde muselo být mnoho postav, jelikož je to přece jenom třída se čtrnácti účastníky, ale s některými postavami jsem měla šanci se pořádně seznámit až po tom, co s nimi více souvisel děj.

To, že Amy každému ze začátku dala přezdívku, kterou po tom ani nepoužívala, mi také příliš nepomohlo…

Amy mi ale svou povahou byla sympatická. Byla divná a jiná a to byl ten plus. Bála se sama doma a měla panickou hrůzu ze tmy a velkých pavouků, tím si mě získala úplně, protože jsem ji naprosto rozuměla.

Co se týče detektivní zápletky, tak musím uznat, že byla docela zajímavá. Nebyla geniální, ale o to ani tak nešlo. Já žádné šíleně geniální rozuzlení v tomto díle ani nepotřebovala, protože mi bohatě stačilo to, že se vše týká tvůrčího psaní, knih a lidí, se kterými bych si asi rozuměla a ráda bych takové někdy poznala.

Prostředí knihy bylo také trochu tajemné a možná to někomu mohlo i nahnat husí kůži, jelikož jsme stále nevěděli, co vše se může stát…

Samotného "Snajpra", jak mu říkali v kurzu, čili člověka, který všem psychicky škodil a nakonec byl i skutečným vrahem, jsem ale i tak nedokázala tipnout správně. Měla jsem pifku na někoho úplně jiného.

A to je velice dobře, kdybychom dokázali odhadnout pachatele hned začátku, tak by nás to nudilo…

Tato kniha je rozhodně něčím, co si zaslouží vaši pozornost a nebojím se říct, že vás bude bavit.

Já jsem velice ráda, že jsem na ní narazila a mohla si jí pořídit za pouhých 50 korun, protože to jistě není takové to dílo, co bych zahodila do kouta.

Jsem přesvědčená, že si ji rozhodně za několik let přečtu znovu.

Hodnocení knihy: 4/5

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fée Fée | E-mail | Web | 9. června 2013 v 14:10 | Reagovat

V Levných knihách jsou občas vážně skvosty a ne jen knížky, co se špatně prodávají. Zrovna předvčírem jsem si tam koupila Zámke od Kafky za 69 Kč (v Luxoru ho měli za 380).
Tahle knížka mě nikdy nezaujala, ale když ji tak vychvaluješ, možná jí někdy šanci dám! :-)

2 sona sona | 21. srpna 2013 v 11:29 | Reagovat

Taky jsem na tuhle knížku úplnou náhodou narazila v Levných Knihách, když jsem se procházela po městě. Vůbec jsem nevěděla,co od ní čekat, ale úžasná titulní strana mě nakonec donutila si knížku za pár korun koupit. Sice jsem ji četla oproti jiným knihám hodně pomalu (byla to moje první "detektivka"), ale vážně se mi moc líbila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama