Vítej v mém světě plném písmenek!

Lola a kluk od vedle - Stephanie Perkinsová

14. června 2013 v 11:15 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno


Lola a kluk od vedle je oddechová holčičí knížka, kterou jsem si dovolila přečíst po opravdu hodně dlouhé době samé povinné četby. Ale není to jen tak ledajaká další "růžová knihovna", jak ráda říkám všem knihám, které jsou pro dívky od 10 do 20 let. Je to něco víc.

Stephenie Perkins, autorka knihy, vytvořila unikátní hlavní hrdinku, která mi byla opravdu sympatická.

Nebyla to další "hvězda školy" nebo naopak "šedá myška", ale originální bytost jménem Lola, která byla tak neuvěřitelně neobyčejná, až z toho šla hlava kolem.
Lola má dva tatínky - vychovává jí homosexuální pár, z čehož je jeden z nich její pravý biologický strýc, který ji společně se svým partnerem adoptoval. Její pravá matka a otec brali drogy a zřekli se jí.

Lola ale není zvláštní jen v téhle situaci s dvěma tatínky (nebudete mi to doufám mít za zlé, když řeknu, že mě to v knize trochu zaskočilo, ale rozhodně ne pobouřilo), Lola vyniká ještě v jednom - naprosto bláznivě se obléká.

Má ráda co nejvíce nápadnou a odvážnou módu, takže jí vůbec nevadí, když si vezme růžovou paruku na rande nebo robustní šaty Marie Antoinetty na školní ples. A to bylo právě to, co se mi na ní vážně hodně líbilo!


Nebyla tuctová, snažila se vynikat. Neseděla doma v koutě a nepočítala z nudy utíkající vteřiny na hodinách, ale snažila se sebou něco dělat. Snažila se tvořit a pracovat na sobě. To bylo tak sympatické, že mi i představa jejích šílených módních výstřelků nedělala problémy.

Kniha se snaží být také trochu záhadná, vzpomínky na určité lidi odkrývá postupně, takže vy přirozeně čtete a čtete, abyste přišli na důvod toho, proč je Lola tak nesvá z toho, že se mají zpátky přistěhovat dvojčata - holka a kluk, které kdysi znala…


Upřímně jsem si myslela, že půjde o větší drama a zápletku, ale nakonec mi všechno přišlo takové - správné. Ano, samozřejmě, že z toho sedmnáctiletá slečna dělá drama, protože když se jí to stalo, bylo jí patnáct a v té době jí přišlo všechno tak stokrát horší.

Lola má přítele, o několik let staršího rockového zpěváka, kterého jí rodiče neschvalují. Ale pak se objeví ten záhadný, dobře se oblékající Cricket, na kterého má krásné ale i bolestivé vzpomínky a ona najednou stojí před rozhodnutím, kterému z nich má dát přednost…

Ačkoliv to může znít jako stará otřepaná básnička - jedna holka a dva kluci, mě to přišlo trochu nové. Protože jsem v podstatě žádnou takovou holčičí knihu ještě nečetla.

Aby se dívka musela rozhodovat, zda její současný princ je opravdu tím, kterého hledá… Protože, ruku na srdce, tohle se stává dnes a denně…

Líbilo se mi, s jakou samozřejmostí Stephenie psala z pohledu sedmnáctileté, až jsem měla opravdu ten pocit, že to sedmnáctiletá psala. Bylo to zkrátka reálné.

Ačkoliv to není román, se kterým byste se mohli chlubit někde ve společnosti, že jste ho prolouskali a změnil vám život, na prázdniny se krásně hodí a vy si u něj skvěle odpočinete, a dokonce se i pobavíte. Protože Lola má vážně skvělý smysl pro humor.

Tímto bych chtěla poděkovat redakci nakladatelství CooBoo, že mi knihu poskytli. Moc děkuji! :)

Hodnocení: 3/5

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 14. června 2013 v 12:59 | Reagovat

Vypadá to jako sympatické letní čtení :) Připomnělo mi to, že na mě z knihovny už nějaký ten čas vyčítavě kouká Anna :D

To, že Lola vybočuje z řady obvyklých dívčích hrdinek je fajn, protože mě onen klasický scénář "šedá myška + princ na bílém koni" trochu irituje :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama