Vítej v mém světě plném písmenek!

Recenze: Velký Gatsby, velkolepá podívaná plná skvělé hudby

13. června 2013 v 13:15 | Yanny |  ♥ Recenze na filmy
Před tím, než se pustím do recenze na film Velký Gatsby, který teď zase hýbe s filmovým celým světem, chtěla bych říct několik slov k tomu, jaké mám plány s rubrikou Recenze k filmům. Vždy jsem tuto rubriku trochu zanedbávala. Protože upřímně - kdo stíhá psát recenze na všechny skvělé filmy, které kdy viděl? Je jich tolik… U knih je to snazší, s těmi strávíte víc času než jen dvě hodiny, více nad nimi přemýšlíte a už během čtení dumáte nad tím, co do recenze napíšete. Stejně mě to ale mrzí, že i tu druhou kulturní část mého já, tak zanedbávám. Moc lidí to neví, ale jsem velkým milovníkem i filmů a neskutečně ráda chodím do kina. Nejraději bych viděla všechny filmy na světě, přečetla všechny knihy… A když je nějaká kniha zfilmovaná, ještě lepší! Čím se ale tahle změna v mém "tvůrčím plánu" objevila? Možná je to tím, že mám konečně trochu více času- ano, skutečně se mi podařilo úspěšně odmaturovat (a musím si to v duchu říkat denně, protože to pořád nějak nechápu), ale hlavní důvod je ten, že jsem začala pracovat v kině. A mám tak všechny promítané filmy zadarmo. Není to snad dostatečný důvod se konečně pořádně pustit do recenzí na filmy? Upřímně, kolikrát stojíte před tabulí nabídky filmů v nějakém multiplexu a nevíte si rady? Snad vám mé názory pomohou.


Velký Gatsby
Hrají: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Isla Fisher
Žánr: Drama, Romantický
Recenze:
Byl to nejočekávanější film letošního jara. A také nakonec i nejúspěšnější.
Velkého Gatsbyho jsem vždy znala jen jako knihu, o které jsem si vždycky říkala: "Jednoho krásného dne si ji přečtu." Stejně jako u spousty dalších děl.
Někdo znal starší filmové zpracování s Robertem Redfordem. Já upřímně ne, ale třeba mí rodiče přirozeně ano.
Když jsem se poprvé dozvěděla, že by Velkého Gatsbyho měl hrál Leonardo DiCaprio, přišlo mi to tak přirozené, že jsem si to automaticky spojila s dalším Oscarovým snímkem, aniž bych vůbec věděla, jaké to bude.
Pokud mě už nějakou chvilku znáte, víte, že jsem na takové filmy a knihy trochu "ujetá".
Tragická láska, móda období mezi světovými válkami, světová klasika…


První, co vás uhrane, jakmile film začne, je jeho vizuální podoba.
Režisér tohoto snímku režíroval i Moulin Rouge a novodobého Romea a Julii, takže pokud jste viděli oba dva tyto filmy, dojde vám, s jakou velkolepostí je tento film natočen.
Baz Luhrmann se nebál jakéhokoliv kýče a udělal z toho opravdovou barevnou a bláznivou podívanou.
Někomu to vadit může, mě to skoro omámilo… Sice jsem se smála tomu, jak je to všechno tak přepychové, ale rozhodně mi to nevadilo.
Na obrazu bylo také velmi dobře vidět, že byl stvořen pro 3D projekci.
Příběh začíná tím, že Nick Carraway vzpomíná na svého dávného přítele Gatsbyho. Vypovídává se ze svých zkušeností u psychologa a ten mu poradí, že pokud to neumí přesně vyjádřit slovy, ať to zapíše.
To bývalého spisovatele nadchne a začne sepisovat román, tak jak ho známe s názvem Velký Gatsby. (Což zase nadchlo mě, víte co, spisovatel… to mě vždycky dostane)
Gatsby je velký podivín a vy vlastně celou dobu nevíte, zda je dobrý či špatný. Je to obrovský boháč a skoro první půl hodinu filmu se vůbec neukazuje. To vás ještě více napíná, protože už konečně chcete vidět Leonarda DiCapria! Přirozeně :D
Gatsby má obrovský dům, ve kterém pořádá velkolepé večírky. A tam přichází prostor pro skvělé písně, které najdete na soundtracku tohoto filmu. Jsou sice novodobé (a to je právě ten odkaz výše zmíněného režiséra, že klasické příběhy trochu obnovuje), ale to vůbec nevadí. Jsou totiž spojením dnešního diskotékového a retro stylu, takže vám tam sedí i písně od Will.I.em.a nebo Fergie.
Za vším hledejte ženu - Gatsby pořádá všechny večírky, kam se lidi zvou sami proto, aby tam přilákal Daisy, jeho dávnou lásku, která bydlí naproti jeho domu.
Jenže Daisy je vdaná… ale její manžel jí podvádí… Celé se to zamotá a pak přijde drama, vražda, náhoda… a tak dále.

Musím říct, že jsem z toho byla opravdu nadšená! Do teď poslouchám všechny ty písně a musím se přiznat, že se mi k tomu perfektně sedí i titulní píseň od Lany del Rey, ačkoliv jí nemám moc ráda.
Vždycky, když uklízím sál, ve kterém zrovna promítali Gatsbyho, zpívám si a mám husí kůži už jen z těch titulků.
Musím si sehnat tu knihu! Už jí mám slíbenou od kamarádky, takže zase já vám mohu slíbit, že na ní najdete také recenzi!

Mimochodem, pokud nevíte na co do kina, tohle je určitě ta správná volba!

Hodnocení: 85%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 13. června 2013 v 19:23 | Reagovat

Taky se chystám do kina. Všichni o tom mluví a já to ještě neviděla !!! Posnažím se to o víkendu změnit !!!!

2 Vendy Vendy | Web | 14. června 2013 v 10:37 | Reagovat

Moje kolegyně na tom byla dvakrát po sobě, jednou na 3D, podruhé normálně, ale říkala, že klasické kino bohatě stačilo, z filmu byla nadšená (proto tam byla dvakrát), a moc mi ho taky doporučovala.
Moulin Rouge miluju, je to tak kýčovité, až je to nádherné, úžasné písničky, nadsázka, skvělá hudba.
Pracuješ v kině? Gratuluju! To je obrovská výhoda, při dnešních cenách vstupenek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama