Vítej v mém světě plném písmenek!

Nadějné vyhlídky – Charles Dickens

28. července 2013 v 17:32 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Světová klasika, od které by se lidé neměli nechat odradit jen proto, že ji mají spojenou s povinnou četbou a nudnými hodinami literatury. Tento román je natolik propracovaný, až člověk žasne nad tím, jak je možné, že se o něm hojně nediskutuje ještě dnes, po více než sto letech jeho prvního vydání.

Jsem milovníkem světové klasiky, takže když mám na výběr mezi dívčím románkem z dnešní doby, anebo tlustou bichlí, která slibuje kvalitu zaručenou časem, bez rozmýšlení sahám po starém románu.

Charlese Dickense všichni známe hlavně jako autora nesmrtelného Olivera Twista, ale možná to je ta největší chyba - mrzí mě, že za nejvýznamnější dílo se u něj pokládá právě příběh o sirotkovi, který musí krást v hlavním městě Anglie, v Londýně, protože si myslím, že například Nadějné vyhlídky mají mnohem větší potenciál být tím jeho románem číslo jedna.

Je to román o lásce, splněných přání, velkých životních útrap a nástrah. Hlavně je to ale příběh o chlapci, který se z nejchudšího a nejméně zajímavého malého sirotka vyvine v dokonalého a ve společnosti uznávaného gentlemana.

O tomto Dickensově románu jsem samozřejmě slyšela již v takovém druhém ročníku na střední škole, ale byl jen jeden z dalších z té záplavy všech románů, o kterých jsme se učili.

Pak ale přišly Vánoce 2012 a metro se zaplnilo plakáty s filmovou předlohou s Helenou Bonham Carter, která je proslulá tím, že hraje jen v samých skvělých filmech. Plakát sliboval romanci v mých zbožňovaných dobových šatech, a tak jsem si knihu automaticky založila v hlavě do položky seznamu k přečtení.

Když jsem knihu konečně sehnala a pustila se do ní, byla jsem naprosto unešená.

Začátek, kdy Pip poznává prapodivného trestance na hřbitově a musí mu přinést jídlo i za předpokladu, že ho za to zmlátí jeho drsná sestra, která ho po smrti rodičů vychovává, byl sice poněkud zdlouhavý, ale jakmile jste přešli takový ten spíš temný a divný začátek, jaký je pro knižní klasiky typický, tak jste zjistili, že je to neuvěřitelně propracovaný a kvalitní román, který vás nutí ho jednoduše dočíst.

Sice byl konec také trochu zbytečně natahovaný, ale je pravda, že jsem si tuhle knihu opravdu užila.Pip totiž získá neuvěřitelné dědictví od anonymního sponzora a začne žít nový život v Londýně, kde začne uplatňovat své "Nadějné vyhlídky".

Do toho je zamilovaný do své dětské lásky Estelly, kterou sice kvůli její nafoukanosti od začátku nesnášíte, ale stejně jí fandíte, aby s Pipem nakonec skončila.

Je to neuvěřitelné realistické dílo, které vás hlavně díky bláznivé paní Havishamové, kterou chodí Pip navštěvovat a kde se také seznámí s Estellou, totálně dostane.

Paní Havishamová je totiž trochu (no řekněme, že i více než trochu) blázen a její temný dům je skoro až hororový, ale o to víc vás to přiměje, abyste přišli všem záhadám na kloub.

Hodně dlouho jsem nečetla knihu, která by do sebe takhle výborně zapadala. Každá postava má zde své opodstatnění a všechny události se staly kvůli něčemu.

Žádná záhada nezůstane nevysvětlená a člověka po dočtení až skoro mrzí, že knihu dočte a Pipova dobrodružství končí.

Když jsem si po dočtení stáhla film, byla jsem z toho celkem nervózní, ale myslím, že nemohli vybrat nikoho lepšího do role bláznivé paní Havishamové, než totálně šáhlou Helenou Bonham Carter. Až jsem se jí vážně bála. :D

Řeknu vám jen jednu závěrečnou radu - nebojte se knižních klasik, kolikrát jsou mnohem lepší než aktuální knihy. Až budete mít možnost si knihu přečíst, nebo se alespoň podívat na film, rozhodně tím neopovrhujte. Přišli byste tak o úžasnou část knižní vzdělanosti. Vážně to za to prolouskání všech těch pět seti dvanácti stran stojí!

Hodnocení: 4/5

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 eM. eM. | Web | 28. července 2013 v 18:53 | Reagovat

Já jsem od Dickense četla právě Olivera Twista a sice to byla hezká kniha, ale vracet se k ní asi nebudu. Z Nadějných vyhlídek se mi vždycky nejvíc líbil název (:D)...z nich jsem přečetla asi jednu kapitolu a pak jsem je odložila. Pravda ale je, že v té době mi bylo asi 13, a to jsem takovéhle knihy ještě moc nečetla. Možná bych to měla napravit teď.. :)

2 Wendulka Wendulka | Web | 29. července 2013 v 16:11 | Reagovat

Moc hezké. Já mám Dickense hodně ráda a Nadějné vyhlídky si plánuji přečíst už dlouho.

3 LeVia LeVia | Web | 1. srpna 2013 v 10:51 | Reagovat

máš krásny, inšpiratívny blog :)

4 Anie Anie | Web | 2. srpna 2013 v 20:14 | Reagovat

Já jsem četla Olivera Twista a Vánoční koledu. Obě knihy se mi moc líbily. O této jsem nikdy ve spojení s Dickensem neslyšela, ale určitě si ji ráda přečtu :) Díky za tip

5 Dragita Dragita | Web | 8. srpna 2013 v 18:23 | Reagovat

díky za připomenutí, mrknu se po knížce v knihovně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama