Vítej v mém světě plném písmenek!

Pokání – Ian McEwan

1. listopadu 2013 v 17:16 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Když se řekne Pokání, spousta lidí si vybaví Keiru Knightley a Jamese McAvoye ve filmu, který se odehrává za druhé světové války. Málo lidí ale ví, že je to moc krásná knížka, která jakoby zamrzla v době Jane Austenové.

Musím říct, že začátek knihy je trochu matoucí, protože čtenář si nedokáže zařadit děj do žádné doby. Až zmíněný pan Hitler nás uvede do obrazu.

Vážně jsem si ze začátku myslela, že jsem se ocitla v době Austenové nebo Větrné hůrky, protože se tak možná Ian nechal trochu unést a rodina, ve které se odehrává celý děj, je trochu zastaralá.

Ale to mi vůbec nevadilo, protože jsem se cítila jako doma, v tom svém oblíbeném literárním světě.

Film jsem před přečtením knihy neviděla, což mi možná mohlo pomoci, protože jsem si tak nechala svůj neutrální pohled na příběh.

Celá kniha se točí hlavně okolo jedné velmi rozvinuté fantazie malé Briony, která si myslí, že rozumí všemu, ačkoliv si některé věci vykládá opravdu špatně.

Briony mi byla sympatická, ale zároveň neskutečně protivná. Její umanutost v některých věcech byla pozitivem, ale zároveň důvodem, proč bychom měli chuť s ní pořádně zatřást a zakřičet na ní, aby se probudila.

Láska mezi Cecilií a Robbiem je věrohodná, protože se vyvine z dlouhé rodinné známosti.

Když Briony vidí důkaz lásky mezi Cecílií a Robbiem, vysvětlí si to naprosto chybně a Robbieho obviní ze znásilnění…

Poté přichází důsledky, které se v této době samozřejmě očekávají, Robbie musí odejít do války…

Musím se přiznat, že tato část se mi četla trochu hůře, protože se trochu táhla a každý jsme vlastně věděli, že všechny tyto válečné historky jsou v podstatě stejné…

Závěr mě opravdu překvapil, ačkoliv jsem prostě stejně vždycky ten typ člověka, co si konec upraví podle svého, aby se mu lépe spalo…Jamese McAvoye jednoduše zbožňuju, takže jsem si film opravdu užila.

Dlouho jsem nečetla knihu, která by byla zároveň strašně obyčejná a jasná, a přitom úplně překvapivá. Dojde vám, že vás má vlastně pan spisovatel celou dobu v hrsti a s vašimi představami si krásně hraje.

Pokání je dílo, které má svou hodnotu a má smysl ho číst. Ačkoliv vás vlastně trochu naštve, dojde vám, že jste rádi, že jste s ním "ztratili" čas.

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Odeon za poskytnutí recenzního výtisku. Děkuji!

Hodnocení: 4/5

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Edona Edona | Web | 1. listopadu 2013 v 19:53 | Reagovat

Ten film mě naprosto uchvátil, dobře možná že ne přímo uchvátil, ale zaujal. :-) O knize jsem neměla ani páru a teď lituji, že jsem si objednala pár knížek a nepřihodila tam tuto. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama