Vítej v mém světě plném písmenek!

Moře klidu - Katja Millay

13. prosince 2013 v 2:01 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Po dlouhé době jsem si přečetla knihu, které bez váhání dávám pět hvězdiček, naprosto mi sedla a je mi smutno, když si uvědomím, že už mě nečeká víc osudů těchto skvělých hrdinů.

Jsem moc ráda, že jsem dala na doporučení všech mých blogových přátel a do téhle knihy se pustila. Je to opravdu poklad, co si zaslouží posílat dál a já budu všechny stále upozorňovat na to, jak skvělý příběh to je a že by si ho měla přečíst většina dívek našeho věku.

Není to jen příběh o lásce, ale také příběh o životě a o tom, co se může stát a na co bychom si opravdu měli dávat obrovský pozor.

Knížka je plná poučení, ale ne účelově. Je jednoduše napsána realisticky a na nic si nehraje.

Hlavním kladem celého příběhu je to, že nám nedává hned vše, co chceme, ale nechává nás v napětí. Proto stále čteme a čteme, abychom se dozvěděli všechno, co nevíme o hlavních hrdinech a čím jsou pro nás naprosto záhadní.

Šok, který vás zasáhne okamžitě, jakmile se do příběhu dostanete, je skutečnost, že hlavní hrdinka nemluví.Chápu, proč o téhle skutečnosti neřekli v anotaci, protože tak první čtyři kapitoly vás to vlastně nenapadne a vám potom přeběhne mráz po zádech, když si uvědomíte, že vlastně hrdinka ještě ani jednou neřekla žádnou přímou řeč. Ale já nevidím důvod, proč to neprozradit v recenzi, protože by vás to možná mohlo více nalákat, abyste si knihu přečetli.

Soudím tak podle toho, že jakmile jsem svým kamarádkám řekla, že čtu naprosto skvělou knihu, kde hlavní hrdinka nemluví kvůli tomu, že si prošla nějakým traumatem a s každou kapitolou jste blíže k odhalení toho - proč, všechny mé kamarádky vždy řekly, že je to zajímavé a určitě se po knize podívají.

Nastya nastupuje na novou střední školu a očividně utíká před svou minulostí. Josh zase před svou minulostí utéct nemůže, ale straní se společnosti lidí, kteří o jeho minulosti něco ví.

A vy stále a stále žijete v napětí, abyste přišli na to, co se těm dvěma stalo, že jsou tak citově zničení a vykořenění.

Kniha působí uvěřitelně hlavně proto, že si nebere servítky. Z hlavního hrdiny nedělá dokonalého kluka, který ještě ve svých osmnácti letech čeká na tu pravou, se kterou prožije své poprvé. Naprosto normálně se vyjadřují o sexu, stejně jako se o něm baví všichni mladí v tomto věku. Musím říct, že jsem ráda, že jsem se v téhle knize dočkala i takových výrazů jako "péro", a to prostě jenom z toho důvodu, že vím, že se tak kluci opravdu vyjadřují a nemají v hlavě takové romantické myšlenky, jaké mají jiní hlavní hrdinové v knihách a nám tak bortí představy o skutečných klucích.

Je to ta kniha, která vám přijde jako nejlepší činnost, kterou můžete dělat. Jsou příběhy, do kterých se musíte nutit, abyste je přečetly. Tohle je ale něco, u čeho se nutíte, abyste u něj nestrávili celý den.

Už se mi jednou stalo, že jsme se díky knize zamyslela nad tím, co všechno je ve světě možné - když jsem četla Pevné pouto. Žádná kriminálka mě nikdy tolik nevyděsí jako kniha, se kterou žijete mnohem déle, než 45 minut u televize… Musím říct, že díky téhle knize mnohem víc přemýšlím nad tím, že si koupím pepřový sprej. :D A stejně tak se myslím zamyslí každá dívka, která si tu knihu přečte…

Vážně jsem dlouho neměla knihu, která by ta skvěle sedla na můj čtenářský vkus - je tam láska, psychologie postav, drama, tajemství, detektivní příběh (byla jsem opravdu hodně překvapená, když jsem knihu našla v Luxoru až v oddělení thrillerů), ponaučení, humor, sex a cit, který vám vžene slzy do očí.

Opravdu skvělá, skvělá kniha! Pokud ještě teď váháte, tak přestaňte a pořiďte si ji k Vánocům!

Hodnocení: 5/5

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 myanmar myanmar | Web | 13. prosince 2013 v 9:33 | Reagovat

Knihu jsem četla kdysi dávno v angličtině a moc se mi líbila. Zejména kvůli té realističnosti, kterou v recenzi zmiňuješ - hlavní hrdinové nejsou banda zidealizovaných mladistvých, ale naprosto normální lidé. Takoví, se kterými se člověk může potkat každý den a se kterými se běžný čtenář nemá potíže ztotožnit.

Docela uvažuji, že bych někdy mrkla po českém překladu a zvážila, zda stojí za koupi, ale fakt je, že můj vánoční seznam je už teď nerealisticky dlouhý a tak to nejspíš nechám na jindy :)

A k tomu pepřovému spreji - věř nebo ne, ale i pepřák je na mém vánočním seznamu :) Nedonutila mě k tomu sice tahle kniha, ale fakt, že z vysokoškolských akcí se dost často vracím rozjezdem a při cestování nočním Brnem si přeci jen budu "ozbrojená pepřákem" připadat tak nějak bezpečněji.

Pěkná recenze, snad na knihu naláká co nejvíce lidí. Čtení stojí za to :)

2 NikaRoovy NikaRoovy | E-mail | Web | 13. prosince 2013 v 14:54 | Reagovat

Souhlasím, do té knížky jsem se zamilovala. :3

3 Madeleine Madeleine | Web | 13. prosince 2013 v 15:58 | Reagovat

Já si myslela, že se ti ta kniha bude líbit :) Vyjádřila jsi to přesně, je to realistické, hlavní hrdina není dokonalý, je tam mnoho různých věcí a ve finále to vytvoří knihu, kterou nejde nejen odložit z ruky, ale i něco v člověku zanechá. Taky ji všem doporučuji, protože si mě úplně podmanila a věřím, že si podmaní i další :)

4 annox annox | Web | 23. prosince 2013 v 21:26 | Reagovat

Pěkná recenze a právě jsem se podíval že zrovna čteš V šedých tónech. Je to skvělá kniha a už se moc těšímna Tvou reenzi!

5 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 1. ledna 2014 v 9:26 | Reagovat

Moc hezky's to napsala a popravdě, po tvé recenzi tu knihu chci ještě víc :3

6 Kristýna Kristýna | Web | 28. dubna 2014 v 19:05 | Reagovat

Knížku jsem četla v březnu, takže nedávno. Musím říct, že jsi to v recenzi naprosto přesně vystihla. Občas jsem zkrátka zatajila dech a pár sekund nedýchala. O koupi pepřového spreje jsem vážně po přečtení přemýšlela. A taky se mi hodně líbila věta, že si lidé často myslí, že v noci hrozí větší nebezpečí, než ve dne, ale ona to není pravda - nebezpečí číhá všude a nepočká si na tmu…
Zkrátka to je kniha, která mě velmi zasáhla a rozhodně patří mezi nejlepší, které jsem za poslední rok, dva, přečetla. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama