Vítej v mém světě plném písmenek!

Prázdné místo - J. K. Rowlingová

27. prosince 2013 v 23:06 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Rowlingová napsala něco, co snad nemůže být odlišnější od sedmidílné série, kterou od ní známe.
Přesto ale budete těžko hledat jinou pětsetistránkovou knihu, která se tak výborně čte.

Možná jste již o této knize slyšeli jako o něčem, v čem se budete velice těžko orientovat kvůli velkému počtu postav, které se v knize objevují. Já jsem slyšela to samé, a tak jsem se proti zmatkům pojistila a ještě před tím, než jsem se pustila do čtení, jsem si vygooglila seznam postav, přepsala si ho na papír, vložila do knížky a mohla se tak těšit na všechny ty lidi, kteří na mě v příběhu čekají.

Díky tomu jsem se v postavách vůbec neztrácela a měla nad tím naprostou moc.

Mohla jsem si tak jenom příběh užívat a číst a číst.

A musím říct, že jsem byla opravdu neskutečně překvapená, jak rychle jsem knihu dokázala přečíst.

Prázdné místo je tak neuvěřitelně dobře napsané - no i když kdo by se tomu divil, když ho napsala Rowlingová - že si sednete, přečtete 200 stran a ani si neuvědomíte, že už jsou čtyři hodiny ráno a vy byste možná mohli jít spát.Rowlingová se tentokrát nesnažila příběhu dát nějakou geniální zápletku, nebo propracovat knihu tak, že vše dokonale zapadá. Ale Prázdné místo je založené na popisech postav, které jsou opravdu popsané dokonale. Až máte pocit, že je všechny znáte.

Příběh trochu připomíná seriál Zoufalé manželky. Je to také o manželstvích na předměstí jednoho menšího městečka a stejně jako tady i ve zmíněném seriálu, někdo ze začátku zemře a celý příběh se točí kolem toho.

Barry Fairbrother je člen místní obecní rady, která projednává řízení malého městečka Pagford. Jenže Barry zničehonic zemře, a tak po něm zůstalo prázdné místo. Celý příběh se potom točí okolo toho, kdo zaujme jeho místo v radě. Rozpoutá se tak válka, ve které má každý nějakou svou roli.

Postavy jsou naprosto reálné, protože každá má nějaké své postižení a přitom je něčím sympatická.

Občas mi dokonce některé postavy připomínaly rodinu a sousedství od pana a paní Dursleyových, které tak dobře známe. Howard Mollison byl tak podobný Vernonovi a Shirley Petunii, že by to klidně mohli být oni.

Prostředí mi hrozně vyhovovalo a opravdu jsem si to užívala. Miluju tyhle velké rodiny, jakkoliv jsou nedokonalé, miluju ty jejich velké domy a velké i nepodstatné problémy, které řeší.

To, co by vás možná mohlo šokovat, jsou výrazy jako "šukat"nebo "čurák", které jsou v knize skoro všude. Celkově je to opravdu bez příkras, což je velmi dobře.

Knihu jsem si odvezla k babičce na vánoční prázdniny, protože jsem se s touhle bichlí nechtěla tahat po kabelkách na cestách, ale jenom se s ní válet v posteli. Bylo ovšem překvapením, že jsem knihu přečetla již za čtyři dny a opravdu mě mrzelo, když jsem s příběhem skončila.

Rowlingová je opravdu mistr vypravěč a já se nemůžu dočkat, až si přečtu její další knihu "Volání kukačky", která bude v Čechách již brzy v češtině.

Hodnocení: 5/5

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 myanmar myanmar | Web | 29. prosince 2013 v 11:01 | Reagovat

Už víc jak rok mám tuhle knihu doma, a pořád jsem se k ní nedokopala. Já mám takovej strach, že mim to nesedne, že si to snad ani nikdy nepřečtu :D Mám obavu, že se zmíněným Voláním kukačky to bude úplně to samé. Ach jo :D

Ale recenze je moc pěkná, docela mě k přečtení knihy popostrčila :) Škoda, že jsem zrovna uprostřed zkouškového a nestíhám :)

2 sayury sayury | Web | 30. prosince 2013 v 16:44 | Reagovat

Jééé to jsem ráda, že se ti Prázdné místo líbilo :)) Na tebe já dám! Pořád si chci knihu přečíst, ale zatím se mi tu hromadí povinná četba a další knihy, které jsem si půjčila v knihovně, abych zahnala depresi :D

3 Fleur 花 Fleur 花 | Web | 30. prosince 2013 v 18:54 | Reagovat

Ah tak ted uvazuju, ze si to poridim taky :)

4 Ettelëa Ettelëa | E-mail | Web | 2. ledna 2014 v 11:56 | Reagovat

Konečně čtu nějaký opravdu pozitivní názor na tuhle knížku. Čeká mě doma na poličce a po tvojí recenzi se na ni konečně fakt těším! Moc pěkná recenze a ten nápad se seznamem postav se mi moc líbí, asi ho taky vyzkouším :)

5 lovers-of-books-writing lovers-of-books-writing | Web | 6. ledna 2014 v 19:16 | Reagovat

Ahoj.
Tvoje recenze mě popostrčila k tomu, abych si tuto knížku konečně přečetla, jelikož se k ní pořád nějak nemůžu dostat. Tak snad už to vyjde. :)

Jinak mám dotaz (otázku) - S kamarádkou jsme založily blog, na kterém se budou objevovat také recenze na knížky, či filmy, ale také různé slohové práce, jak už na naše téma nebo i na téma týdne. Pokud by si měla zájem o spřátelení, byly bychom rády.
Díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama