Vítej v mém světě plném písmenek!

Poslední dopis od tvé lásky - Jojo Moyesová

30. března 2014 v 3:00 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Musím se přiznat naprosto bez mučení, že Jojo Moyesová si mě naprosto získala a knihou "Poslední dopis od tvé lásky" to jenom potvrdila. "Než jsem tě poznala" byla kniha, která mě dostala do kolen. Okamžitě jsem si sehnala i druhou knihu, která u nás od této spisovatelky vyšla a Jojo mě ani trochu nezklamala.

Příběh je podle mého názoru promyšlený do posledního detailu. Čtenáři se mohou jen nechat unášet na proudu skvělého vyprávění a vážně výborného spisovatelského talentu.

Setkáváme se zde se dvěma hrdinkami - s Ellie, úspěšnou novinářkou žijící v současnosti a s Jennifer, jejíž příběh začíná v roce 1960, která patří do tradiční vyšší společnosti té doby. Samé dobré večeře, večírky, kostýmky, šaty, nadělané vlasy a skoro žádná možnost se vyjádřit. Hlavně naprostá oddanost bohatému manželovi a rodinnému životu.

Obě hrdinky mají něco společného - Ellie má poměr se ženatým mužem a Jennifer zase podvádí svého zámožného muže.
Nadchlo mě, jak Jojo propojila dvě má oblíbená témata - minulost, vložený příběhu do historického kontextu a zároveň současnost a novinářské prostředí.

Neskutečně mě to bavilo. Nemohla jsem si pomoct a prostě jsem pořád otáčela stránky, hltala každé slovo a totálně to žrala.


Tou hlavní hrdinkou knihy je tady Jennifer, ta z minulosti. Nejdříve se probouzí v nemocnici po vážné nehodě, která zapříčinila to, že si skoro nic nepamatuje. Jenže vy víte, že měla za sebou mnohem divočejší minulost, než jen manželství se svým mrzoutským manželem... A tak se spousta věcí začne postupně skládat jako skládačka, a vy společně s hrdinkou odkrýváte minulost, protože jak hrdinka vzpomíná, vám je příběh vyprávěn.

Myslím, že je naprosto nemožné, abyste to s hrdiny nezačali prožívat taky. Abyste jim nedrželi palce a vždycky měli sto chutí udeřit pěstí do stolu, když se zase něco podělalo.

Když jsem knížku četla, doslova jsem se zavřela sama v pokoji a nechtěla dělat nic jiného, než prožívat příběh Jennifer a Anthonyho.

Jojo umí psát tak neuvěřitelně citlivě a opravdově, že zkrátka do zamilovanosti spadnete spolu s hrdinkami a pak pláčete přesně v tu stejnou chvíli, co ony.

Příběh mi trochu připomínal Černobílý svět, protože se i zde řešila emancipace žen a touha po tom mít svobodný názor. Na druhou stranu mi to také trochu připadalo jako film Dopisy pro Julii, protože i zde se řešil starý, zapomenutý dopis o nešťastné lásce, kde se hrdinové setkávají až v důchodovém věku a vám to přímo drásá srdce, protože si uvědomujete, co by se dělo, kdyby nepromarnili těch několik let...

Když jsem knížku dočítala, tak jsem seděla a prostě ze mě tekly potoky, rybníky a moře slz. Bylo mi zas úplně fyzicky špatně, jak jsem vzlykala a prožívala ten nádherný příběh...

Rozhodně jsem ale nelitovala toho, že mě to na chvilku vykolejilo ze života, protože jsem zase byla svědkem naprosto bravurního literárního díla.

Kdo se ještě nezačetl do ničeho, co napsala Jojo Moyesová, tak by to měl velmi rychle napravit. Slibuju vám totiž, že si tuhle spisovatelku zamilujete stejně jako já. Už teď se těším, až si přečtu další knihy, které doufám u nás vyjdou! Jojo je prostě moje bohyně.

Hodnocení: 5/5

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kariol Kariol | E-mail | Web | 30. března 2014 v 7:52 | Reagovat

Tak tohle mě zaujalo. Doufám, že to seženu!!! :)

2 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 30. března 2014 v 17:52 | Reagovat

od Jojo jsem ještě nic nečetla, ale určitě se chystám, už jen ty obaly mě absolutně dostávají

3 Owlie Owlie | Web | 30. března 2014 v 22:11 | Reagovat

Od téhle spisovatelky jsem zatím nic nečetla, ale na její knihy čtu neustále recenze. Moc se mi líbí její obálky, a snad se k ní časem dostanu :)

4 Mei-riefel Mei-riefel | 22. dubna 2014 v 14:54 | Reagovat

Od Jojo jsem minulý měsíc přečetla Něž jsem tě poznala a tahle kniha mě taky moc zaujala, takže se k ní snad taky co nejdřív dostanu.

5 lenka h. lenka h. | E-mail | 17. ledna 2016 v 11:44 | Reagovat

Teď právě dočítám knihu,, Dívka již jsi tu zanechal a můžu potvrdit,že je zatím nejlepší co jsem četla od Jojo Moyesové.Doufám,že vyjde další :-) v češtině,zatím mám všechny.Jestli můžu doporučit čteníčko,tak si holky přečtěte-Zbožňuju Paříž
Lindsey Kelková,Zbožňuju Londýn,Zbožňuju New York,Zbožňuji Vánoce,knihy navazují na sebe ale ted nevím pořadí :-) příběh mladé novinářky a blogařky,je to pecka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama