Vítej v mém světě plném písmenek!

Jestli zůstanu – Gayle Formanová

21. dubna 2014 v 16:58 | Yanny.)) |  ♥ Přečteno

Občas čtete knihu, máte na ní vysoké nároky, ale pak jste zklamaní a nechápete, co se na ní lidem líbilo. Občas se ale pustíte do knihy, z které bylo hodně lidí zklamaných, a vy si zase pokládáte otázku: "Co je jim na tom vlastně mohlo nelíbit?"

Jsem čtenář - masochista. Myslím, že už to o mě hodně čtenářů mého blogu ví, protože jsem přesně ten typ člověka, který si libuje ve smutných příbězích od spisovatelů jako je Nicholas Sparks, John Green nebo Jojo Moyesová. Zbožňuji, když ve mně nějaká kniha vyvolá emoce - když pláču dojetím nebo zoufalstvím nad tím, co se hrdinům v knize děje.
Mám totiž vždy pocit, jako kdybych četla skutečný příběh, který někdo prožil. Protože o čem jiném by opravdu člověk chtěl psát, než o tom, co se mu stalo tragického? Chtěl by se z toho vypsat, a tak na mě tyto příběhy zkrátka působí nejvíce reálně.

Kniha "Jestli zůstanu" sice má také trochu nadpřirozenou část, ale v tomto případě tomu dokážete věřit.
Když se začtete, okamžitě vás spisovatelka seznamuje s krutou realitou celého příběhu - Mia jede autem se svými rodiči a mladším bráškou na návštěvu k příbuzným a bourají.

Probouzí se nedaleko auta a je bez jediného škrábance… Jde zkontrolovat svou rodinu a najednou jí dochází čeho je svědkem. Vidí své mrtvé rodiče a své vlastní tělo, které ošetřují lékaři a převáží ho do nemocnice…

Mia je v kómatu, ale přitom vidí vše, co se děje kolem ní. Ale ne očima té Mii, která je připoutaná k lůžku, ale očima Mii, která může chodit po chodbách nemocnice a přihlížet tomu, jak se její prarodiče modlí k tomu, aby alespoň jejich vnučka přežila.

Knížka s vámi emociálně zatřese hned na začátku. Řeknete si - "Bože, to je strašné. Vidět svoje rodiče mrtvé a zatím sama bojovat o život…"

Četla jsem knížku v metru a pak jen vystoupila a chodila jako tělo bez duše a stále nad tím dumala…


Pak mi ale došlo, jak mě vlastně rozčiluje, že Mia pořádně nemluví o tom, jak je zoufalá z toho, že jí zemřeli rodiče. Já bych na jejím místě asi jen zalezla do nějakého přístěnku na košťata v nemocnici a plakala a plakala…

Zatímco Mia bojuje v nemocnici o život, vám je představován život Mii před nehodou. Hrála profesionálně na cello a hlásila se na Juilliard. Byla zamilovaná člena rockové kapely, Adama a chodila s ním. Zkrátka takový romantický příběh vyprávěný zpětně.

Ovšem celá myšlenku příběhu byla jiná - dokáže Mia vlastně žít svůj život jako předtím, ačkoliv je sirotek a musí žít s tím, že je vlastně na celé své dospívání úplně sama?

Když jsem dočítala poslední stránky, měla jsem opravdu pocit, jako by mi to vyrvalo srdce a vyždímalo všechny slzné kanálky z očí. Vážně mě to dostalo.

To hlavní, co vás možná přesvědčí o tom, abyste si knihu přečetli, je fakt, že kniha "Jestli zůstanu" bude mít filmové zpracování. A dokonce už toto léto!

Na světě je i trailer, na který se můžete podívat na konci článku.

Stejně tak by vás možná mohlo nalomit to, že Yoli vydalo druhou knihu od této spisovatelky - jmenuje se "Jen jeden den" a já ji mám v plánu přečíst co nejdříve.

Hodnocení: 4/5

Trailer k filmu:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sayury sayury | Web | 22. dubna 2014 v 12:02 | Reagovat

Povedená recenze, navnadila jsi mě na knížku, už ji sháním! :))

2 nel-ly nel-ly | Web | 5. května 2014 v 10:55 | Reagovat

Je to divný... já mám tuhle knihu doma už... no skoro dva roky to budou, když byla někde v Luxoru asi za 39,- a stále jsem se k ní nedostala, i když v tý době o ní taky nikdo nemluvil, asi už by bylo na čase :D zní to zajímavě, knihovnička občas skrývá docela divy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama